Wtorek, 08 października 202408/10/2024
690 680 960
690 680 960

Polski Czerwony Krzyż na pierwszej linii pomocy poszkodowanym (zdjęcia)

Polski Czerwony Krzyż działa w ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, wspierając mieszkańców nie tylko na poziomie logistycznym, ale także psychologicznym. Organizowane schroniska, dostarczanie żywności i artykułów pierwszej potrzeby, a także działania ratownicze są kluczowe dla opanowania tej kryzysowej sytuacji.

Od niedzieli Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę finansową na rzecz poszkodowanych w powodzi. Wsparcie finansowe jest najefektywniejszą formą wsparcia pozwalająca na bieżący zakup najbardziej potrzebnych sprzętów i materiałów najbliżej miejsca kryzysu ograniczając koszty logistyki, transportu i magazynowania. Istnieje kilka sposobów na wsparcie poszkodowanych za pośrednictwem PCK:

numer konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060

W odpowiedzi na ogromne potrzeby poszkodowanych mieszkańców, PCK obok zbiórki finansowej uruchomił zbiórkę produktów, aby zapewnić doraźną, sprawną pomoc tym, którzy stracili swoje domy lub zostali odcięci od podstawowych zasobów.

W ramach zbiórki zbierane są następujące produkty:

  • Woda butelkowana – kluczowa dla zapewnienia dostępu do czystej wody, szczególnie tam, gdzie lokalne wodociągi zostały zniszczone, w efekcie odcinając lokalną społeczność od wody pitnej;
  • Żywność o długim terminie przydatności – konserwy, suchary, ryż, makaron i inne produkty, które będą łatwe do przechowywania i dystrybucji;
  • Środki higieniczne – mydła, szampony, pasty do zębów, pieluchy oraz inne produkty higieny osobistej;
  • Środki czystości – detergenty, płyny do dezynfekcji, rękawice ochronne, które pomogą w sprzątaniu zalanych miejsc i zapobiegną rozprzestrzenianiu się chorób.

Gdzie można przekazywać produkty?

Produkty te można dostarczać do wszystkich oddziałów Polskiego Czerwonego Krzyża w województwie lubelskim od poniedziałku do piątku w godzinach 8 – 16:

  • Biała Podlaska – ul. Zygmunta Augusta 6
  • Biłgoraj – ul. 3 Maja 79
  • Chełm – ul. Rejowiecka 132
  • Hrubieszów – ul. 3 Maja 15
  • Krasnystaw – ul. Graniczna 8b
  • Kraśnik – ul. Kwiatkowskiego 12
  • Lubartów – ul. Jana Pawła II 14
  • Lublin – ul. Bursaki 17 (także w sobotę w godzinach 8 – 16)
  • Łuków – ul. Warszawska 4
  • Opole Lubelskie – ul. Puławska 5
  • Puławy – ul. Wojska Polskiego 13
  • Radzyń Podlaski – ul. Sitkowskiego 1
  • Świdnik – ul. Słowackiego 5
  • Tomaszów Lubelski – ul. Lwowska 68
  • Włodawa – ul. 11 Listopada 6
  • Zamość – ul. Św. Piątka 24

Zebrane produkty trafią bezpośrednio do poszkodowanych, m.in. mieszkańców regionów, takich jak Kłodzko, Głuchołazy, Jelenia Góra, i inne miejscowości, które ucierpiały w wyniku tej katastrofy. 

Pomoc ta będzie kluczowa zarówno teraz, podczas trwania kryzysu, jak i w następnych dniach, gdy mieszkańcy będą potrzebowali wsparcia w odbudowie swojego dotychczasowego życia​.

Dzisiaj, o godzinie 17.00 oraz 18.30 z Centrum Pomocy Humanitarnej PCK w Lublinie przy ul. Bursaki 17 do Wrocławia wyjadą dwa zespoły wolontariuszy z Grupy Pomocy Humanitarnej PCK z niezbędnym sprzętem wspierającym służby i poszkodowaną ludność. Grupa w godzinach nocnych dotrze do Wrocławia, gdzie zostanie zadysponowana w konkretne miejsca, gdzie ich praca jest najbardziej potrzebna.

