Poniedziałek, 15 kwietnia 202415/04/2024
690 680 960
690 680 960

W piątek odbędą się obchody 73. rocznicy likwidacji KL Lublin

W najbliższy piątek odbędą się w Lublinie obchody kolejnej rocznicy likwidacji niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Początek uroczystości zaplanowano na godzinę 12.

W piątek 21 lipca na Majdanku odbędą się obchody 73. rocznicy likwidacji KL Lublin. Początek zaplanowano na godzinę 12 w Centrum Obsługi Zwiedzających. Tego dnia zostanie oddany hołd ofiarom KL Lublin.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM OBCHODÓW:
Miejsce: Sala Audytoryjna Centrum Obsługi Zwiedzających
Powitanie i słowo wstępne dyrektora PMM Tomasza Kranza.

Projekcja filmu dokumentalnego „Okupacja niemiecka oczami polskich więźniów” – fragmenty relacji osób zrzeszonych w Polskim Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Oddanie hołdu ofiarom – zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod Pomnikiem-Bramą.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Prezentacja archiwaliów – pamiątek dotyczących Heleny Pawluk, byłej więźniarki KL Lublin oraz więzienia na Zamku w Lublinie. Na kolekcję składa się blisko 100 unikatowych fotografii, dokumentów oraz przedmiotów osobistych będących bezcennym źródłem wiedzy na temat funkcjonowania KL Lublin, oraz wielu ciekawych informacji o przedwojennym Lublinie.

Promocja publikacji „Majdanek w dokumentach” – książka zawiera ponad 300 unikatowych dokumentów dotyczących niemieckiego obozu koncentracyjnego w Lublinie. Archiwalia wybrał, opracował i opatrzył wstępem Wojciech Lenarczyk.

Bezpłatne oprowadzanie po terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz po muzealnej ekspozycji z udziałem przewodnika. Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 20 lipca. Telefonicznie (81 710 28 33) lub mailowo ([email protected]).

2017-07-19 20:45:45
(fot. lublin112.pl)

12 komentarzy

 1. W najbliższy piątek odbędą się obchody kolejnej rocznicy likwidacji niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. OK, czyli już dawno powinno się to Zaorać i pozostawić tylko pomnik.

 2. Byłem na tym jakieś 8 lat temu. Jak jakiś „gość”, którego nazwiska nie pamiętam, zaczął opowiadać jak to Polacy pomagali Niemcom to wyszedłem. Nigdy więcej już nie pójdę.

 3. A może zacznijmy obchodzić również rocznicę likwidacji NKWD-owskiego obozu filtracyjnego skierowanego przeciwko wolnej Polsce i AK. „Wyzwoleńcze” bydło ze wschodu na tej samej ziemi zakatowało i stłamsiło mnóstwo polaków, a nadal z uporem maniaka pieprzy się o jakimś wyzwoleniu.

  • Aaron Fleischman

   Z uporem maniaka to się zrównuje nazizm z komunizmem, chociaż naziści Warszawę i całą Polskę zrównali z ziemią, a komuniści – odbudowali. Pomiędzy 1939 a 1945 r. ludność Polski spadła z 35 do 24 mln, a w latach 1945-1989 – wzrosła z 24 do dzisiejszych 38 milionów. Przemysłowej eksterminacji milionów obywateli polskich przez nazistów w obozach nijak nie można porównać do kilkudziesięciu tysięcy ofiar politycznych represji, z których przytłaczająca większość przypadła na lata 1944-1956, czyli czasy stalinowskie.

   • Oba systemy były tak samo zbrodnicze. Licytowanie się czy Adolf wymordował tylu a Józef tylu jest naprawdę głupotą. Polecam poczytać książki Zychowicza, oraz „Czerwona Msza czyli uśmiech Stalina”.

   • jak nam przekazano

    tak, jak? odbudowali i ? kto?

    • Chłopie, znasz Ty trochę historię? Kilkadziesiąt tysięcy ofiar politycznych represji? Ofiary Stalina liczy się w dziesiątkach milionów. Weźmy choćby wielki głód na Ukrainie, czy 3 wielkie czystki w latach trzydziestych. W czasie samego wielkiego głodu zmarło 6-7 mln ludzi, choć niektóre źródła podają nawet 15mln. Aleksandr Sołżenicyn w książce Archipelag GUŁag szacuje, że w radzieckich obozach koncentracyjnych uśmiercono od początku rewolucji do roku 1956 ok. 60 milionów ludzi.

     • Czy w twojej ,,rodzinie,,byli tzw leśni przeklęci,co chłopom wyciągali ostatnie bydle z obory i strzelali do dzieci,którzy nie umieli się przeżegnać,a potem uczestniczyli w imprezach religijnych

   • Onanis Samokopulos

    @Aaron Zachowaj proszę izraelską propagandę dla siebie, pzdr

 4. Mrówa popieram , Towarzysz Yarosław wybuduje pomniki jak za Lenina będzie ,a Putin ręce zaciera, brawo TY

  • Wieśniaczka na szpileczkach

   I pomniki tego co wg. Macierewicza „poległ” w Smoleńsku będą leżeć pod płotem w Kozłówce jak pomniki Lenina, czy Bieruta.
   Jak dożyjemy to się przekonamy.

Z kraju