Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

„Ogórek” wśród Lubelskich Klasyków Nocą. Ma też nowe imię – Gutek

Podczas czwartkowego spotkania miłośników starych aut, wśród uczestników pojawił się wyjątkowy gość. Był największy ze wszystkich dotychczas goszczących na spotkaniach pojazdów.

Wyjątkowy pojazd ma 43 lata, lśni czerwonym kolorem oraz zachwyca oryginalnością. Na dodatek jest jedyny w Lublinie i najprawdopodobniej na Lubelszczyźnie. Przynajmniej jeżeli chodzi o tak dobry stan. To znany zwłaszcza starszym mieszkańcom „ogórek” a od niedawna Gutek, gdyż autobus Jelcz 272 MEX o którym jest mowa, właśnie otrzymał imię. Przez ostatnie dwa tygodnie mieszkańcy naszego miasta mogli składać swoje propozycje na imię dla „ogórka”. Komisji najbardziej spodobało się właśnie Gutek, po pierwsze autobus tej jego kierowcy nazywali Gucio, na cześć kierowcy który nim jeździł, po drugie nawiązuje do innego zabytkowego pojazdu Ziutka.

Co ważne autobus ten ma lubelskie pochodzenie. Przez 12 lat, w latach 1971-1983 kursował on po naszych ulicach wożąc pasażerów. Po raz pierwszy wyjechał na ulicę 11 lutego 1971 roku, był jednym z 67 autobusów tego typu, które kursowały po Lublinie. Woził pasażerów nieprzerwanie aż do sierpnia 1983 roku, kiedy to wycofany został z eksploatacji i trafił na sprzedaż. Został zakupiony przez osobę prywatną, jednak już nigdy nie służył do przewożenia pasażerów. Po latach został wypatrzony przez członków Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji na jednej z miejscowości w powiecie lubartowskim. Pomimo tego, że był w opłakanym stanie, miłośnicy komunikacji miejskiej postanowili za wszelką cenę go ratować.

Wiosną 2005 roku został odkupiony i rozpoczęły się starania o jego renowację, żeby przywrócić mu dawną świetność. Niestety brak funduszy sprawił, że w grudniu 2009 roku „Ogórek” znów zmienił właściciela. Tym razem trafił do MPK Kielce, gdzie rozpoczęły się prace i autobus zaczynał wracać do życia. Jednak po pewnym czasie prace zostały przerwane i po raz kolejny wystawiono go na sprzedaż. Tym razem o jego dalszy los postanowił zadbać dawny właściciel, czyli lubelskie MPK.

– Decyzją Zarządu MPK Lublin, w marcu 2013 roku, „Ogórek” został odkupiony i rozpoczął się jego gruntowny remont od podstaw. Dziś, dzięki pracy mechaników i lakierników z lubelskiego MPK, autobusowi przywrócono dawną świetność. Autobus, tak jak było pierwotnie, jest czerwony, z kremowymi wykończeniami. Ma ponad 10 metrów długości, dwoje drzwi i 81 miejsc z czego 28 siedzących i 53 stojące – wyjaśnia Weronika Opasiak z lubelskiego MPK. Po raz pierwszy został publicznie zaprezentowany 22 września podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Teraz Gutek podobnie jak jego koledzy czyli trolejbus Ziu oraz przegubowy ikarus, będzie służył m.in. jako atrakcja turystyczna.

(fot. lublin112)
2014-10-03 17:46:01

3 komentarze

  1. Ładny autobus ! tylko kierowca nie właściwy !!

  2. ale cudo muszę go zobaczyć, kiedy następny pokaz??? Szkoda, że bez przyczepy. Ale i tak SUPER

  3. Jakie Koszty Remontu były. ok. 200tys ?