Piątek, 12 kwietnia 202412/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponownie zablokują ruch na drodze krajowej nr 17. Są przeciwni budowie torowiska w ramach planów CPK

W najbliższą niedzielę po południu kierowców czekają utrudnienia w ruchu na drodze krajowej nr 17. O godzinie 14 rozpocznie się protest zorganizowany przez Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w Ramach Planów CPK na Terenie Powiatu Krasnostawskiego.

W najbliższą niedzielę w miejscowości Zakręcie w powiecie krasnostawskim odbędzie się blokada drogi krajowej nr 17. Protestujący będą chodzić o przejściu dla pieszych w sąsiedztwie budynku po dawnej Szkole Podstawowej. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 14.

To kolejny protest mieszkańców powiatu krasnostawskiego przeciwko budowie linii Szybkiej Kolei na terenie powiatu krasnostawskiego. Jak zapowiadają organizatorzy, manifestacja będzie miała charakter pokojowy i informacyjny.

– Wspomóż nas w walce o nasze domy, przedsiębiorstwa i gospodarstwa osób zagrożonych wywłaszczeniem, a także osób, które zostaną w pobliżu torów. Protest zorganizowany jest przez Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w Ramach Planów CPK na Terenie Powiatu Krasnostawskiego – informują organizatorzy.

Mieszkańcy terenów, gdzie mają powstać tory szybkiej kolei od początku zapowiadali, że będą walczyć o swoje domy, posesje, gospodarstwa i firmy aż do skutku. Nie zgadzają się, aby przez gęsto zabudowane tereny przeprowadzono szprychę nr 5 CPK. Inwestycja zakłada budowę w sumie ok. 100 km nowych torów. Będą to odcinki od Trawnik do Krasnegostawu i z Wólki Orłowskiej przez Zamość i Tomaszów Lubelski do granicy kraju.

Od kilku miesięcy mieszkańcy tłumaczą, że nie zgadzają się na realizację projektu w takiej formie, jaka jest proponowana, a wręcz nawet narzucana. Tłumaczą, że inwestycja realizowana na krzywdzie ludzkiej nie zyska nigdy akceptacji wśród społeczeństwa. Zaznaczają jednocześnie, że nie są przeciwko rozwojowi. Dodają, że rozwój ten powinien być przemyślany oraz dokładnie przeanalizowany z samorządami, które mają największą wiedzę, co do ukształtowania terenu i warunków środowiskowych.

Społeczny Komitet Przeciwników Budowy Torowiska w powiecie krasnostawskim wskazuje, że mieszkańcy nie otrzymują żadnych informacji o planach CPK, a o wszystkim dowiadują się pokątnie. Dodatkowo wyjaśniają, że brakuje chęci jakichkolwiek zmian ze strony spółki i przychylnego podejścia do ich próśb. Warianty społeczne zaproponowane przez samorządy nie są brane pod uwagę, nie są nawet analizowane, gdyż ich odrzucenie było z góry przesądzone.

(fot. lublin112.pl)

39 komentarzy

 1. Wysyskiwaczom głośne NIE!

  Przypaccie się tym 6-ciu mor….. to oni cofają lubelszczyznę do 20 wieku

 2. Cebulak to stan umysłu

  Stanie cała komunikacja w Krasnymjorku. Traktor, furmanka i 2 rowery

 3. Co ich tak mało autokar z Warszawy nie dojechał?

 4. Jeszcze nikt nikogo na siłę nie uszczęśliwił ani nie ucywilizował. Proponuję zaniechać projektu, choć nie chciałbym być wówczas w skórze lokalnych aktywistów protestów, bo przyjezdni organizatorzy znikną. Nie chcieli Żydzi manny to niech g…o zjedzą. Jeszcze są regiony na Lubelszczyźnie, gdzie ludzie nawet nie marzą o takim projekcie. Tu chodzi tylko o kasę, ,,wydrzyć” krotność tego co to jest warte, bo to jedyna okazja. Mam ,,pomysła” – wejść w koalicję z niejakim Kołodziejczakiem z Agro-Unii to przyjadą traktory z Chełma i wesprą protest. Wszak cel macie wspólny.

 5. Krasnystaw – Radomiem Lubelszczyzny?

 6. Nie będzie żadnego CPK. To jest tylko wyprowadzanie pieniędzy z budżetu na posadki, programy, a później będzie że opozycja niee dała, Unia zabroniła itd. a miliony zlotówek przepadło w kieszeniach „swoich”

 7. Jeśli tak bardzo proszą to widać nie potrzebują połączeń. Odciąć co się da i wpisać do jakiegoś rejestru, że sami się zrzekli tak na wszelki wypadek na przyszłe lata, by było wiadomo.

 8. Nie dla protestów CPK całym powiecie Krasnostawskim.

 9. Wróćmy do średniowiecza. Zwińmy asfalt. Nie potrzebne nam połączenia ze światem. Proponuję również w tym rejonie wyłączyć nadajniki telefonii komórkowej i odciąć światłowody. Chcą średniowiecza niech mają. (majom – w ich narzeczu). Swoją drogą nie wystarczy, że głosują na obecnie rządzących żeby realizowane były ich marzenia?

Wiadomości z info112