690 680 960

Ponad miesiąc woził dzieci bez prawa jazdy. Stanie przed sądem

Jest ciąg dalszy opisywanej przez nas sprawy dotyczącej kierowcy z Urzędu Gminy w Fajsławicach, który pracował jako kierowca autobusu, nie posiadając prawa jazdy. Mężczyzna stanie przed sądem.

Zakończyło się śledztwo w sprawie kierowcy Urzędu Gminy Fajsławice, który w listopadzie został zatrzymany przez patrol Inspekcji Transportu Drogowego. Jak się okazało, pomimo że każdego dnia mężczyzna woził 17-osobowym busem uczniów z Gminy Fajsławice do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Krasnymstawie, nie posiadał prawa jazdy na tego typu pojazdy. Jak nas poinformowano, na początku września został on zatrudniony na stanowisku kierowcy.

– Kontrola przeprowadzona w dniu 06.11.2017 r. wykazała, że kierowca autobusu nie posiadał prawa jazdy kat. D uprawniającego do kierowania kontrolowanym pojazdem. Na kierowcę nałożono mandat karny w wysokości 300 złotych, za wykroczenie polegające na kierowaniu pojazdem silnikowym przez osobę niemającą uprawnień wymaganych dla danego rodzaju pojazdu – wyjaśniał Paweł Gruszka z Inspekcji Transportu Drogowego w Lublinie.

Ze względu na obowiązujące przepisy, inspekcja nie wszczęła postępowania wykroczeniowego wobec kierowcy, ani też postępowania administracyjnego w stosunku do gminy. Przepisy prawa nie przewidują bowiem odpowiedzialności przewoźnika za naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczenia do kierowania pojazdem osoby niemającej uprawnienia wymaganego dla danego rodzaju pojazdu. Zajęła się tym jednak policja.

Funkcjonariusze zebrali materiał dowodowy i w piątek złożyli wniosek o ukaranie kierowcy za wykroczenie dotyczące jazdy bez stosownych uprawnień w okresie od 2 października do 3 listopada 2017 r. Mandatem karnym w kwocie 100 zł został z kolei ukarany pracownik urzędu gminy, który nie sprawdził, czy nowy pracownik posiada uprawnienie do kierowania autobusem.

(fot. WITD)
2017-12-01 22:32:08

Materiał powstał we współpracy z serwisem Fajsławice.24

13 komentarzy

 1. Tak sie zalatwia prace po znajomości

  • dopóki wójty i burmistrze będą mogli pełnić funkcję dożywotnio to takie cyrki będą się działy

 2. Widocznie miał kartę woźnicy, a taka karta przebija wszystko i wszędzie.

 3. Jak to zwykle w urzędzie „ręka rękę myje”,czyli nie ma odpowiedzialności za rażące niedopilnowanie, bo te sto złoty mandatu to chyba kpina. Z miejsca bym wywalił takiego urzędasa na ryj, Dobrze, że nie doszło do żadnego wypadku, bo wtedy zaczęłoby się dopiero szukanie winnych.

 4. Były pracownik

  czyli urzędnik – osoba – która zatrudniła kierowcę co nie posiadał uprawnień kierowcy jest kompetentny i bezkarny ?? To jest ta dobra zmiana prawa i sprawiedliwa ?

 5. Tylko że polskie prawo nie pozwala karać dwa razy za jedno wykroczenie… Skoro inspekcja nałożyła mandat za brak kwiatów i kierowca go przyjął to na jakiej podstawie policja chce go ukarać za to samo?

  • Mandat 300 zł jest za brak prawa jazdy w dniu kontroli ITD czyli 6 lisopada. Policja natomiast ustaliła, że kierowca ten jeździł już cały październik do 2 listopada bez papierów. Okresy te wiec się nie nakładają.

 6. Za brak kwitów jest max 500zl więc pobłażliwie dostał 300 zl. Po za tym układy układziki.

 7. Sto zł. to jakaś szopka .

 8. pocoż wam to było,narobiliśta szwagru kwasu,przecie dobrze jeździł,nikomu nie wadził

Kursy walut

 • USD 4.3254zł -0.52%
 • GBP 5.3279zł -0.59%
 • EUR 4.708zł -0.02%
 • CHF 4.7222zł 0.65%

Polub nas