Środa, 19 marca 202519/03/2025
690 680 960
690 680 960

Po niemal tygodniu w pełni przywrócono ruch na ul. Bernardyńskiej (zdjęcia)

W piątek rano ponownie otwarto dla ruchu ul. Bernardyńską w Lublinie. To dobra wiadomość zarówno dla kierowców, jak i pieszych, którzy musieli korzystać z objazdów od czasu katastrofy budowlanej, do której doszło w miniony weekend. Zawaliła się tam jedna z zabytkowych kamienic.

Decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, dzisiaj (24 stycznia) od godz. 8.26 ponownie została otwarta dla ruchu kołowego i pieszego ul. Bernardyńska. Tym samym komunikacja wraca na swoje podstawowe trasy przejazdu, a uruchomione przystanki tymczasowe przestają funkcjonować.

Do zawalenia się kamienicy przy ul. Bernardyńskiej doszło w miniony weekend. Na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak zdarzenie wymagało ewakuacji sąsiednich budynków oraz zamknięcia ulicy ze względów bezpieczeństwa. Strażacy i służby miejskie przez kilka dni zabezpieczały miejsce zdarzenia, prowadząc prace mające na celu usunięcie gruzu i ustabilizowanie konstrukcji sąsiednich budynków. Przyczyną katastrofy budowlanej mogło być osłabienie fundamentów budynku, jednak dokładne okoliczności zdarzenia są wciąż badane przez biegłych. Trwa w tej sprawie prokuratorskie śledztwo.

Ważnym elementem całej akcji było uprzątnięcie miejsca, gdzie zawaliła się kamienica, a także dotarcie do fundamentów obiektu. Gruz z zawalonego budynku był sukcesywnie wywożony na specjalnie wyznaczony teren, aby ostatecznie odblokować przejazd ulicą. Po kilku dniach intensywnych prac udało się przywrócić ruch w tej części miasta. Obecnie ruch pojazdów odbywa się normalnie. Na swoje trasy powróciły również pojazdy komunikacji miejskiej. Zgodnie z zaleceniem PINB na ul. Bernardyńskiej została wprowadzona czasowa organizacja ruchu, polegająca na ograniczeniu prędkości na fragmencie ulicy do 20 km/h.

Katastrofa budowlana wzbudziła wiele pytań dotyczących stanu technicznego innych budynków w całym mieście. Wielu mieszkańców Lublina zwraca uwagę na potrzebę regularnych przeglądów technicznych i remontów zabytkowych kamienic, które często są w złym stanie.

 

19 komentarzy

  1. Ale żeby jezdni nie umyć to wstyd dla miasta !!!!!

  2. Była zabytkowa? A nie wyglądała.

  3. Komuś zależało na tym żeby tak się stało .Jednia pękała od m2018 r nawet w Goole Maps jest widoczna rysa na jezdni.TO ciekawe że woda płynęła latami podmywała stropy i MPwik nie wiedział o tym.

  4. Ależ prestiżowe miejsce dla dewelopera. Jeszcze tylko druga kamienica i można mega „akademik” budować.

    • Akademiki teraz w modzie. Bo nie trzeba przy nich parkingów budować. A na nowe parkingi miejsca nie ma. I choć wszystko w koło zastawione samochodami, to i tak nie ma gdzie parkować.

      • Prezes Fanklubu Frania
        Ocena: 1

        Franiu czekamy na akademiki za złotówkę, bez tego nawet nie opłaca się iść na studia. Będzie akademik – będą studia. Będą studenci -będzie Perła.
        I to wszystko dzięki MPWiKowi i Trumpowi.

    • Czy prestiżowe to nie wiem, ale na pewno drogie. Akurat w tamtym miejscu łatwo i tani nie będzie się budowało. Już jeden na Żmigrodzie przekonał się o tym.

  5. A te 20 km/h to dla kogo ? Szczególnie dla boltów

  6. Ocena: 2

    Gdyby inspektorzy budowlani dobrze przyjrzeli się tym pozostałym kamienicom, które są popękane od dołu do góry to powinni wydać od razu nakaz ich wyburzenia a nie czekać na kolejne zawalenie się starych ruder, bo trudno nazwać to zabytkiem.

  7. zaraz sie walic bedzie ta obok stracila OPARCIE :d

  8. Rolnik spod granicy
    Ocena: 0

    Co to za oleiste plamy na jezdni?

  9. Do redakcji
    Czy to oby napewno była katastrofa budowlana?
    No i ruszcie temat z uprzątnięciem terenu !!!!

    • Ocena: 0

      Art.  73.  [Katastrofa budowlana]
      1.  Katastrofą budowlaną jest niezamierzone, gwałtowne zniszczenie obiektu budowlanego lub jego części, a także konstrukcyjnych elementów rusztowań, elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych i obudowy wykopów.

    • Ocena: 0

      „polo” specjalnie na twoje życzenie ruszamy temat uprzątania terenu (bez względu na to, co za przeproszeniem miałeś na „myśli”).
      Jutro zapraszamy w łopatami, szczotkami i wiadrami do uprzątania terenu.
      Dyrygentem będzie „polo”.
      I już jest wesoło 🙂

  10. Kilka lat temu pisałem, że przyjdzie pora na wyburzanie budynków w mieście, by nowe miejsca postojowe robić. Ile miejsc postojowych z tej działki da się wycisnąć?

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia