Poseł Konfederacji zamieścił nagranie z komentarzem: „To nie żart, to Lublin”. KUL: „Na wspólnej modlitwie spotkali się studenci lubelskich uczelni”
12:49 04-04-2025 | Autor: redakcja

Nagranie, które pojawiło się w sieci na profilu w mediach społecznościowych posła Konfederacji Konrada Berkowicza, ma już ponad 2700 komentarzy. Sam poseł skomentował je tak: „To nie żart, to Lublin, a dokładnie hala sportowa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego”. W związku z tym poprosiliśmy uczelnię, aby odniosła się do tej publikacji polityka.
– Lublin to miasto wielokulturowe, w którym od wieków współistniały obok siebie również różne religie: chrześcijaństwo, judaizm i islam. Dziś na terenie samego miasta i województwa lubelskiego żyją nadal polscy Tatarzy. Duża część osób wyznania muzułmańskiego w naszym mieście to studenci z lat 80-ych XX wieku i ich dzieci oraz wnuki. Jednak najbardziej liczną grupą wyznawców Islamu w Lublinie są studenci lubelskich uczelni wyższych. Na samym KUL-u jest ich w granicach 60. Lubelska społeczność muzułmańska jest aktywna w krzewieniu idei pojednania religijnego i szeroko pojętego ekumenizmu. Organizują m.in. dni kultury chrześcijańskiej. Współpraca społeczności muzułmańskiej z przedstawicielami innych wyzwań jest bardzo żywa – informuje Wojciech Andrusiewicz Dyrektor Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.
W dalszej części maila czytamy, że Katolicki Uniwersytet Lubelski jest propagatorem idei ekumenizmu, pojednania narodów i kultur, które to wartości krzewił na całym świecie patron uczelni Jan Paweł II.
– Jesteśmy organizatorem szeregu wydarzeń łączących wiele religii i wyznań. Nasz uniwersytet jest miejscem akademickiej dyskusji przedstawicieli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu Na KULu działa m.in Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela, odwiedzają nas systematycznie ambasadorowie zarówno Izraela, jak i Palestyny. Nie może więc w tym kontekście dziwić fakt, że zareagowaliśmy pozytywnie na prośbę Centrum Kultury Muzułmańskiej w Lublinie, które zwróciło się z prośbą o wynajem naszej hali sportowej. Co trzeba podkreślić, w hali na wspólnej modlitwie spotkali się studenci lubelskich uczelni, w tym naszego uniwersytetu, Polacy wyznania muzułmańskiego i obywatele polscy, którzy wybrali nasz kraj na swoją ojczyznę przed ponad 40 laty – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz.
Jednocześnie zwraca się z ważnym apelem do wszystkich.
– Apelujemy do wszystkich, w tym również do polityków o wstrzemięźliwość w wyrażaniu sądów, o umiar w wypowiadanych słowach i o zaprzestanie siania nienawiści na tle religijnym.
„o zaprzestanie siania nienawiści na tle religijnym.”
Może niech Andrusiewicz powie co jest przewidziane przez „religię pokoju” dla innowierców i osób LGBT+.
To proszę nie szerzą wyznawcy Allacha w swoim kraju bo gdybyd ty szerzył w ich kraju katolicyzm to by ci prędzej łeb ocieli
Katolicyzm jak się szerzy po Swiecie to jest w porzo .
w takiej Japonii 509 000 wiernych, co stanowi ok. 0,4% jej mieszkańców uważa się za katolików.
po co się tam Kościół pcha jak jest tam marginesem niepotrzebnym nikomu ?
