Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Park Zdrojowy w Nałęczowie zmienia swoje oblicze. Trwają prace rewitalizacyjne (zdjęcia)

Dokładnie jeszcze rok potrwają prace rewitalizacyjne w nałęczowskim Parku Zdrojowym. Inwestycja pochłonie 18 mln złotych. Jak obecnie wygląda zaawansowanie prac i co się zmieni?

W połowie listopada 2022 r. w Parku Zdrojowym w Nałęczowie podpisano umowę z generalnym wykonawcą na wykonanie prac rewitalizacyjnych. Na wszystkie zadania Gmina Nałęczów pozyskała łącznie ponad 16 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego oraz funduszu Polski Ład.

Do końca czerwca 2024 r. w Parku Zdrojowym staną stylowe, energooszczędne latarnie, odtworzona zostanie zabytkowa leżalnia, odnowione Źródło Miłości, zaś na Wyspie Miłości powstanie altana wzorowana na tej z początków funkcjonowania Uzdrowiska. Staw zostanie oczyszczony i ozdobiony nową fontanną. Brzegi rzeki Bochotniczanki będą zrewitalizowane,  na rzeczce pojawią się nowe mostki. Na łąkowej części Parku powstaną nowe alejki, łąka kwietna oraz tężnia. Ulica Lipowa zyska nowe ciągi piesze i pasy zieleni.

Zgodnie z bliską samorządowi ideą „miasta ogrodu” drzewostan parku przejdzie cięcia pielęgnacyjne, a na rewitalizowanym obszarze posadzonych zostanie kilka tysięcy nowych roślin. W trakcie prowadzonych prac Park jest cały czas ma dostępny dla mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów.

Inwestycja pochłonie 18 mln zł, z czego ponad 16 mln zł to dofinansowanie z funduszu Polski Ład oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Pozostałą kwotę dołoży gmina.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. Trzeba poczekać na efekt, na razie jest brzydko centrum rozkopane. Współczuję kuracjuszom.

  2. Nowobogacki z Parkiem

    Jak kupować teraz tylko i wyłącznie zabytki 98% dofinansowania do zakupu nieruchomości i tyle samo , do odnowy za żadnego rządu nie było takiego wsparcia jak za tego obecnego można zobaczyć ile do około takich zabytków odżyło i są odnawiane a prawie wszystkie były zaniedbywane od ponad pół wieku jak bym teraz inwestował np w park ,dworek ,zamek ,stawy zabytkowe to tylko i wyłącznie w to np kupujesz coś za 10mln to płacisz tylko 2% czyli 200tys ponadtto dofinansowanie do odnowy tyle samo brawo obecny rządzie widać naocznie że obecnie jest dużo odnowy tych zabytków a nie jak za wcześniejszych rządów wszystko popadało w ruinę przez lata było zaniedbywane a obecnie wszystko jest poprawiane nawet w mojej okolicy sa 3 zabytki i obecnie są odnawiane to stanu idealnego dzięki obecnemu rządowi brawo i jeszcze raz brawo dla obecnego rządu

  3. Zaorać to.

  4. Takiego syfu to dawno tam nie było. Prace prowadzić można, każdy to rozumie ale żeby wszystko było porozwalane jakby ktoś to najzwyczajniej wpadł
    i zdewastował. Pomijam śmieci porozwalane gdzie popadnie. Dramat i tyle. Prowadzić rewitalizację można, a nawet trzeba ale przy zachowaniu jakiegoś porządku. Gdybym ja u inwestora na budowie zostawiała taki bajzel to by mnie pogonił pierwszego dnia. Ale jeżeli gospodarzowi to nie przeszkadza…

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112