Pomysły na Lublin bez smogu. Miasto zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym
07:48 15-02-2025 | Autor: redakcja

– Czyste powietrze jest ważne dla zdrowia ludzi, zwierząt i roślin. Warto ponieść się wyobraźni i w sposób twórczy pokazać, co może zrobić każdy z nas, żeby dbać o jakość powietrza w naszym mieście. Zachęcam do udziału w konkursie, który wpisuje się również w realizowaną przez nas edukację ekologiczną – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Celem konkursu „Mam pomysł na Lublin bez smogu” jest zwiększenie świadomości ekologicznej młodzieży szkolnej na temat zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Dodatkowym celem jest promowanie działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Lublinie oraz rozwijanie kreatywności i umiejętności artystycznych oraz technicznych uczestników.
Inicjatywa skierowana jest do dwóch grup wiekowych: uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych, których zadaniem będzie stworzenie krótkiego filmu lub animacji (maks. 3 minuty), oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy stworzą projekt i wykonają prototyp gry planszowej. Tematyka wszystkich tych form ma nawiązywać do głównego tematu konkursu, jakim jest Lublin bez smogu.
Prace można zgłaszać do 14 marca, zaś ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się do 30 czerwca. Najlepsze prace zostaną nagrodzone m.in. czytnikami e-booków, hulajnogami, słuchawkami bezprzewodowymi i smartwatchami. Prace konkursowe można składać osobiście w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska, ul. Tomasza Zana 38, pokój 117, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, lub pocztą z dopiskiem „Mam pomysł na Lublin bez smogu”. Filmy i animacje można przesłać na pendrive, płycie CD/DVD lub wysyłając link do pobrania pliku.
Więcej informacji oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.srodowisko.lublin.eu.
Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Zapobiegaj powstawaniu smogu w Lublinie” dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Na realizację całego projektu Miasto otrzymało wsparcie w wysokości 43,7 tys. zł.
Jantonwidze tak, że urzednicy jezdzą rowerami do pracy, nie maja zadnych sluzbowych samochodów. Otwiera się dla ludnosci parkingi na ktorych mogli parkowac tylko urzednicy, dzieki temu orzy wizycie w urzedzie nie trzeba bedzie jezdzic i szukac miejsca, generujac tym samym smog.
Miałem swego czasu autobus linii 11 z Narutowicza na Grygowej do pracy. Zawiesili kurs podczas budowy nowych mostów na Grygowej. Jak skończyli linia już nie wróciła. Podobnie linia 57, która też mi pasowała, jeździła na Metalurgiczną. Jak to zabrali te linie to postanowiłem o kupnie auta, tak miasto dba o ekologię.
… mamusie codziennie edukują swoje pociechy pro-ekologicznie … 300m do szkoły i suvem jedziemy 30 min. a d00pa 3xl
Religia klimatyczna w defensywie, wajcha przestawiona. Wystarczy obejrzeć wystąpienie v-ce prezydenta USA w Monachium. Bardzo ale to bardzo mocno skrytykował obecne wladze UE i rządy krajowe nie tylko ws. klimatu ale i choćby wolności słowa. Czas na radykalne zmiany, a raczej powrót do normalności.
Trump wam wybije ekologię z pustej głowy
Darmowa dla wszystkich bez wyjątków komunikacja miejska o zwiększonej siatce połączeń i częstotliwości przejazdów – INWESTYCJA W EKOLOGIĘ W CZYSTE POWIETRZE.
Oczywiście byli by tycy co jeździliby własnym autami ale zakładając że mam za darmo i na czas możliwość dojazd do szkoły i pracy znaczna większość zostawiła by auta pod domem/blokiem.
Koszt dla miasta napewno duży ale to się nazywa INWESTYCJA W EKOLOGIĘ W CZYSTE POWIETRZE W MIEŚCIE.
Niech miasto zrobi darmową komunikację płatne parkowanie wszędzie i smogu nie będzie.
Można też przenieść większe instytucje na peryferie po co w centrum miasta są sądy szpitale urzędy skarbowe do których ludzie aby załatwić sprawę muszą czymś dojechać stać w korkach i gdzieś to żelastwo zaparkować bo nie wszyscy jadą komunikacją miejską.
Na realizację projektu miasto dostało niecałe 44 tys zł. Niech nagrody kosztują góra 10 tys. Gdzie podzieje się reszta? Czy urzędasy również sobie z tego wypłacą nagrody za 'dodatkowe obowiązki’, a może po cichu te pieniądze po prostu 'zniknął’?
Przesiądę się na autobus na dojazdy do pracy, jak choć jeden pracownik ZDiTM pokaże mi bilet miesięczny jaki posiada na dojazdy do pracy.
A gość właśnie rąbie meble na spalenie niedaleko ratusza .