Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad dwa lata temu zapowiadano budowę w Lublinie szkoły Policji. Do tej pory na ten cel nie przeznaczono nawet złotówki

Były szumne zapowiedzi budowy w Lublinie szkoły Policji, minęło 2,5 roku, a w tej sprawie nie zrobiono dosłownie nic. Dziś okazuje się, że choć inwestycja została oficjalnie ogłoszona, to jednak na jej realizację nie przeznaczono żadnych środków.

Ponad dwa lata temu, gdyż w październiku 2021 roku, goszczący w naszym regionie ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński przedstawił założenia nowego programu modernizacji służb mundurowych. Wskazywał, że na modernizację i rozwój Policji, Straży Granicznej czy też Państwowej Straży Pożarnej zostanie przeznaczone ponad 10 miliardów złotych.

Najwięcej, gdyż prawie 6,5 miliarda złotych, miała otrzymać Policja, z czego prawie 4,4 miliarda złotych na zakup nowego sprzętu, wyposażenia osobistego funkcjonariuszy, czy też inwestycje budowlane. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to minister ogłosił, że w Lublinie utworzona zostanie nowa szkoła policyjna.

– W Policji będzie utworzonych około 7,5 tys. nowych etatów. Blisko połowa z nich, a dokładnie 3,6 tys., będzie dedykowanych działaniom prewencyjnym. Ma to na celu zapewnienie stałych pieszych patroli w centrach dużych miast, aby kontakt z policjantem w sytuacji zagrożenia był niemal natychmiastowy – podkreślał Mariusz Kamiński.

Od tamtej pory sprawa policyjnej szkoły ucichła. Nie dość, że prace się nie rozpoczęły, to nawet nie ogłoszono żadnych przetargów związanych z tą inwestycją. Dziś już wiadomo, że pojawił się spory problem.

Wczoraj, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw modernizacji i rozwoju służb mundurowych przedstawione zostały założenia dotyczące inwestycji infrastrukturalnych do 2025 roku. Planowanej szkoły policji w Lublinie w nich nie ujęto. Dlaczego – wyjaśnił to zastępca komendanta głównego Policji nadinsp. Rafał Kochańczyk.

Okazuje się, że choć oficjalnie ogłoszono, że obiekt powstanie, to jednak nie przeznaczono na ten cel żadnych środków. Tymczasem obecnie koszt powstania szkoły szacowany jest na kwotę ok. 500 mln zł. Kochańczyk podkreślił, iż znalezienie w budżecie tak dużych środków nie będzie proste, gdyż już istniejące obiekty szkoleniowe Policji wymagają też sporych inwestycji, których koszt jest szacowany na ok. 600 mln zł.

Zastępca komendanta głównego zapewnił jednak, że temat nowej szkoły nie został skreślony, gdyż nowe kierownictwo Komendy Głównej Policji nie chce zmarnować potencjału Lublina. Zaproponował, aby na początek zorganizować obiekt w formie ośrodka szkolenia Policji. Do tego bowiem nie będzie potrzebna rozbudowana infrastruktura, czy też tak liczny sztab szkoleniowy. Tym samym pozwoli to znacząco ograniczyć koszty.

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile może kosztować stworzenie w Lublinie ośrodka szkolenia Policji. Obecnie Komenda Główna ma przygotowywać koncepcję tego obiektu.

(fot. archiwum)

39 komentarzy

 1. Bo ta i nie tylko ta kasa poszła dla ,,braci,,

 2. wiadomo przecież

  Że to wina covid, Putina, inflacji no i najbardziej Tuska bo piniendzy nie ma i nie będzie.Jeszczw trzeba pamiętać o min Siemoniaku bo jak nie ma to nie ma.Co po tym jak będzie miejsce do szkolenia jak nie będzie kogo? Ten zawód się spalił za te wszystkie afery z obstawanie, interpretacja przepisów bo wiadomo że policja ma zawsze i zawsze rację i można wymieniac dużo no i zapłatę.Myle się?

 3. silna policja to podstawa policyjnego państwa jewropejskiego

 4. całe obietnice PIS i Krzywoustego , banda nieudaczników i tak za każdym razem winny Tusk , ale PIS afer nakręcił

  • Tylko rudy zamykał posterunki a jak mówisz krzywolusty odbudowywał je na nowo ciemniaku

   • Tak, rudy zamykał posterunki, a krzywogęby matołusz je odbudowywał, ale tylko po to, żeby policjanci mieli dalej na interwencje ze wsi do miast, pisopacki bałwanie.

 5. i więcej policji tym więcej afer… dziwna korelacja

Dodaj komentarz