„Powstanie Chłopskie” na krajowej 19. Setka rolników zablokowała drogę (wideo, zdjęcia)

Zgodnie z ubiegłotygodniowymi zapowiedziami rozpoczęły się kolejne rolnicze protesty. Michał Kołodziejczak, z Agrounii określa dzisiejszą akcję jako „Powstanie Chłopskie”.

Protesty rolników są kontynuacją działań, jakie prowadzone były w ostatnim czasie. Blokowano m.in. autostradę A2 i drogi krajowe w kilku województwach. Na początku stycznia przeprowadzono też ponad 20 manifestacji, rolnicy spotykali się przed urzędami, bądź też wyjeżdżali na drogi.

Jak wyjaśniał wtedy Michał Kołodziejczak z Wspólnoty Konsumentów i Rolników Agrounia, były to działania ostrzegawcze „przeciwko nieudolnej polityce rządu”. Rolnicze protesty są reakcją na niskie ceny oferowane za płody rolne i żywiec, jak też na brak ochrony krajowego rynku żywności. Burzę wywołała decyzja rządu o sprowadzaniu zza granicy mięsa wieprzowego, które jak twierdzą rolnicy, jest słabej jakości.

Rolnicy żądają ochrony krajowego rynku rolniczego, dokładnej kontroli sprowadzanej do kraju żywności, oraz działań na rynku trzody chlewnej. Jak tłumaczyli protestujący, obecnie otrzymują oni po 3,5 zł za kilogram wieprzowiny.

W miniony poniedziałek przeprowadzone zostały rozmowy przedstawicieli rolników z ministrem rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Tematem było m.in. wprowadzenie dodatkowych wymagań weterynaryjnych mających objąć transporty świń z Litwy. Jak tłumaczono, zwierzęta te hodowane są w obszarze tzw. czerwonej strefy wyznaczonej w związku z występowaniem ASF. Domagano się również dokładnych kontroli lekarzy weterynarii, którym rolnicy zarzucają brak zachowania środków bezpieczeństwa i roznoszenie wirusa na kolejne gospodarstwa.

Spotkanie nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Szef Agrounii wyjaśniał, że po raz kolejny rolnicy nie zostali potraktowani poważnie a minister na zaplanowane rozmowy przyszedł nieprzygotowany. Dlatego też zapadła decyzja o przeprowadzeniu kolejnej akcji protestacyjnej. Około setki rolników zablokowało drogę krajową nr 19 na obwodnicy Radzynia Podlaskiego.

Jak nam przekazano rolnicy będą blokować drogę krajową nr 19 przez godzinę. Na miejscu policjanci kierują ruch na objazd przez centrum Radzynia Podlaskiego.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

56 komentarzy

 1. Pogonić nierobów

  do roboty nieroby a nie do utrudniania ludziom życia

 2. kazimierczak precz z polskiej ziemi

  kazimierczak gówniarzu bierz się do roboty, a nie będziesz politykę na drogach uprawiał , czasy Leppera się skończyły chyba , że chcesz samobuja sobie strzelić jak ten zacny jegomość

 3. jaki kazimierczak czytac na trzezwo trzeba

 4. Sami się do roboty weźcie… Żebyście pracowali połowę tego co rolnicy to by było bardzo dobrze. Ale lepiej napisać wescie się do roboty…. Ja pier… Masakra jakaś.

 5. a co do nierobow to nie sądż według siebie

 6. Saguaro77 nie sądzę podłóg siebie tylko tych co tu piszą takie bzdury. Ja jestem za polskimi rolnikami bo walczą o swoje i mają rację.

