Czwartek, 25 lipca 202425/07/2024
690 680 960
690 680 960

Oddaj krew – uratujesz czyjeś życie. Harmonogram terenowych akcji w regionie

Cieszysz się zdrowiem? Podziel się swoją krwią! Codziennie czekają na nią pacjenci w szpitalach. Prezentujemy harmonogram trenowych akcji poboru krwi w regionie.

W czasie pandemii ze względu na bezpieczeństwo ograniczamy kontakty społeczne. Rzadziej – i w bliższe domu rejony – podróżujemy, rzadziej wychodzimy z domu. Rzadziej też oddajemy krew, co powoduje zmniejszanie się stanów magazynowych krwi i jej składników w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

Krwi jest zbyt mało w rezerwie

A przecież zapotrzebowanie na krew się nie zmniejsza, wręcz przeciwnie – jest coraz większe. Konieczne jest uzupełnienie rezerwy, by zabezpieczyć wszystkich chorych, którzy jej będą potrzebować. Stanie się tak, jeśli codziennie więcej niż obecnie osób będzie się zgłaszać, by oddać swoją krew dla innych.

Krew jest szansą na życie lub zdrowie

Krew i jej składniki to dla wielu pacjentów w szpitalach jedyna szansa na życie lub powrót do zdrowia. Jej źródłem jest drugi człowiek – krwi nie można wyprodukować. Dlatego tak ważne jest jej ciągłe pozyskiwanie. Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby! Nie ma znaczenia, jaką masz grupę krwi. Każda jest potrzebna, bo istnieją biorcy o różnych grupach.

Miejsca, w których można oddać krew

Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski, w ich oddziałach terenowych, a także w punktach mobilnych, które codziennie znajdują się w różnych lokalizacjach.

Zaproszenie na terenowe akcje w regionie

23.02.2022 (środa) ŁĘCZNA, Dworzec Łęczyński, ul. Jana Pawła II. Rejestracja dawców w ambulansie w godzinach 8.30-13.00 (AMBULANS)
27.02.2022 (niedziela) LUBLIN, Tama na Zalewie. Rejestracja dawców w ambulansie w godzinach 10.00-14.00 (AMBULANS x2)
27.02.2022 (niedziela) HORYNIEC ZDRÓJ, Świetlica Wiejska, ul. Lipowa 13. Rejestracja dawców w godzinach 9.00-13.00
27.02.2022 (niedziela) KORCHÓW PIERWSZY, Sala Gimnastyczna w SP, Korchów Pierwszy 86B. Rejestracja dawców w godzinach 9.30-13.30
28.02.2022 (poniedziałek) STARA DĄBIA, Świetlica Wiejska. Rejestracja dawców w godzinach 9.00-13.00

(fot. lublin112.pl)

9 komentarzy

 1. Kto_uwolni_orke

  Byłem w ubiegłym tygodniu oddać krew pierwszy raz i nie polecam. Obsługa niemiła, mnóstwo zbędnych pytan typu co to jest, czyja to krew, dlaczego w wiaderku itp. Straciłem 2 godziny, krwi nie przyjęli. Ale przynajmniej się nie zmarnowała, kaszanka smakowala wybornie.

 2. Takie ambulanse postawcie na granicy z Ukrainą, niech ci co z niej uciekają, zamiast bronić Ojczyzny, przynajmniej niech trochę krwi zostawią dla Jej obrońców.

 3. Dziadek ze "slamsowa"

  Podobają mi się te przygotowania do III WŚ

 4. Tylko zaprzestanie testów zakończy plandemię

 5. Antycowid wyjdź czasami na dwòr

 6. Oddaj, pod warunkiem że jesteś nieszczepiony. Po szczepieniu krew nie nadaje się do przetaczania.

 7. Nie „oddaj” a podaruj powinno być. Skoro krew jest moja to nie muszę jej oddawać. Ale podarować mogę

 8. WALCZ ZA PANDEMIĄ! NIE PODDAJ SIĘ TESTOM!!!

  Czy wszyscy laureaci loterii szczepionkowej dożyli odbioru nagrody???
  Upublicznić dane ❗❗❗

 9. A kto pójdzie w niedzielę jak nie będzie wolnego. Ludzie oddają w większości krew jak mają wolne od pracy. Zastanówcie się.

Z kraju

Sport