Poniedziałek, 20 maja 202420/05/2024
690 680 960
690 680 960

Orlen przejął kioski i sklepy Ruchu. Część przekształci na sklepy, pozostałe otrzymają nowy format

Sfinalizowane zostały trwające od ubiegłego roku działania związane z przejęciem przez Orlen spółki Ruch. Oznacza to, że sieć sprzedaży detalicznej koncernu zwiększy się aż o 1,3 tys. punktów.

We wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że koncern przejmuje 65 proc. akcji Ruchu. Oznacza to ostatecznie przejęcie kontroli nad dystrybutorem prasy. Orlen przekazał jednocześnie, że otwiera kolejny rozdział w historii spółki Ruch, obejmując wyłącznie nowe akcje wyemitowane przez spółkę. Ma to jednocześnie wzmocnić spółkę i równolegle wprowadzić prowadzony biznes detaliczny na wyższy poziom.

Wiadomo już, że Orlen planuje na bazie Ruchu m.in. rozwijać segment usług kurierskich oraz nowe formaty gastronomiczno-sklepowe. Do tego poprzez efektywne wykorzystanie aktywów Ruch i Grupy Orlen znacząco wzbogacić swoją ofertę. Chodzi o rozwijanie obszaru detalicznego opartego o lokalizacje poza stacjami paliw i kompleksowe usługi dla klientów.

Negocjacje dotyczące przejęcia Ruchu przez Orlen trwały od ubiegłego roku. W kwietniu 2019 r. koncern paliwowy złożył warunkową ofertę finansowania Ruchu w związku z zamiarem przejęcia kontrolnego pakietu akcji. Pozostałymi akcjonariuszami Ruchu pozostają PZU i PZU Życie oraz Alior Bank.

– Zakładana strategia rozwoju spółki w kierunku nowoczesnej sprzedaży FMCG wpisuje się w trendy sprzedaży detalicznej w Europie Środowo-Wschodniej. Na tym rynku widoczna jest stabilizacja wzrostu konsumpcji paliw, przy jednoczesnym zwiększeniu konkurencji w jakości obsługi, asortymencie, usługach oraz poprawie standardów operacyjnych. Analizy rynkowe przeprowadzone przez PKN Orlen wskazały na potencjał rozwoju formatu poza stacjami paliw z wykorzystaniem aktywów spółki Ruch – wyjaśniał kilka dni temu Daniel Obajtek.

Upadek spółki Ruch spowodowany był utratą płynności a następnie operacyjnej zdolności prowadzenia biznesu. W ubiegłym roku Ruch zanotował prawie 60 mln zł straty netto. Następnie spółka została przejęta za symboliczną „złotówkę” przez Alior Bank. W zamian za to nowy właściciel musiał umorzyć niespłacony kredyt w kwocie blisko 90 mln zł. Aby postawić spółkę na nogi, Alior Bank porozumiał się z Orlenem i Grupą PZU.

Przejęcie Ruchu oznacza zwiększenie sieci sprzedaży detalicznej Orlenu aż o 1,3 tys. punktów. Potencjał w kioskach związany jest z ich dobrą lokalizacją, do tego dochodzą rozbudowane usługi kurierskie. Ze względu na to, że każdy z nich charakteryzuje się innym poziomem rentowności w części z nich planowane są sklepy spożywcze, dla pozostałych przygotowywany jest nowy format. Większość ma też oferować kawę czy ciepłe przekąski.

(fot. Ruch)

19 komentarzy

  1. nie ma to jak państwowe giganty, Orlen powinien przejąć huty i stalownie a potem kopalnie i stocznie. To jest przyszłość