Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Pięć zatrzymań CBA, w tym na terenie woj. lubelskiego, do sprawy nielegalnej dystrybucji leków

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. mafii lekowej. Wśród zatrzymanych jest jedna osoba z woj. lubelskiego.

Funkcjonariusze białostockiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz śledczy z Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą wielowątkowe śledztwo dotyczące nielegalnego handlu lekami.

Do sprawy funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób, 4 mężczyzn i kobietę. Działania były realizowane na terenie województw podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz dolnośląskiego.

Śledczy ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej zajmowali się nielegalnym wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Zatrzymani związani byli z podmiotem prowadzącym hurtownię farmaceutyczną. Wskazany podmiot był jednym z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.

Co więcej, w trakcie śledztwa ustalono, że rolą zatrzymanych osób było „werbowanie” do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski.

– Powyższy przestępczy proceder możliwy był dzięki temu, że apteki sprzedawały leki na podstawie fałszywych zapotrzebowań, które wskazywały, iż były one przeznaczone na potrzeby pacjentów fikcyjnej przychodni. W toku prowadzonego śledztwa ustalono, iż zatrzymane osoby pozyskały do współpracy szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości niemal 30 mln złotych Tym samym leki specjalistyczne, często ratujące życie, a także znajdujące się na wykazie Ministra Zdrowia wskazującym produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności na terytorium Polski nie trafiały do pacjentów, a były wywożone z terytorium Polski – informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

Zatrzymane osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia zakazu zbycia produktów leczniczych z apteki ogólnodostępnej lub punktu aptecznego do hurtowni farmaceutycznej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze.

Sprawa ma charakter rozwojowy, w najbliższym czasie należy spodziewać się dalszych czynności w tej sprawie.

(fot. pixabay.com)

4 komentarze

  1. Gdzie są pieniądze za respiratory ??

  2. Co to za hurtownie???

  3. Spoko.Nic im nie będzie.to nie dziadek,który zjadł cukierka.Bez przerwy zamykają i wypuszczają.W których więzieniach siedzą ci z mafii paliwowej,amber gold.węglowej i setek innych?.

Wiadomości z info112