Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ponad 800 ochotników złożyło dziś w Polsce przysięgę wojskową. Minister obrony gościł w Chełmie (zdjęcia, wideo)

W niedzielę w Chełmie 89 ochotników dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło przysięgę. Podczas chełmskich uroczystości obecny był wicepremier Mariusz Błaszczak. W całej Polsce przysięgało w tym dniu 800 ochotników, którzy właśnie ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe.

W niedzielę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystej przysiędze wojskowej 89 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 19. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. W całej Polsce przysięgało w tym dniu 800 ochotników, którzy właśnie ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe.

Ich szkolenie obejmowało m.in. musztrę, regulaminy wojskowe oraz szkolenie z bronią. Teraz mogą przejść do kolejnego etapu służby, czyli do szkolenia specjalistycznego, które będzie trwało 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej. MON i Wojsko Polskie, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym roku jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników.

Szef MON dziękując ochotnikom, którzy złożyli dziś przysięgę i ich rodzinom, zachęcał kolejne osoby do wstępowania do wojska.

– Skończył się jeden z turnusów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Żołnierze złożyli przysięgę, są już pełnoprawnymi żołnierzami Wojska Polskiego. Widzę po twarzach Waszych Rodzin, że są z Was dumni. Wszyscy jesteśmy z Was dumni. Już w poniedziałek kolejne 1000 żołnierzy, przyszłych żołnierzy rozpocznie kurs przygotowawczy i za 28 dni złożą przysięgę. Szeregi Wojska Polskiego będą się konsekwentnie rozrastać. W tym roku przygotowaliśmy 15 tysięcy miejsc w dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej. Zachęcam tych wszystkich, którzy jeszcze się nie zdecydowali co chcą w życiu robić, żeby wstąpili do Wojska Polskiego poprzez zasadniczą służbę wojskową. To są dobre warunki – 4560 zł. miesięcznie, to jest uposażenie, ale poza tym można zdobyć uprawnienia (…) Mam nadzieję, że Wasz przykład posłuży innym do tego, żeby przystępowali do Wojska Polskiego w myśl łacińskiej sentencji „verba docent, exempla trahunt”, a więc słowa uczą, ale przykłady przyciągają – mówił wicepremier Mariusz Błaszczak w Chełmie.

Jak zaznaczył wicepremier dzięki podejmowanym przez MON działaniom oraz dzięki nowej ustawie o obronie Ojczyzny cały czas zwiększa się liczebność Wojska Polskiego i jest ono także systematycznie modernizowane.

– Budujemy silne Wojsko Polskie, a jednym z elementów budowy siły Wojska Polskiego jest właśnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Ten nowy rodzaj służby powstał na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny. To jest bardzo ważna ustawa, która zastąpiła poprzednią ustawę jeszcze z lat 60-tych. To ustawa, która tworzy fundament dla rozwoju polskich sił zbrojnych, fundament obrony Rzeczypospolitej, gdyż oprócz tego, że wprowadza tą nową formę służby wojskowej, stanowi też podstawę do zwiększenia poziomu finansowania polskich sił zbrojnych. Żołnierze Wojska Polskiego są wyposażani w nowoczesną broń, w nowoczesny sprzęt, ćwiczą z żołnierzami szczególnie wojsk amerykańskich – chodzi tu o interoperacyjność, chodzi o współpracę pomiędzy wojskiem polskim a wojskiem Stanów Zjednoczonych – podkreślał wicepremier M. Błaszczak.

Jednym z priorytetów MON jest zwiększenie liczebności Wojska Polskiego. Trwałe mechanizmy do wzrostu liczby żołnierzy zapewnia Ustawa o obronie ojczyzny (uproszczenie procesu rekrutacji, nowe rodzaje służby wojskowej, etc.). Na mocy jej zapisów zwiększa się finansowanie wojska. Celem jest zwiększenie liczebne Sił Zbrojnych RP do co najmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy OT i zbudowanie nowych związków taktycznych w szczególności na wschodzie Polski.

Uroczystą przysięgę w Chełmie zakończyła defilada pododdziałów. Wcześniej ochotnicy, którzy ukończyli szkolenie z najwyższymi lokatami otrzymali od wicepremiera Mariusza Błaszczaka pamiątkowe ryngrafy.

(fot. wideo źródło MON)

16 komentarzy

 1. przysięgę złożyło 800 pseudo żołnierzy Błaszczaka end Macierewicz

  • … i żaden tęczowy pseudo mężczyzna od Biedronia, bo kalek nie biorą.

   • A czy Ty wiesz że poprzednia władza sprzedała spółkę energetyczną sprzedającą energię elektryczną dla miasta Warszawy razem z kablami(dystrybucją). Innogy wsysa podwójnie Warszawę bo mieszkańcy stolicy płacą za dystrybucję (kable) do Niemiec i za kupno ee płacą do Niemiec. Ja lubię Niemcy bo tam są uznawane prawa człowieka a w Polsce w wiele regionach nie.

  • frania z niebieską torebką nie było ?

 2. Garsyja Fernandez

  Jak to mówią w USA: „cannon fodder”

 3. No i te 800 żołnierzy będzie mieć 10 razy większy potencjał bojowy niż ta pseudo druga armia świata złożona ze świń i kmiotów jakich świat jeszcze nie widział a ogólnie to ***** ruskich

 4. Brawa dla ochotników

 5. dudowydługopis

  błaszczak to tylko pendolino !!!!

 6. Prawdziwi mężczyźni brawo nie jakieś tęczaki cudaki.

 7. Bardzo dobrze.Gdy wszyscy pójdą pod rozkazy wtedy nikt nie będzie fikał i przeszkadzał w ulepszaniu świata. A i pomóc mogą. 🙂

 8. Możecie się śmiać, ale pamiętajcie, ten ma ubaw kto się śmieje ostatni.
  Wojsko jest potrzebna Polsce bez względu na to kto nią rządzi, a po za tym zamiast stać w pośredniaku i żebrać o jakąkolwiek pracę, albo pisać tu bzdury, jakąś tam kasę (żołd) dostaną.
  Oczywiście maja też sporą szansę polec za Ojczyznę, a nie kipnąć na COVID, albo ASF, czy ostatnio modną małpią grypę.

  • Edek oderwany od kredek

   Zamy wszyscy takiego specjalistę od „polegania”… 95 zwykłych ludzi zginęło, a on jeden, jedyny poległ.
   I to było wszystko co najlepszego mógł dla Ojczyzny zrobić.
   Dlatego leży na Wawelu.

 9. Michał Kowalski

  PROBLEM BEZROBOCIA ROZWIĄZANY

  • A widzisz ? Tusk rządził 8 lat i nie potrafił tego osiągnąć, a tu trzask-prask i gotowe.

Z kraju