Polski Czerwony Krzyż na pierwszej linii pomocy poszkodowanym:

  • Transport najpotrzebniejszego sprzętu dotarł nocą do Środy Śląskiej i Jeleniej Góry
  • Polski Czerwony Krzyż kontynuuje ogólnopolską zbiórkę pieniędzy na pomoc powodzianom, równolegle uruchamiając zbiórkę rzeczową
  • Grupy Ratownictwa i Grupy Pomocy Humanitarnej PCK działają w najbardziej newralgicznych miejscach.

Polski Czerwony Krzyż (PCK) bierze aktywny udział w działaniach ratunkowych w południowej Polsce, gdzie powódź pustoszy kolejne miejscowości. Grupy Ratownictwa PCK nie tylko wspierają ewakuację w miejscach dotkniętych katastrofą, ale również dostarczają niezbędne zasoby, współpracując z lokalnymi władzami, strażakami i wojskiem. 

Jelenia Góra znalazła się w krytycznej sytuacji, gdzie woda z rzek Bóbr i Młynówka zaczęła się przelewać przez wały przeciwpowodziowe, zalewając część miasta. Władze wydały ostrzeżenia i apelują do mieszkańców o przygotowanie się na ewakuację, zwłaszcza w rejonach położonych blisko rzek Kamienna i Wrzosówka. Najnowsze raporty potwierdzają, że na terenie województwa dolnośląskiego w wielu miejscach zniszczona została infrastruktura, a ponad 40% Ziemi Kłodzkiej pozostaje bez prądu.

Zalane ulice, zerwane mosty i odcięte domostwa sprawiają, że działania ratowników są nie tylko trudne, ale też niebezpieczne. Grupy Ratownictwa Medycznego i Grupy Pomocy Humanitarnej PCK pomagają ewakuować mieszkańców oraz organizują tymczasowe schronienia, dostarczając wodę, żywność oraz podstawowe artykuły higieniczne.

W Kłodzku, Polski Czerwony Krzyż zorganizował transport sprzętu o wartości 650 000 zł. Nocą do Środy Śląskiej z Lublina dotarło 8 agregatów prądotwórczych, 20 nagrzewnic, 1000 koców i 1000 łóżek polowych z akcesoriami. Sprzęt pomoże w zapewnieniu schronienia i komfortu dla ewakuowanych mieszkańców, którzy stracili dostęp do prądu i ciepła.

W Jeleniej Górze, w której trwa ewakuacja mieszkańców z najbardziej zagrożonych terenów, Polski Czerwony Krzyż w ścisłej współpracy z Niemieckim Czerwonym Krzyżem dostarczył łóżka, koce i przybory higieniczne, co umożliwiło otwarcie punktu pobytu dla ewakuowanych w I Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kochanowskiego 18. Ta międzynarodowa współpraca podkreśla, jak ogromne znaczenie ma szybka i skoordynowana reakcja w obliczu kataklizmu.

– Kolejny dzień pozostajemy na pierwszej linii walki z żywiołem. Każda minuta się liczy, a warunki na miejscu momentami bywają ekstremalne. Współpracujemy z lokalnymi władzami, strażą pożarną i wojskiem, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i dostarczyć im pomoc. To nie tylko kwestia logistyki, ale także ludzkich dramatów – widzimy rodziny, które straciły cały dobytek i szukają schronienia, dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić im wsparcie i bezpieczeństwo – zapewnia Michał Mikołajczyk, członek Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Polski Czerwony Krzyż na pierwszej linii pomocy poszkodowanym (zdjęcia) Polski Czerwony Krzyż na pierwszej linii pomocy poszkodowanym (zdjęcia)

2 komentarze

  1. Nie Juras z Dzidzią ? Niesamowite

  2. Jak wydawali lewe paszporty nazistom po II WŚ też działali na 1 linii

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia