Sobota, 25 maja 202425/05/2024
690 680 960
690 680 960

Planowali porwanie dla okupu. Grupą przestępczą kierował mieszkaniec woj. lubelskiego

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej przygotowującej porwanie dla okupu. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

Planowali porwanie dla okupu

Do likwidacji grupy przestępczej doszło w grudniu 2021 roku. Celem oskarżonych było popełnianie przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu, polegających na wzięciu zakładnika w celu zmuszenia innych osób do przekazania za niego okupu. W toku postępowania ustalono, że grupą kierowali: Daniel P. – 27 letni mieszkaniec województwa lubelskiego oraz Jarosław W. – 54 letni mieszkaniec województwa mazowieckiego.

W toku śledztwa prokurator ustalił, że będąca przedmiotem sprawy zorganizowana grupa przestępcza działała co najmniej od lutego 2021 roku na terenie województwa podkarpackiego, mazowieckiego i lubelskiego. W wyniku podjętych działań udało się zapobiec uprowadzeniu dla okupu mieszkańca województwa podkarpackiego.

Z ustaleń dokonanych przez prokuratora w toku śledztwa wynika, że oskarżeni czynili przygotowania do wzięcia i przetrzymywania mężczyzny w celu uzyskania za niego okupu w postaci pieniędzy. Oskarżeni podjęli czynności do realizacji porwania, polegające przede wszystkim na wejściu w porozumienie z innymi osobami oraz określeniu podziału ról, uzyskaniu środków, zebraniu informacji na temat rozkładu codziennych zajęć wytypowanej ofiary oraz sporządzeniu planu obejmującego metodę działania, wybór czasu i miejsca porwania, a także sposób ustalenia sposobu działania po wzięciu zakładnika.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie zarzucił Danielowi P. oraz Jarosławowi W. kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą, natomiast pozostałym 4 osobom udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Pozostałe zarzuty dotyczą przygotowania porwania dla okupu.

Czyny zarzucone oskarżonym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności

Na wniosek prokuratora wobec 4 oskarżonych nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec 2 oskarżonych stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze nieizolacyjnym.

(fot. pixabay.com\źródło PK)

4 komentarze

  1. Ciocia Magda Lena

    Ten Daniel P. – 27 letni mieszkaniec województwa lubelskiego, to „łebski” chłop ! Grupą przestępczą se kierował !
    To swego rodzaju zaszczyt dla województwa, że takich obrotnych obywateli można tu spotkać.

    • jak ci tak imponuje to idź mu się wypnij pod celą, spłodzi ci benkarta którego będziesz wychowywać na patola, a naród polski dalej będzie kretyniał ,tak do kolejnych rozbiorów.

  2. Ciekawi mnie ,ile miesięcznie kosztuje utrzymanie skazanego.Jaka to kwota,ktoś wie?

  3. Ale to gangusy takie jak Pruszków itd? Czy co to za typy? To się jeszcze komuś opłaca? Być kimś takim? Coś więcej o tych ludziach moglibyście napisać, kim są, co robią, dlaczego to robią, skąd się wywodzą? czy mają rodziny czy nie?