Wtorek, 05 marca 202405/03/2024
690 680 960
690 680 960

Odzież zatrzymana na granicy trafiła do Polskiego Czerwonego Krzyża

Kilkaset kurtek zatrzymanych na granicy przekazała Krajowa Administracja Skarbowa na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża. To kolejna partia odzieży, którą otrzymają potrzebujący pomocy.

Do podopiecznych lubelskiego oddziału okręgowego PCK trafi w sumie 475 zimowych kurtek męskich. We wtorek dary uprawnionej instytucji wręczył zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Grzegorz Matuszak. PCK w Lublinie reprezentował dyrektor placówki Maciej Budka.

Jak zaznaczył dyrektor PCK potrzeby w samym Lublinie i w terenie są naprawdę duże. Otrzymana odzież trafi do tych, którzy najbardziej takiej pomocy potrzebują. Nie często zdarzają się sytuacje, że tak duża ilość nowej odzieży przekazywana jest do PCK.

Odzież zatrzymana została w 2016 r. w Oddziale Celnym w Małaszewiczach. Funkcjonariusze, którzy kontrolowali kontenery z wjeżdżającymi do Polski towarami, zwrócili uwagę m.in. bardzo niską wartość kurtek wykazaną na fakturach – mimo że towar opatrzony był etykietami z logo znanych światowych producentów. Sugerowało to, że kurtki tylko „udają” produkty markowe, a firmowe znaki umieszczono na nich bezprawnie. Podejrzenia funkcjonariuszy potwierdził pełnomocnik pokrzywdzonej firmy.

Z uwagi na fakt, że kurtki opatrzone były znakami towarowymi, do używania których prawo ma jedynie właściciel marki, konieczna była zgoda właściciela na nieodpłatne przekazanie odzieży. Należało również trwale usunąć „markowe” oznaczenia.

Jak podkreślił zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Lublinie – cieszy, że mamy możliwość nieodpłatnego przekazania towarów zatrzymywanych przez służbę celno-skarbową. I dotyczy to nie tylko odzieży. Ostatnio IAS przekazywała np. dla szkół o kierunku mechanicznym zatrzymane na granicy samochody. Auta służą do praktycznej nauki zawodu oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych.

Z kolei w grudniu 2017 r. blisko 900 kurtek pochodzących z przemytu trafiło do podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej.

article (8)

article (6)

article (7)

article (3)

2018-05-24 07:35:57
(fot. KAS)

3 komentarze

  1. Jerzy Gondol z Nadwisły

    Śmiało można przyjąć, że Szanowni Celnicy i Izba Skarbowa to jak ten jaki współczesny Janosik, jednemu ukraść, drugiemu dać.

  2. Nareszcie ktoś się w banie stuknął i zamiast do pieca trafi to do kogoś kto potrzebuje tych ubrań .

    • Jeszcze żeby one kiedykolwiek leciały do prania, pewnie połowa celników i izby skarbowej śmiga w fakeowych ciuchach typu hilfiger ea7 gucci boss etc 🙂

Z kraju

Polityka i społeczeństwo