Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podróż do USA – kiedy można pojechać bez wizy?

Jakie zmiany niesie ze sobą dołączenie Polski do Programu Ruchu Bezwizowego i w jakich przypadkach możliwa jest podróż do Stanów Zjednoczonych bez konieczności wyrabiania wizy?

Krótkie podróże bez konieczności wiz

Nowe regulacje sprawiły, że obywatele Polski nie muszą już ubiegać się o wizę służbowo-turystyczną. Dotyczy to osób, których celem podróży jest:

  • wyjazd w celach turystycznych,
  • służbowa delegacja,
  • odwiedziny członków rodziny,
  • udział w wydarzeniu artystycznym bądź sportowym (bez pobierania wynagrodzenia),
  • podjęcie leczenia.

Program Ruchu Bezwizowego, do którego Polska dołączyła pod koniec 2019 r., znacząco ułatwia życie wszystkim, którzy chcą wybrać się do Stanów Zjednoczonych. Do tej pory każda osoba musiała złożyć wniosek o wizę i stawić się w ambasadzie lub konsulacie USA na krótką rozmowę z amerykańskim urzędnikiem. Od niedawna zamiast tych działań wystarczy rejestracja w systemie ESTA. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze (zamiast 160 dolarów, w systemie ESTA płaci się tylko 14), a także szybsze, ponieważ czas oczekiwania to maksymalnie 72 godziny, podczas gdy ubieganie się o wizę mogło trwać nawet 6 tygodni. Więcej informacji na temat wiz, jak i programu bezwizowego dostępne są na stronie WizaOnline.pl

Kiedy nie obędzie się bez wizy?

Uczestnictwo w programie bezwizowym nie oznacza jednak, że obywatele Polski mogą ot tak wyjechać sobie na zawsze za ocean. Po uzyskaniu formalnej zgody na podróż przez system ESTA możliwy jest wyjazd do USA maksymalnie na 90 dni.

Oznacza to mniej więcej tyle, że chcąc podjąć studia bądź pracę na terenie Stanów Zjednoczonych konieczne będzie i tak wyrobienie sobie odpowiedniej wizy. Staranie się o nią będzie trwać dłużej, a także będzie wiązało się z większymi kosztami. Jednak, dla przykładu, z wizą turystyczną maksymalny czas pobytu w USA, wzrasta do 180 dni z możliwością przedłużenia jej o pół roku. Posiadając wizę, można również zmienić jej typ np. z turystycznej na studencką, a także starać się o zieloną kartę.

Która opcja jest korzystniejsza?

Dla osób, które planują podróż do USA w celach turystycznych, rodzinnych czy też leczniczych wprowadzenie ruchu bezwizowego z pewnością jest bardzo dobrą opcją. Dzieje się tak ze względu na mniejszą ilość formalności, krótszy czas oczekiwania na decyzję, a także znacznie mniejszy koszt całej operacji. Dodatkowo odpada także konieczność podróży do Warszawy bądź Krakowa w celu odbycia rozmowy z konsulem USA.Dla Polaków chcących podjąć studia bądź pracę na terenie Stanów Zjednoczonych wprowadzenie Programu Ruchu Bezwizowego nie zmienia zbyt wiele. Takie osoby nadal muszą ubiegać się o wizę w tradycyjny sposób. Łączy się to z kosztami wysokości 160 dolarów (w przypadku wizy turystycznej), a także obowiązkiem stawienia się w Ambasadzie Stanów Zjednoczonych w Warszawie bądź też w Konsulacie Generalnym USA znajdującym się w Krakowie.

Zdjęcie: unsplash.com