Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Od jutra znów będzie można zwiedzać muzeum na Zamku Lubelskim. W uroczystym otwarciu wziął udział wicepremier (zdjęcia)

Zakończyła się trwająca ponad dwa lata modernizacja Muzeum na Zamku. Od soboty będą mogli je odwiedzać mieszkańcy Lublina a także turyści. Czynne ono będzie w dniach od środy do niedzieli w godz. 10-17.

W sobotę 6 marca ponownie zostanie otwarte dla zwiedzających lubelski Zamek, który od początku roku jest instytucją państwową prowadzoną przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. W uroczystym otwarciu Muzeum Narodowego w Lublinie wzięli udział m.in. wicepremier Piotr Gliński, wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Prace remontowe na Zamku rozpoczęto w 2018 roku. Przebudowano skrzydło północne, wykonano też roboty modernizacyjne w częściach skrzydła południowego i zachodniego. Powstały także nowoczesne wystawy stałe: „Trybunał Koronny w dziejach Rzeczypospolitej 1578-1794”, „Galeria Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku”, ze szczególnym wyeksponowaniem obrazu „Unii lubelskiej” Jana Matejki, „Grupa Zamek i Awangarda” oraz „Malarstwo Cerkiewne”, Galeria im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego oraz nowa przestrzeń przeznaczona na wystawy czasowe.

– Widzimy, że efekt jest wspaniały. Muzeum Narodowe w Lublinie jest wspaniale odnowione i wyremontowane i dzięki temu możemy prezentować w ciekawy sposób różne dziedziny sztuki. Muzeum Narodowe w Lublinie jest szczególne. To Muzeum, które składa się z ośmiu oddziałów, w tej chwili budujemy nowy oddział, który powstaje w Pałacu Lubomirskim. Ale to jest Muzeum, gdzie nawet tutaj – w tym gmachu głównym – prezentowane są różne obiekty, różne dziedziny sztuki, kultury, a w oddziałach dodatkowo jeszcze jest to wzbogacenie, bo mamy oddziały w Kraśniku, Nałęczowie – mówił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Głównym celem prowadzonych przez ponad dwa lata prac, było zmodernizowanie i powiększenie przestrzeni ekspozycyjnej, a także poprawa komfortu zwiedzania i pracy w muzeum. W ramach przebudowy powstała także nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej i edukacyjnej. Całkowity koszt projektu wynosił ponad 34 mln zł, z czego wartość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej to ponad 17 mln zł.

(fot. UMWL, UW)

7 komentarzy

  1. OTWÓRZCIE STADIONY❗❗❗

  2. Do teatru bym poszedł bo już wszystkie seriale obejrzane 😉

  3. To wspaniała wiadomość hahaha, ja byłem w muzea i widziałem rzeczy, że by tu wam jednemu z drugim gały na wierzch wyszły hahaha. Po co to komu hahaha ?

  4. Oddajcie Królowi co królewskie

    .. tak a w W arszawie mamy Zamek warszawski a na Wawelu Zamek krakowski..

  5. Jako dziecko z całą klasą zostałem przymuszony do kilkukrotnych wizyt na Zamku, a jak byłem starszy zawleczono mnie na Majdanek, wiem co tam jest, od ponad 50 lat tam nie byłem i przyznam, że nie mam ochoty, ani innego parcia żeby tam koniecznie być przed śmiercią. To samo dotyczy kościołów.
    Wystarczy mi świadomość, że dzięki pompowaniu w nie, kolosalnej podatniczej kasy oba lubelskie muzea oraz niezliczone kościoły wraz z armią „duszpasterzy” mają się dobrze.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo