Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Podawali się za ukraińskich dziennikarzy, zostali zatrzymani. Policja wydała oświadczenie w tej sprawie

Wczoraj do łukowskich policjantów wpłynęło zgłoszenie o dwóch podejrzanie zachowujących się mężczyznach, którzy znajdowali się w rejonie terenu kolejowego. Obaj mieli robić zdjęcia, używali też drona i podawali się za ukraińskich dziennikarzy. Dzisiaj Policja wydała oświadczenie w sprawie podjętej interwencji.

– Mając na uwadze bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, a także biorąc pod uwagę fakt, że tory kolejowe, zwłaszcza na obszarze województw przygranicznych, są strategicznymi miejscami z punktu widzenia bezpieczeństwa, policjanci podjęli interwencję wobec wskazanych osób. Obaj mężczyźni porozumiewali się w języku ukraińskim, twierdząc, że są dziennikarzami. W pojeździe znajdowały się urządzenia elektroniczne, dron i aparaty fotograficzne. Z uwagi na barierę językową i potrzebę weryfikacji okazanych dokumentów, niezbędne było wykonanie czynności w jednostce Policji – czytamy w oświadczeniu Policji.

Jak wyjaśniają policjanci, wszystkie prowadzone wobec wskazanych osób czynności miały na celu weryfikację tożsamości oraz dokładne sprawdzenie powodu ich obecności na terenie węzła kolejowego.

– Po sprawdzeniu dokumentów, przejrzeniu zawartości bagażu i sporządzeniu stosownej dokumentacji z wykonanych czynności mężczyźni opuścili teren Komendy Powiatowej Policji w Łukowie. Wszystkie dokumenty oraz przedmioty zostały im zwrócone. Żaden z mężczyzn, wobec których były prowadzone czynności, nie zgłosił policjantom uszkodzenia sprzętu. W trakcie realizowanych czynności w jednostce Policji, funkcjonariusze pozostawali w kontakcie z przedstawicielami konsulatu Ukrainy w Polsce – wyjaśnia Polska Policja.

Mundurowi dodają, że obecna sytuacja za naszą wschodnią granicą determinuje wzmożoną czujność zarówno służb, jak i społeczeństwa. Policjanci weryfikują każdą informację przekazaną przez mieszkańców dotyczącą niepokojących zdarzeń, mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Musimy mieć na uwadze, że na terenie naszego kraju może dochodzić do różnego rodzaju prowokacji, stąd konieczność szybkiego działania.

– Postawa obywatelska, z jaką w tej sytuacji mieliśmy do czynienia, zasługuje na uznanie. Policja każde tego typu zdarzenie traktuje z należyta powagą i na każde z nich będzie natychmiast reagowała – dodają policjanci.

16 komentarzy

  1. Panowie wykonywali legalne czynności i powinni pozwać Policję za bezprawne zatrzymanie.

Dodaj komentarz

Z kraju