Obrona Terytorialna rośnie w siłę. Wcielono kolejnych 110 ochotników (zdjęcia)

110 żołnierzy – ochotników OT z całego województwa lubelskiego rozpoczęło w sobotę, 9 marca br. szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Zdobędą umiejętności z taktyki, strzelectwa, terenoznawstwa, łączności i pierwszej pomocy medycznej. Poznają prawdziwe wojsko, a także samych siebie.

Ppor. Edyta Kulińska z 25 Batalionu Lekkiej Piechoty w Zamościu, dowódca plutonu, a podczas wcielenia z-ca dowódcy kompanii szkolnej, tak mówi o ochotnikach:

– Wcieliliśmy kolejnych 110 ochotników, a wśród nich aż 32 kobiety, co mnie bardzo cieszy, bo kobiety rewelacyjnie dają sobie radę. Największą grupę stanowią ludzie młodzi, do 25 roku życia, jest dużo studentów. To bardzo dobrze, że młodzi chcą przychodzić i próbować swoich sił w wojsku. Wszyscy mają dużo pytań i są bardzo ciekawi, co ich czeka, wiedzą, że będzie ciężko, ale są pozytywnie nastawieni. Druga najliczniejsza grupa to osoby w wieku 36-40 lat. Moją uwagę zwrócił pan, który przyszedł, bo namówiła go córka, która już u nas służy. Kilku panów przyszło, bo mają braci w WOT – brat brata namówił, żeby przyjść, bo fajnie się służy.

Pierwszy dzień „szesnastki” upłynął pod znakiem formalności. Ważną chwilą dla każdego ochotnika, było pożegnanie się z „cywilkami” i odbiór munduru.

– Gdy tylko nałożyli mundur od razu postawy ich się zmieniły, wszyscy się wyprostowali. Fajnie się patrzyło na nich, gdy wychodzili z magazynu mundurowego, mundur jednak zmienia człowieka – mówi ppor. Kulińska.

W niedzielę ochotnicy przeszli egzamin z w-fu. Sprawność fizyczna to podstawa w wojsku, a zadaniem każdego żołnierza jest nieustanna praca nad kondycją fizyczną. Po południu kolejna ważna chwila – odbiór broni i wyposażenia. Od poniedziałku zaś intensywne szkolenie podstawowe, które odbędzie się w Zamościu na terenie bazy w Sitańcu.

– Szkolenie jest bardzo intensywne, po to abyśmy mogli sprawdzić ludzi i żeby ludzie mogli sprawdzić sami siebie. Dla mnie, jako dowódcy kompanii szkolnej to wspaniała sprawa patrzeć na ten ogrom ludzi, którzy tu przychodzą, bo chcą, nikt ich przecież nie zmusza. Jest w nich tyle zapału i samozaparcia, aby ukończyć to szkolenie. I udaje im się, a później stawiają się na każde kolejne szkolenie, aby kontynuować naukę – mówi ppor. Kulińska.

Przed żołnierzami – ochotnikami OT w sumie trzy lata różnych szkoleń – indywidualnych, specjalisty, zgrywających, podczas których będą uczyć się od najlepszych żołnierzy – instruktorów. Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 24 marca br. w Szczebrzeszynie.

(fot. WOT)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. Dzieciniada i blazenada a nie zadne wojsko

  • To nie ma i nie miało być żadne wojsko. Usłyszałeś brednie a teraz je powtarzasz.

   • To niech bawią się za własna kasę!

   • Ooo to co za idiota to nazwał WOJSKA Obrony Terytorialnej skoro to nie miało być wojsko. Miki czaisz? Wojska… Obrony Terytorialnej… ale kosmos. Brednie… Oświeć nas Miki.

   • Ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw.

 2. breśśśśśśśśśśśśś

  czemu to debilstwo ma służyć za nasze publiczne pieniądze to jak piąta kolumna

 3. Zabawa w wojsko. Dobrze że są, mięso armatnie zawsze się przyda

  • Prawda jest taka, ze na mięso pójdziemy my czyli ludzie, którzy nie przeszli żadnych szkoleń. Ci z WOT przynajmniej będą wiedzieć jak się z bronią obsługiwać.

 4. WOT rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatniej

 5. Te harcerzyki to przed kim mają nas bronić ?

 6. jaro, ty polski Rambo idź się zapisz do WOT. Zademonstruj młodym jak się bedziesz bił za Ojczyznę.

 7. WOT to zabawa dla przedszkolaków a nie dla dorosłych osób.

 8. Znowu fala hejtu na OT. A przypomnijcie sobie jak ludzie kiedyś narzekali na ZOMO i ORMO a jak zlikwidowali to się nagle wszyscy ogarnęli że nie ma kto meczów obstawiać ani dużych imprez tylko trzeba pieniądze wydawać na ochroniarzy. A do tego emeryci i renciści ochraniają sklepy. Taka organizacja złożona z ochotników do pilnowania porządku jest bardzo potrzebna,

  • Ale oni nie obstawiają meczów, ani supermarketów, generalnie nic nie robią, poza kilkoma akcjami oddawania krwi, a kasa podatnika na nich idzie. Widzisz różnicę?

 9. WOTy to nie jest zawodowa służba przypominam nieogarniętym i nie robić błędów.

 10. Ja tez chetnie pobralbym 500 plus i pobawilbym sie. Tylko za stary jestem

 11. Ludziom OT pomyliła się z mam talent.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online