Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Od 1 września zmieniają się limity dodatkowych przychodów dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów

Ważna informacja dla rencistów i wcześniejszych emerytów, którzy dorabiają do swoich świadczeń. Od 1 września zmieniają się graniczne kwoty przychodu, które powodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do rent i emerytur można dorabiać, ale obowiązują określone limity, które zmieniają się co trzy miesiące. Ich wysokość zależy ściśle od przeciętnego wynagrodzenia w kraju za poprzedni kwartał. W drugim kwartale płace spadły, dlatego od 1 września limity dla pracujących świadczeniobiorców ZUS również są niższe.

Pierwszy próg przychodu wynosi 70% przeciętnego wynagrodzenia. Od września to 3853,20 zł brutto. Jeśli przychód emeryta lub rencisty w danym miesiącu będzie wyższy, to wypłata świadczenia za ten miesiąc jest odpowiednio zmniejszana. Drugi próg wynosi 130% przeciętnego wynagrodzenia, od września to 7155,90 zł. Jego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty świadczenia za dany miesiąc.

Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód będzie wyższy niż pierwszy próg (3853,20 zł), to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości.

Nowe kwoty limitów obowiązują we wrześniu, październiku i listopadzie. Zmienią się znowu od 1 grudnia. Ich aktualną wysokość można znaleźć na www.zus.pl. Co ważne, wysokością przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Od 1 września zmieniają się limity dodatkowych przychodów dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów

(fot. pixabay.com, ZUS)

8 komentarzy

 1. Okradania ludzi ciąg dalszy.

 2. a ić pan w pis du

  „W drugim kwartale płace spadły”… nie, to pomyłka, to nie możliwe w kraju mlekiem i miodem płynącym….

  • płace spadły bo towary podrożały 😉

  • Ale z ato zanosi się, że Grodzki będzie ministrem zdrowia a Ty do najbliższego szpitala będziesz miał 200 km. Tak więc ciesz się bo idą dobre dla ciebie czasy.

   • szpitale w obecnej rzeczywistości to lepiej omijać szerokim łukiem….
    mnie do szpitala nikt dobrowolnie nie zaprowadzi a i siłą będzie ciężko…
    jeszcze życie mi miłe…
    chociaż mówią że jak pacjent chce żyć to medycyna jest bezsilna…

  • Imigracja działa, zgodnie z planem.

 3. Szkoda że tak ochoczo nie obniżają co kwartał podatków.

Z kraju