690 680 960

Obywatele Białorusi przemycali farmaceutyki i gotówkę

W bagażach obywateli Białorusi, którzy przekraczali granicę w Terespolu, funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej znaleźli spore ilości farmaceutyków oraz niezgłoszoną do kontroli gotówkę.

Kilku Białorusinów próbowało nielegalnie wwieźć do Polski znaczne ilości leków. W ich bagażach funkcjonariusze znaleźli łącznie ponad 720 kapsułek różnych farmaceutyków. To m.in. preparaty stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, specyfiki na rany i oparzenia oraz na przewlekłe zapalenia rogówki. Jeden z mężczyzn przewoził też spore ilości hormonu wzrostu. Wszyscy tłumaczyli, że farmaceutyki przeznaczone są na własny użytek lub na potrzeby rodziny.

Funkcjonariusze zajęli nielegalny towar, a przeciwko Białorusinom wszczęli postępowania karne skarbowe. Dodatkowo podróżnym grozi też odpowiedzialność karna za naruszenie przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne.

Z kolei mieszkanka Mińska wjeżdżała do naszego kraju ze znaczną gotówką. Pieniędzy nie zgłosiła przy przekraczaniu granicy, choć miała taki obowiązek. W jej bagażu funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej znaleźli w sumie 28,5 tys. USD. Pieniądze, jak tłumaczyła Białorusinka, miały pochodzić ze sprzedaży nieruchomości.

Kobieta ukarana została mandatem w wysokości 500 złotych i pouczona, że każda osoba przekraczająca granicę ma obowiązek zgłaszać wwożone lub wywożone środki płatnicze, jeżeli ich równowartość przekracza 10 tys. euro. Należy to zrobić w formie pisemnej, a wypełnioną deklarację złożyć u funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami leki i farmaceutyki można przewozić przez granicę tylko na własne potrzeby lecznicze – i to nie więcej niż pięć najmniejszych opakowań. Bez specjalnego zezwolenia całkowicie zakazany jest natomiast przewóz środków odurzających i substancji psychotropowych.
(fot. KAS/Adobe Stock)

4 komentarze

  1. nie prawda, prostytutka putina mówiła że zachód do nich po sól przyjeżdża bo bida piszczy. na pewno nie przemycali nic XD prostytutki putina białoruskie.

  2. To białoruskie radzieckie ludzie mają wstęp do cywilizowanego narodu ?

  3. Czy to są ci słynni turyści wojenni, o których kilku fanów tych tematów pisze tutaj niemal codziennie w komentarzach ?

  4. Zaraz nie ma nagle fali hejtu? NO co innego gdyby to był ktoś z Ukrainy, to by tu lała się propaganda,a tak to cisza, buaghahahaha. Widzisz i nie grzmisz.

Kursy walut

  • USD 3.975zł -0.05%
  • GBP 5.0198zł 0.11%
  • EUR 4.3542zł -0%
  • CHF 4.5175zł 0.12%

Polub nas