 7. Ludzie wy chyba nie macie pojęcia skąd się biorą płody rolne ile trzeba ciężkiej pracy włożyć żeby go wyprodukować.
  To nie jest praca w urzędzie 8 godzin z czego 3 godziny pije się kawę i nie ma się czasu na obsługę interesantów.
  Jakoś jak urzędasy strajkowali to nie mieliście problemu teraz nagle was naszło na żale!!!
  Rolnik żeby zarobić na utrzymanie musi pracować min.12 godz dziennie za pieniądze które nie wie czy otrzyma,
  ponieważ rolnictwo to jest warsztat pod gołym niebem i wystarczy 15 min nawałnicy żeby rolnik stracił to na co pracował cały rok.
  wiec nie wiem dlaczego tyle hejtu jest na rolników. jak by nie rolnicy to byście jedli trawę i pili wodę.
  Dlatego ,że mięso nie pochodzi z marketu tylko ze świni, mleko nie leci z kranu tylko od krowy przy której trzeba pracować przez 7 dni w tygodniu przez 10 godz, a warzywa nie wyrosły na łące tylko rolnik musi pielęgnować i pracować żeby wyprodukować.
  Wiec apeluje do tych co nie maja pojęcia i są przeciwni strajkom o to żeby chociaż nie utrudniali,ponieważ protest to jedyna deska ratunku dla rolników a Wy hejtujący zajmijcie się swoją pracą i nie obwiniajcie nas rolników o blokowanie dróg i domaganie się o lepsze. Kiedy służby mundurowe i urzędy strajkowały rolnicy nie przeszkadzali wie trochę kultury zrozumienia i ogłady bo to co wyprawiacie do niczego dobrego nie prowadzi!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. Popieram zdecydowanie rolnika więcej nie będę pisał ponieważ jest wszystko bardzo dobrze ujęte w tych pięknych słowach a wy ludzie hejtujacy zastanówcie się czy jesteście prawdziwymi Polakami z krwi i kości zastanówcie się nad swoim zachowaniem i nieracionalnym podejściem do Polski i polskiego przemysłu którego i tak mało pozostało to chociaż uszanujcie naszą pracę na roli która chce być nie zależna od innych panstw. Ps. Zastanówcie się czy jesteście za Polską bo nie widać tego w waszych gorycznych słowach.

 9. polski warzywniaczek

  Nie wierzę, ze w XXI wieku można mieć tak mocno ograniczony światopogląd. Rolnicy do roboty?! Mało jest takich ludzi, którzy znają trud pracy jak rolnicy. Dodatkowo ich praca służy każdemu, bo jak już we wcześniejszych komentarzach zauważono mleko, masło i warzywka nie rosną na półkach w markecie. Najśmieszniejsze jest to, że najbardziej rolników krytykują ci, którzy najwięcej z ich pracy korzystają bo wielmożni państwo tylko eko i bez nawozów, świeżutkie i nasza.
  Jak zabraknie naszych, krajowych produktów to dopiero będzie panika. Ceny podskoczą a jakość spadnie drastycznie. W najlepszym wypadku to zaczniecie od tego świecić hejterzy, przynajmniej łatwo będzie wyłapać w tłumie.

 10. BedzieszMiałWypadek

  bardzo dobrze robią, normalni ludzie są za wami, nasze produkcje niszczą chcą zastapić ją zagraniczną, PoPis się nie popisal, ale moim zdaniem to trzeba buraki w warszawie sparaliżować, gamonie którzy myślą że jajka to nie są od kury a z lidla czy innego zagranicznego scierwa. czarna porzeczka na skupie 30 groszy a w sklepie sok 6 zł albo i wiecej. wszystkie korporacje łykają dla siebie a z zwykłych ludzi śmieją się, tak ten minister dba o polskich rolników a zakaz już cofniety na zakażone mięso z litwy bo to zawsze złotówka za kilka do swoich mord wezmą buraki z wiejskiej.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka gminy Radzyń Podlaski w Paszkach Dużych
Szlakiem Dobrej Zabawy, czyli impreza z okazji Dnia Dziecka
Kazimierski Dzień Dziecka
Warsztaty, spotkania, zajęcia oraz Dzień Dziecka. Wszystko to w bibliotece w Świdniku
Piknik rodzinny w Księżpolu