Oświetleniem szopki sterują internauci. Uruchamiają iluminację, zmieniają jej kolory

Najpierw oświetlił swój dom i pozwolił internautom sterować iluminacją, teraz dzięki jego pomysłowi, w Modliborzycach stanęła szopka, w której również można zmieniać kolory oświetlenia, czy też uruchamiać poszczególne jego elementy. Efekt jest widoczny dzięki transmisji na żywo.

Autorem interaktywnej szopki jest Tomasz Siroń. Jest on znany internautom z wcześniejszego projektu, kiedy to w 2012 roku na swojej posesji nieopodal Modliborzyc zamontował świąteczne dekoracje sterowane za pomocą komputera. Później postanowił udostępnić internautom możliwość sterowania oświetleniem. Pomysł bardzo się spodobał i mieszkaniec naszego regionu zyskał rozgłos w całym kraju.

W tym roku zaproponował urzędnikom stworzenie interaktywnej Szopki Bożonarodzeniowej. Jego inicjatywą zainteresowała się Młodzieżowa Rada i Urząd Miejski w Modliborzycach. Postanowiono wspólnie zrealizować pomysł. Urząd Miejski poniósł koszt zakupu wszystkich podzespołów i zamontowanych elementów typu głośniki, kamera czy też oświetlenie. Opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej zajęła się stroną wizualną projektu ale też była łącznikiem pomiędzy pomysłodawcą a urzędem, służyła radą i pomocą współpracując z p. Tomkiem od pomysłu do finałowej realizacji.

– Pan Tomasz to główny pomysłodawca i wykonawca całego przedsięwzięcia zarówno od strony informatycznej: sterowania oświetleniem jak też od strony techniczno – roboczej, tak aby domknąć cały projekt. Zarówno pan Tomasz jak i jego koledzy: Przemysław Kasza, Krzysztof Styc, Karol Szpyra senior i Karol Szpyra junior pomagający mu na różnych etapach projektu, pracowali jako wolontariusze nie pobierając żadnej gratyfikacji finansowej – wyjaśnia burmistrz Modliborzyc Witold Kowalik.

Teraz każdy za pomocą strony internetowej może włączać i wyłączać elementy ozdobnego oświetlenia, zmienić kolor wybranych dekoracji oraz posłuchać kolęd. Żeby zachować świąteczny nastrój kolejną kolędę można włączać dopiero w momencie, kiedy poprzednia wybrzmi do końca. Dzięki transmisji na żywo, cały czas można też podglądać efekt wprowadzonych przez siebie zmian. Iluminację można zobaczyć wchodząc na stronę http://modliborzyce24.pl/.

(fot. UM Modliborzyce)
2017-12-08 09:20:57

Zobacz również

5 komentarzy

 1. Apoloniusz Pierdółko, brat Kleofasa, też Pierdółki, a mąż starej Pierdółkowej

  Zaglądałem, widziałem i nawet sie mi to natychmiast podoba sie

 2. Wspaniałe :))

 3. Ładna reklama

 4. http://modliborzyce24.pl/ -jest ta strona do transmisji .

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą