Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Obostrzenia w związku z nowym wariantem koronawirusa. Minister zdrowia przedstawił pakiet alertowy

W poniedziałek po południu minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił pakiet alertowy obostrzeń, w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Obostrzenia obejmą osoby podróżujące, a także zwierają się w nich restrykcje krajowe.

– Przygotowaliśmy pakiet alertowy obostrzeń. Wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów – Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA, Zimbabwe. Osoby wracające z tych krajów będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, nie ma możliwości zwolnienia testem – podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dla krajów poza Schengen kwarantannę również wydłużono do 14 dni. Po ośmiu dniach zwolnić może z niej test PCR.

Minister zdrowia przekazał, że jesteśmy w apogeum 4 fali pandemii COVID-19. Obecnie obserwujemy zmniejszającą się dynamikę zachorowań.

– Do tej pory byliśmy w stanie zarządzać walką z pandemią w sposób przewidywalny. W ostatnich dniach pojawiła się nowa mutacja koronawirusa nazwana przez WHO Omikronem. Generuje ona ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych, co zmienia nasze podejście do walki z pandemią. W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa opracowaliśmy pakiet alertowy. Dotyczy on uszczelnienia granic oraz ograniczeń krajowych – mówił szef resortu zdrowia.

W związku z sytuacją epidemiczną minister zdrowia ogłosił ograniczenia krajowe. Dotyczą one głównie limitów osób. Wszystkie regulacje będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia.

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. zostaną zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, obiektów sportowych. W weselach będzie mogło brać udział maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi – 250 osób. W siłowniach obowiązywać będzie zasada jednej osoby na 15m2. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.

Obostrzenia w związku z nowym wariantem koronawirusa. Minister zdrowia przedstawił pakiet alertowy

Obostrzenia w związku z nowym wariantem koronawirusa. Minister zdrowia przedstawił pakiet alertowy

(fot. MZ)

51 komentarzy

 1. To na pewno już ostatnia prosta. Haha

 2. W Afryce odkryto nową mutację ,nikt na nią nie umiera ,trupy nie ścielą się na ziemi a Europa się boi i zamyka . Gdzie tu sens i logika ? Koncerny już obiecały, iż w przeciągu kilku tygodni udoskonalą szczepionkę czyli kolejna dawka ?

  • Nie wiązałbym wielkich nadziei z Afrykańskimi szczepem, już Alfa a potem Delta miała wszystkich wymordować.

 3. do Propaganda ,jakby chodziło o to ,to by milczeli aż covid wydusi słabe jednostki . Szczepią się bogaci ,biedne kraje do szczepionek nie mają dostępu więc twój argument nie jest prawdziwy .

  • Masz mieć wrażenie że walczą o Twoje zdrowie albo życie a równolegle ludzie umierają w nadmiarze.

 4. Ja tv nie oglądam!!! gdzie ta pandemia? Unas w lbn. Ja nie widziałem nic nadzwyczajnego oprócz szalejacego rzadu

 5. A w komunikacji 200% pasażerów .

 6. kurcze a na mikołaja miałem lecieć do Eswatini…

 7. Do limitu nie zalicza się zaszczepionych, a zaszczepieni też są nosicielami wirusa chociaż sami nie chorują. Gdzie tu sens z tymi restrykcjami?

 8. Z tego co widać zaszczepieni też chorują i umierają mimo, że przyjęli już dwie dawki.

  • Tyłków jakim promilu w porównaniu do płaskoziemców…

  • I dlatego, żeby nie chorować i nie umierać, przyjmują trzecią dawkę.

   • Zakrzep się i nie pyskuj i nie promuje swojej ideologii

    • Właśnie trzeba głośno krzyczeć, żeby ratować ludzi podatnych na szkodliwą propagandę szurów, płaskoziemców i reszty bezmózgów.

     • Szczepienia nic nie dały. Fala obecna jest identyczna jak ta przebiegająca rok temu. Historia oceni kto był bezmózgiem.

     • symptomy występujące u zakażonych wariantem Omikron (Omicron) to:
      zmęczenie,
      ból głowy,
      drapanie w gardle.

      Na to mam brać szczepionkę? Niedługo ktoś zrobi „buuu” i na to też trzeba będzie coś wziąć. Najlepiej ciemnogród zalać suplementami i „lekami” „szczepionkami” Aby hajs się zgadzał.

 9. Niedzielski a gdzie ta Twoja zabójcza delta ty pajacu!? Nikt już Ci łachu nie wierzy!!!

 10. symptomy występujące u zakażonych wariantem Omikron (Omicron) to:
  zmęczenie,
  ból głowy,
  drapanie w gardle.

  I co ameby kowidowe ? Będziecie tym straszyć ? Pampersów nie starszy kowidianom niedługo.

Z kraju