Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Odszkodowania za odczyny poszczepienne coraz bliżej

Ministerstwo Zdrowia kończy prace nad ostateczną wersją projektu tzw. ustawy o funduszu kompensacyjnym. Przewidziano w niej, że osoby, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne, nie zapłacą podatku od otrzymanych odszkodowań – donosi portal Prawo.pl.

Do tej pory zgłoszono 10803 niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po podaniu szczepionek przeciw COVID-19. Zdecydowana większość z nich – aż 9105 – było łagodnych. W przypadku 1698 ciężkich odczynów można się ubiegać o odszkodowanie.

Wypowiadając się dla serwisu Prawo.pl, Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta podkreślił, że już teraz, jeszcze przed uchwaleniem ustawy, do jego biura wpływają zapytania o możliwość uzyskania rekompensaty, a nawet… wnioski o jej przyznanie.

– Wskazuje to na duże zainteresowanie i oczekiwania społeczne związane z utworzeniem funduszu – stwierdził Chmielowiec na łamach portalu.

Według serwisu w ustawie nie zostanie wprowadzona rekompensata za śmierć na skutek szczepienia. Z danych o NOP wynika, że już ponad 100 osób zmarło niedługo po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19.

Jednak, jak podaje Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowa uważa, że odszkodowanie za zgon można będzie uzyskać w wyniku postępowania sądowego. W grę wchodzi ustalenie, czy śmierć była rzeczywiście rezultatem podania szczepionki.

Dla pozostałych osób świadczenie kompensacyjne będzie miało charakter zryczałtowanej kwoty, uzależnionej od długości hospitalizacji. Za wstrząs anafilaktyczny i pobyt na SOR będzie przysługiwać 3 tys. zł, za pobyt w szpitalu do 14 dni – 10 tys. zł, a za przekraczający 120 dni – 100 tys. zł.

Prawo.pl podaje, że rząd ma przyjąć projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym jeszcze przed wakacjami. Nanoszone są ostatnie poprawki, efekt zakończonych konsultacji publicznych. Uwagi do projektu zgłosiło 18 podmiotów. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zaproponował dodanie zapisu, o zwolnieniu środków wypłaconych w ramach świadczenia kompensacyjnego z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych, a MZ zgodziło się z tymi argumentami. Świadczenie będzie zwolnione z podatku.

(fot. lublin112.pl, źródło informacji: PAP MediaRoom)

11 komentarzy

 1. Dlaczego nie bada się ile dana osoba ma przeciwciał? Tylko pompuje się szczepionki i wadliwe testy?

  • Bo chodzi tylko i jak zwykle o KASĘ..!!!
   Kiedy to gamonie zrozumiecie..?
   Najśmieszniejsze jest to, że większość ludzi myśli że nagle rządy wszystkich krajów na świecie zaczęły na siłę nas ratować od niechybnej zguby pandemicznej… aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahhahahahah
   Uświadomcie sobie Jesteście inwentarzem który się strzyże… i m***da w kubeł i do roboty a nie tu fizjolofować….

   • Bo podobno do tej pory nie wiadomo jaka ilość przeciwciał chroni przed chorobą. Można mieć dużą ilość przeciwciał i słaby układ immunologiczny i zachorować i odwrotnie małą ilość przeciwciał a silny układ immunologiczny i nie zachorować.

    • bo „szczepionki” i te wszystkie testy są ..ja warte…!!!
     jak cała ta „pandemia” z przerwami na weekendy, święta i wakacje…
     i 3 falami z z których pierwszej nie było… aaaaaaaaaaaaaaahahahhahahhah
     ale za to 4 już zaplanowana wraz z sezonem grypy której już nie ma… aaaaaaaahahahahhahah
     jak trzeba mieć zryty baniak żeby w to wierzyć…. no jak…?

 2. Koncerny zarabiają miliardy dolarów i Euro a my sami sobie wypłacimy odszkodowania..!
  Brawo ministry…! Widać że dbacie o nas..!!!

 3. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu… A uszczerbek na zdrowiu czy nawet zgon???

 4. Figiel ,co do Twojego pytania o to jak trzeba mieć zryty baniak , żeby w to wszystko uwierzyć .to wystarczy mieć tak samo zryty jak Ty ,zeby w to nie wierzyć

 5. Zabawne ze redakcji przeszanownej umknęło iż za zgon uczestnika eksperymentu- i tutaj zacytuję klasyka – kasy nie ma i nie będzie

Wiadomości z info112