Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

Po 1 stycznia wyższe kary za przewinienia drogowe. Recydywiści zapłacą podwójnie

Zmiany, które nastąpią po 1 stycznia 2022 r., związane z nowym taryfikatorem mandatów będą bolesne dla piratów drogowych. Warto już teraz zmienić nawyki za kierownicą, bo przekroczenie prędkości, przykładowo o ponad 30 km/h (31-40 km/h), będzie się kończyło mandatem w wysokości 800 zł, zaś drogowy recydywista otrzyma za to przewinienie mandat na kwotę 1600 zł.

Zaplanowano, że nowy taryfikator mandatów wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. Jednak, aby mógł on obowiązywać MSWiA musi opublikować jego treść do końca bieżącego roku. Wiceszef resortu infrastruktury Rafał Weber zapowiedział jednak, że w sobotę wejdzie w życie zapowiadana nowelizacja zaostrzająca kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowe przepisy wprowadzą nową maksymalną wysokość grzywny sądowej z 5 do 30 tys. zł oraz mandatów do 5 tys. zł. Usprawnią jednocześnie uzyskiwanie renty wypłacanej osobom najbliższym ofiary wypadku.

– Jest już ustalone, że podnosimy mandaty za te najgroźniejsze wykroczenia drogowe, związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, związane z wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych albo na krótko przed przejściami dla pieszych, związane chociażby z jazdą po użyciu alkoholu. Chcemy całkowicie wyeliminować pijanych kierowców z polskich dróg i właśnie w tym aspekcie podnosimy stawkę mandatową – powiedział wiceminister.

Mandaty za przekroczenie prędkości

– do 10 km/h – 50 zł
– 11-15 km/h – 100 zł
– 16-20 km/h – 200 zł
– 21-25 km/h – 300 zł
– 26-30 km/h – 400 zł
– 31-40 km/h – 800 zł, recydywa – 1,6 tys. zł
– 41-50 km/h – 1 tys. zł, recydywa – 2 tys. zł
– 51-60 km/h – 1,5 tys. zł, recydywa – 3 tys. zł
– 61-70 km/h – 2 tys. zł, recydywa – 4 tys. zł
– ponad 70 km/h – 2,5 tys. zł, recydywa – 5 tys. zł

Co oznacza recydywa? Odnosi się ona do kierowcy, który popełni wykroczenie o podobnym charakterze w okresie dwóch lat po pierwszym wykroczeniu. Policjant wypisujący mandat widząc w systemie, że ma do czynienia z podobnym zachowaniem na drodze, wypisze mandat w podwójnej wysokości.

Od 1 stycznia wchodzą również nowe wysokości kar za niektóre wykroczenia drogowe. Przykładowo mamy tutaj 8000 zł za niewskazanie sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar; 8000 zł nieujawnienie sprawcy wykroczenia, 1500 zł za spowodowanie kolizji, gdy będą poszkodowani, 2000 zł za ominięcie opuszczonych szlabanów lub ruszenie przed ich całkowitym podniesieniem, 1500 zł za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście lub znajdującemu się na nim; 1500 zł za tamowanie lub utrudnianie ruchu; 1000 zł za prowadzenie pojazdu bez uprawnień; 1000 zł za prowadzenie pojazdu niedopuszczonego do ruchu; 1000 zł za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu.

Ważną zmianą będzie również uzależnienie składki OC od liczby punktów karnych na naszym koncie. Ubezpieczyciele otrzymają dostęp do danych dotyczących m.in. rodzaju wykroczeń lub przestępstw stanowiących naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz liczby i dat popełnionych przewinień. Co więcej wydłużony został okres obowiązywania punktów karnych do dwóch lat. W nowym taryfikatorze ujętych będzie kilkanaście wykroczeń, za które kierowca dostanie aż 15 punktów karnych.

(fot. lublin112.pl)

75 komentarzy

 1. Pinceta plus działa jak natura chciała.

 2. kierowca bombowca

  [ ***] FRANIU , stać mnie na mandaty , więc Ty zawalidrogo będziesz jeździł swoim lałosem w tempie emeryta , a ja będę latał dalej jak latałem , rozumiesz [***].

  • W sumie masz rację. Prawo jazdy to nie dowód osobisty – nie każdy musi mieć. Także jeśli ci nie zależy, to rób tak, jak piszesz. .

 3. Pie do * lone pisowskie k–wy, niedługo normalnego obywatela zarabiającego nie tylko najniższą ale średnią krajową nie będzie na nic stać

  • wewengosz lublin

   Młody przyg…ie to stosuj się przepisów

  • Młody obywatelu.
   Po przeczytaniu Twojego wpisu ktoś jeszcze gotów pomyśleć że Polska podczas rządów PO, to był kraj mlekiem i miodem płynący, ludziom za Balcerowicza żyło się dostatnio i zdrowo, a na błękitnym niebie jaśniała nam promienna buzia Kwaśniewskiego.

 4. skończy sie glosowanie na pisiorów !!!!!!!!

 5. a psy oczywiście dalej bezkarne będą, może by tak kierowcy wypowiedzieli im wojne, i nagrywali ich wykroczenia i odsyłali tam gdzie trzeba, PSY nie dostosowują się do przepisów a innym każą.