Panie rektorze pan pojedzie do nich i poprosi tam o możliwość publicznej modlitwy do swojego Boga. Na pewno pana powitają i zapewnią miejsce do rozmowy ze swoim bogiem. Z jednej str naszym studentom narzuca się biblioznawstwo na studiach, ludzi się krytykuje którzy nie chodzą do kościoła bo jak można a z drugiej muzułmanów dla których jesteśmy niewiernymi z którymi trzeba walczyć się zaprasza z otwartymi ramionami. Odpowiedź jest jedna: PIENIĄDZE
Stały argument od tzw. czapy. Równie dobrze można powiedzieć: jeśli wchodzisz do domu w którym mieszka złodziej, śmiało możesz sobie coś ukraść. Wojujący islam to ekstrema tej religii, większość imamów twierdzi, że to religia pokoju i szacunku do drugiego człowieka. Katolików nie postrzega się przecież przez pryzmat inkwizycji i wymyślnych tortur.
Nie ważne, co twierdzi większość Imamów, ważne co jest zapisane w Koranie – proponuje lekturę. Islam to religia wojująca. W każdy kraj gdzie liczba wyznawców przekraczała 20% kończył jako w pełni muzułmański – to nie wymysł a sprawdzalny fakt historyczny.
he he !
Jahwe też ustalał Izraelitom zadania,
i Ziemie obiecywał dla Narodu wybranego .
które najpierw należało mieczem zdobyc mordując tubylców
kobito , Bóg nie jest w żadnym budynku kościoła na Świecie ,
weź się ogarnij zanim coś napiszesz
Andrusiewicz to były dziennikarz Gazety Wyborczej. I wszystko jasne.
pan Wojciech Andrusiewicz Dyrektor Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, zapomniał, że w lublinie są jeszcze mormoni, świadkowie jehowy, zielonoświątkowcy, inne odmiany ewangelickie z jego ekscelęcjom pastoreaem chojeckim na czele. Modlili się wszyscy?
a Ty dlaczego nie modliłeś się ?
Może zacznij się modlić…
w przeciwieństwie do was ciemnogrodzie, nie wierze w rzeźbione ludziki.
to w czym Ci przeszkadzają inni modlący się, w dodatku w miejscu nie publicznym ?
Czemu komentujesz coś, co Ciebie nie dotyczy, nie znasz tego – nie wiem to się wypowiem ?
Rozumiem, Allah jest wielki.
Hto
Mormoni I świadkowie to sekty. Zielonoświątkowcy natomiast, to tak obszerne zgrupowanie, że nit nie mógł być: jeden był w robocie, drugi musiał siedzieć z dzieckiem a trzeciemu samemu nie chciało się iść.
wszedłem w dzienniki urzędowe RP i wynika z nich, że jesteś w błędzie. Zarówno Mormoni jak i Świadkowie to zarejestrowane w MSWiA związki religijne.
Ja wiem, że wiki to może nie najlepsze źródło, ale…
„Współcześnie termin sekta ma pejoratywne konotacje w języku potocznym. Dlatego socjologowie religii wypracowali równoznaczne, a neutralne określenie nowy ruch religijny. Ustawodawstwo polskie posługuje się natomiast pojęciem związek wyznaniowy, pojęcie sekta w nim nie występuje.”
Ergo – związek wyznaniowy to inne określenie sekty 😀
Co do mromonów – to pewności nie mam, opieram się na tym, co wyczytałem w internecie, ale jeśli chodzi świadków – to byli nimi moi dziadkowie i wielokrotnie uczestniczyłem w ich zebraniach (odpowiednik mszy), byłem na „pamiątce”, kilka razy na kongresach, więc tu temat znam z autopsji.
maniek , obiło ci się może coś takiego , że Chrześcijanie też byli uznawani za sektę ?
A Tobie może obiło się o uszy, że spora część ludzi nadal tak uważa?
