Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podwójna misja żołnierzy-nauczycieli 2 LBOT

Nauczyciele i pracownicy oświaty to jedna z największych grup zawodowych w szeregach 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To osoby dobrze wykształcone, zdyscyplinowane i odpowiedzialne, które pełnią podwójną misję – kształcą młode pokolenia i służą ojczyźnie.

Jak często mówią sami nauczyciele, ich praca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim misja. Podobnie jest ze służbą wojskową. Choć zadania nauczyciela i żołnierza są różne, to motywacja do ich wykonywania w obu przypadkach płynie prosto z serca.

– Praca z młodzieżą jest moją największą pasją. Z kolei dzięki służbie w WOT mogę nieść pomoc lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, jak np. klęski żywiołowe czy ostatnio w zabezpieczeniu naszej wschodniej granicy. Założenie munduru jest dla mnie wielkim honorem i napawa dumą moją rodzinę – mówi żołnierz 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty 2 LBOT, a zawodowo nauczyciel historii w jednej z lubelskich szkół.

Nauczyciele pełniący służbę w szeregach 2 LBOT mogą rozwijać się i zdobywać nowe umiejętności. Sami przyznają, że w swojej pracy często wykorzystują umiejętności i wiedzę pozyskaną podczas szkoleń i zadań, które przychodzi im pełnić. Działa to również w drugą stronę – formacja korzysta z ich predyspozycji i kompetencji, takich jak cierpliwość, odpowiedzialność, umiejętność przekazywania wiedzy, czy umiejętność pracy w zespole. Wielu nauczycieli w sposób naturalny posiada zdolności przywódcze, które w WOT mają okazję rozwijać w ramach kursów SONDA i Agrykola, zasilając następnie korpus młodszych oficerów WOT.

– Zawód nauczyciela wymaga nieustannego podnoszenia umiejętności, a taką możliwość daje służba w WOT. Szczególnie mam tutaj na myśli szkolenia i kursy np. z medycyny pola walki, rozpoznania czy neutralizacji zagrożeń – mówi żołnierz, nauczyciel z 2 LBOT

Podsumowując rok swojej służby w lubelskiej brygadzie dodał:

– Służba w WOT daje możliwość uczestniczenia w szerokim wachlarzu działań społecznych, od tych o charakterze pomocowym po promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Poznałem tu mnóstwo pozytywnych, pełnych pasji ludzi, reprezentujących cały przekrój społeczny. To co nas łączy, to fakt, że wszyscy jesteśmy dumni, że nosimy ten sam mundur.

(źródło WOT)

7 komentarzy

  1. Szykują się na obronę gnoma po przegranych wyborach, właśnie po to powołano te macierowe wojsko! 8*

  2. Widać kto ma czas się bawić.

  3. Dlatego w niedziele pis i jego wojsko idzie z torbami v

  4. Żołnierze WOT po 28 dniowym przeszkoleniu ? Toż to typowe ” mięso armatnie” ! W poprzednich czasach żołnierz szkolił się 1 rok – i to mało wiedział , a TU 28 dni i mamy — RAMBO 99 !

  5. STOP MILITARYZACJI KRAJU!!!!!!

Dodaj komentarz

Z kraju