Orlen Bezpieczne Drogi: Niech żyje patrzenie w lusterka!

Każdego roku na polskich drogach giną kierujący jednośladami. Część z tych zdarzeń jest ewidentnie z winy kierujących autami osobowymi i innymi pojazdami. Orlen rozpoczął właśnie akcję „Niech żyje patrzenie w lusterka!”

Statystyki policyjne informują, że większość wypadków z udziałem motocyklistów spowodowanych jest poprzez nieuwagę kierowców samochodów, którzy nie zdają sobie sprawy, że często jedno spojrzenie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

Pamiętajmy, że motocykl posiada kilkakrotnie większe przyspieszenie niż samochód osobowy, dlatego też znajdujący się w oddali motocyklista może w kilka sekund znaleźć się bezpośrednio na wysokości naszego pojazdu. Bardzo ważne jest, aby przed każdym wykonywanym manewrem sprawdzić w lusterku, czy ktoś nie nadjeżdża.

– Jeżdżę i samochodem i motocyklem. Wiem z doświadczenia, że motocykle są słabiej widocznie, przemieszczają się szybciej, dlatego też decydując się na tą formę transportu musimy pamiętać, żeby myśleć nie tylko za siebie, ale i innych uczestników ruchu. Abyśmy mogli sprawnie jeździć po zatłoczonym mieście musimy się wzajemnie rozumieć i chcieć współpracować. Jadąc samochodem, gdy widzę motocyklistę w lusterku zawsze ustępuję mu drogi. Dzięki temu wszyscy możemy szybciej i bezpieczniej dotrzeć do celu – komentuje Kuba Przygoński, motocyklista ORLEN Team.

Jak często patrzeć w lusterka?

Eksperci od bezpieczeństwa zgodnie twierdzą, że na lusterka powinno się spoglądać średnio co 5-10 sekund. Tylko wtedy można mieć pełną kontrolę nad tym, co dzieję się wokół naszego pojazdu i zminimalizować ryzyko wypadku.

Pamiętajmy, że przed każdym manewrem tj. np. rozpoczęcie zwalniania, zatrzymanie, zmiana pasa ruchu, skręt czy zawracanie, trzeba zawsze spojrzeć w każde lusterko.

Ważne, aby lusterka w naszym samochodzie były ustawione w prawidłowy sposób:

Podstawą prawidłowego ustawiania lusterek samochodowych jest największe pole widzenia. Lusterko wewnętrzne powinno być wyregulowane tak, aby była w nim widoczna cała tylna szyba. Aby ustawić lusterka boczne, powinno się kierować prostą zasadą – karoserię naszego samochodu widzimy dopiero po odchyleniu głowy w kierunku lusterek.

Każdy kto ma ochotę może pobrać ze stacji Orlen naklejkę na swój samochód. Są one bezpłatne.

(materiał organizatora http://www.orlenbezpiecznedrogi.pl)

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9689zł 0.26%
  • GBP 4.9496zł 0.1%
  • EUR 4.471zł 0.03%
  • CHF 4.2027zł 0.02%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Festiwal Pierogów Świata w Lublinie
   Potrzebna krew dla 8-letniego Tomka
   W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie
   Kiermasz Produktów Lokalnych w Kazimierzu Dolnym
   W niedzielę odbędzie się „Festiwal Młody Ziemniak”