Na pl. Zamkowym żołnierze ochotnicy ślubowali służyć ojczyźnie. Były też żołnierskie oświadczyny

W niedzielę na placu Zamkowym w Lublinie odbyła się kolejna uroczysta przysięga wojskowa. Ślubowanie złożyło 130 żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

W przeddzień setnej rocznicy urodzin mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, który jest patronem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odbyła się kolejna żołnierska przysięga. Na pl. Zamkowym w Lublinie słowa przysięgi wypowiedziało 130 żołnierzy – ochotników. Wypowiadając słowa przysięgi, wyrazili oni swoją gotowość do służby na rzecz Polski, małych ojczyzn i lokalnej społeczności. Na uroczystość licznie przybyli żołnierze, ich rodziny, przedstawiciele władz lokalnych, Dowództwa WOT, środowisk kombatanckich oraz mieszkańcy Lublina.

Obecny na przysiędze płk Maciej Klisz – Szef Sztabu Dowództwa WOT, odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, skierowany do żołnierzy składających przysięgę. „Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, nowej formacji wojskowej, która stanowić będzie istotne wzmocnienie siły obronnej naszego kraju. Waszym zadaniem jest chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności, zarówno podczas wojny, jak i w przypadkach sytuacji kryzysowych, blisko współdziałając z administracją lokalną i z pozostałymi rodzajami naszych sił zbrojnych.” – napisał minister Błaszczak

Po przysiędze, przy Pomniku Zaporczyków zostały złożone kwiaty i wieńce. Lubelski Odział IPN z okazji 100 rocznicy urodzin Majora przygotował dla żołnierzy lubelskiej brygady pamiątkowe emblematy. Po uroczystości, w siedzibie IPN odbyło się również spotkanie poświęcone Zaporze i Żołnierzom Wyklętym. Sporym zaskoczeniem dla wszystkich obecnych na uroczystości, były żołnierskie oświadczyny. Tuż po przysiędze, szer. Jakub postanowił poprosić o rękę swoją wybrankę Annę, również żołnierza lubelskiej brygady Brygady Obrony Terytorialnej.

101

102

103

104

105

106

107

(fot. nadesłane – Damian Stanula)
2018-09-23 17:02:45

Zobacz również

18 komentarzy

  1. Mięso armatnie też jest potrzebne:)

  2. mam nadzieję ,że nie przysięgają PISuarom ?

  3. A ja po raz kolejny zapytam – bo jak na razie nawet najbardziej żarliwi zwolennicy WOT nie potrafią udzielić żadnej sensownej odpowiedzi na to pytanie – czy naprawdę nie lepiej inwestować w armię zawodową, zamiast rozdawać kolejne 500+ na ten cyrk?

  4. Harcerzyki Maciara buhahahahahaa ,

  5. Jak zwykle polaczki-cebulaczki plują w komentarzach nie mając pojęcia o zadaniach WOTu. Nudne to już się robi.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Powiatowy Piknik Pszczelarski w Dęblinie
„Jarmark Pawłowski – ginące zawody” – święto miłośników folkloru i tradycji ludowej
Noc Muzeów w Woli Osowińskiej
Kościelec – Historia na Nowo – czyli piknik rodzinny w Piaskach
Seans filmowy pod chmurką na Placu Wolności