Patrząc na definicję sekty, to chrześcijaństwo spełnia ten najbardziej podstawowy warunek – nadal za wiki:
„Sekta (od łac. secta – kierunek, droga, postępowanie, zasady, stronnictwo, nauka, od sequi – iść za kimś, postępować, towarzyszyć lub łac. seco, secare – odcinać, odrąbywać, odcinać się od czegoś) – pierwotnie grupa społeczna powstała na skutek rozłamu (schizmy) wśród wyznawców jakiejś ideologii lub grupa kultowa powołana po doświadczeniu religijnym jej założyciela”
Czy chrześcijaństwo nie powstało wtedy gdy niejaki Jezus, o którym możemy przeczytać:
„chrystianizm[2] – religia monoteistyczna zaliczana do grupy abrahamicznej. Powstała w I wieku n.e. w Azji Zachodniej, na terenie Judei, wówczas podlegającej Cesarstwu Rzymskiemu. Religię tę założył Jezus z Nazaretu, przez wyznawców nazwany Chrystusem, ponieważ uznano go za mesjasza przepowiedzianego w Biblii hebrajskiej”
Nie zapomniałeś wspomnieć o sekcie pedofilów? Jest globalna, Jesteście takimi baranami, że gdybyście urodzili się w Arabii Saudyjskiej, bylibyście muzułmanami. Żaden z was nie wybrał religii – po prostu podążacie za tłumem i jesteście przyzwyczajeni do presji otoczenia w niby najbardziej zaawansowanym społeczeństwie na świecie. Przynajmniej mormoni i świadkowie się nawracają, bo dobrze znają swoje księgi.
I w czym jest problem ? Obok siebie istnieją religie – i się NIE zwalczają ! Tak to jest prawdziwa DEMOKRACJA !
Demokracja to z definicji sposób wyłaniania władzy. Co Twój wpis ma z tym wspólnego?
W Polsce obowiązuje wolność wyznania, chcesz być członkiem organizacji religijnej, nikogo to nie powinno interesować inną kwestią jest nielegalna migracja, ale tutaj poruszony jest temat grupy wyznaniowej.
Berkowicz czy to polskie nazwisko 🤔🤨
Berkowicz, to ten scyzorykiem chrzczony ???
…”jest propagatorem idei ekumenizmu”. I dlatego należy bezwzględnie o tym pamiętać gdy będą zbierać po kościołach na tacę datki na KUL. Mnie ta ich idea bardzo dobrze utrwaliła w pamięci i od nie daję ani grosza.
A kto by tam wnikał w odpowiedź KUL-u. Ćwierćinteligenci przyjmą wpis Berkowicza jako pewnik, Mentzen zapunktuje. Jednak czemu pan poseł tak straszy, przecież muzułmanie to w większości polityczna prawica, gardząca lewactwem, więc raczej jego sprzymierzeńcy 😀
Ależ… wielu wnika w tę odpowiedź 🙂 Wiele pięknych, okrągłych zdań o ekumenizmie i wielokulturowości. Niestety to nie do końca załatwia sprawę, gdyż chodzi o KUL właśnie. Proszę „ćwierćinteligentowi” wskazać który to uniwersytet ( jakakolwiek uczelnia) w kraju muzułmańskim- podkreślam jakakolwiek, niekoniecznie o religijnym profilu jak KUL – szczyci się, podobnym ekumenizmem? W której, zezwala się na jakiekolwiek inne obrzędy religijne? Mniemam, ze jako osoba w pełni inteligentna, a co za tym idzie niewątpliwie wykształcona udzieli Pani wyczerpującej odpowiedzi.
Co zaś, prawdziwego meritum sprawy się tyczy – wyznawców wielokulturowości i ekumenizmu zapraszam do Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji, na spacer w muzułmańskich dzielnicach z widocznym krzyżykiem na szyi – ekumeniczne doznania gwarantowane 🙂 Islam jest religią pokoju dopóty, dopóki liczba wyznawców, nie przekroczy 20%. Potem przestaje być ekumenicznie i pokojowo.
wszyscy ludzie to Dzieci Jednego Ojca ,
podobno ,
jakiś problem w interpretacji ?
Proradziecki Berkovitz próbuje zniszczyć każdą solidarność i wspólnotę, nawet katolicką. Byle ruskim było łatwiej.
Na razie to tylko telewizja zniszczyła ci głowę z tego co widać.