Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Policjanci podsumowali akcję „Alkohol i Narkotyki”. Mundurowi przeprowadzili w regionie ponad 20 tys. badań

W trakcie piątkowej akcji „Alkohol i Narkotyki” policjanci z lubelskiego garnizonu przeprowadzili ponad 20 tys. badań na zawartość alkoholu. Mundurowi ujawnili 114 kierujących „po alkoholu”, zatrzymali 39 praw jazdy, ujawnili 22 kierujących, którzy nie posiadali uprawnień lub kierowali posiadając sądowy zakaz.

W trakcie piątkowych działań zaangażowanych było kilkuset funkcjonariuszy drogówki oraz prewencji. Mundurowi przeprowadzili ponad 20 tysięcy badań stanu trzeźwości. Kontrole były prowadzone zarówno w stosunku do kierujących pojazdami mechanicznymi, jak i rowerzystów.

Policjanci ujawnili 114 kierujących „po alkoholu”. Z tej liczby, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości odpowie 32 kierujących, pozostałe przypadki to wykroczenia – jazda pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, a także kierowanie innym pojazdem niż mechaniczny – np. rowerem, w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu.

Co więcej funkcjonariusze przeprowadzili blisko 70 badań na obecność narkotyków. Wobec jednego z kierowców, pomiar dał wynik pozytywny. To 23-letni kierowca hondy, którego zatrzymali policjanci w powiecie ryckim.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierującym samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat.

Policjanci w trakcie piątkowej akcji zatrzymali 39 praw jazdy, ujawnili 22 kierujących, którzy nie posiadali uprawnień lub kierowali posiadając sądowy zakaz.

Dwóch nietrzeźwych kierujących zostało zatrzymanych po bezpośrednim pościgu. W miejscowości Horodyszcze w powiecie chełmskim zatrzymany został po kilkukilometrowym pościgu 34-latek, który uciekał mercedesem przed policyjną kontrolą. Mężczyzna podczas ucieczki porzucił pojazd, a później rzucił się do pieszej ucieczki. Został zatrzymany po półkilometrowymym pieszym pościgu.

Nie dość, że urządzenie wykazało w jego organizmie ponad promil alkoholu, to okazał się osobą poszukiwaną. Do odsiadki ma 281 dni pozbawienia wolności. W dodatku posiadał zakaz prowadzenia pojazdów.

Pościg za upartym kierowcą volkswagena passata prowadzili także policjanci z powiatu bialskiego. W miejscowości Żerocin chcieli zatrzymać kierowcę do kontroli. Ten jednak przyśpieszył ignorując policyjne sygnały. Próbował ratować się ucieczką przez pobliskie pola, jednak bezskutecznie.

Kiedy został zatrzymany, okazało się, że jest nietrzeźwy. Wynik wskazał 1,2 promila. W dodatku uciekinier posiada sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

W obu tych przypadkach, za ucieczkę przed kontrolą, kierowcom grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Sporo pecha miał również 66-letni rolnik z okolic Janowa Lubelskiego. Mężczyzna kierując ciągnikiem, podczas manewru skrętu w lewo nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu wyprzedzającemu go motocykliście i doprowadził do zderzenia pojazdów. Jak się okazało, jego dezorientacja spowodowana była obecnością alkoholu – miał ponad 0,6 promila.

Podczas piątkowych działań „Alkohol i Narkotyki” wpadło ponad 50 rowerzystów „po alkoholu”. Spora grupa cyklistów naraziła się na wysokie mandaty, sięgające nawet 2,5 tysiąca złotych.

Mandatami w kwocie 2,5 tysiąca złotych ukarani zostali m.in. rowerzyści z powiatu parczewskiego. Obydwaj wpadli w Siemieniu. Jeden z nich, 53-latek kierował jednośladem mając w organizmie ponad promil alkoholu, drugi natomiast – 39-latek z gminy Siemień – miał 1,2 promila.

Policjanci podsumowali akcję „Alkohol i Narkotyki”. Mundurowi przeprowadzili w regionie ponad 20 tys. badań

Policjanci podsumowali akcję „Alkohol i Narkotyki”. Mundurowi przeprowadzili w regionie ponad 20 tys. badań

(fot. Policja Lublin)

18 komentarzy

 1. Tak jak napisał Monitoring Polityczny brak jaj w zmianie prawa co do konfiskaty samochodu pod wpływem alkoholu, Sądy nie maja narzędzia do skutecznego karania kierowców, a nawet zbyt pobłażliwie podchodzą do sprawców tego typu przestępstw współczując im i ich rodzinom.

  • bo totalni z betonowym uporem dezorganizują zmiany w systemie prawnym a są niedouczeni w PE którzy dają wprowadzać się w maliny jak naiwne dzieci. Brawo totalni i wszyscy lewacy w PE.

 2. brawo policja utrudnić życie 20 tys ludzi, żeby zatrzymać 160.
  czyli trzeba utrudnić zycie 20 tys osób żeby zatrzymać 0.8% ludzi pijanych.
  to prawie jak by sparaliżowali 3 gminy bo gdzieś może się znaleźć złodziej.

 3. Konfiskata samochodu to żadne rozwiązanie. Płacenie odszkodowania i renty dla poszkodowanego plus terapia odwykowa dla sprawcy to jest skuteczne rozwiązanie.

 4. Większość rowerzystów to pijaki.

 5. A siebie przebadali tam jeden pod wpływem chyba do roboty przyszedł.

Z kraju