690 680 960

Obchody Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin. Program wydarzenia i szczegóły utrudnień w ruchu

W najbliższy poniedziałek (15 sierpnia) w związku z obchodami Święta Wojska Polskiego w Garnizonie Lublin, odbędzie się przemarsz kompanii honorowych, orkiestry, pocztów sztandarowych i zaproszonych gości z Archikatedry Lubelskiej na plac Zamkowy. Tym samym wystąpią utrudnienia na ulicach oraz zmiany w organizacji ruchu na placu Zamkowym.

W niedzielę (14 sierpnia) w godzinach wieczornych nastąpi zamknięcie placu Zamkowego od al. Tysiąclecia, ul. Kowalskiej od ul. Lubartowskiej i ul. Podwale od ul. Wyszyńskiego. Takie zmiany w organizacji ruchu potrwają do poniedziałku (15 sierpnia) do godz. 14.00.

Przemarsz rozpocznie się po mszy świętej, w godz. 11.15-11.45 z placu Katedralnego ulicami: ul. Królewską, ul. Lubartowską, al. Tysiąclecia na plac Zamkowy. Ruch drogowy w czasie przemarszu będzie całkowicie wstrzymany na czas niezbędny do przejścia uczestników uroczystości.

Po uroczystościach na placu Zamkowym odbędzie się defilada pododdziałów. Około godz. 13.00-13.15 nastąpi przemieszczenie sprzętu służb mundurowych na Błonia pod Zamkiem ulicami: al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej do wjazdu na Błonia. Ruch będzie się odbywał jednym pasem.

Uroczystości Święta Wojska Polskiego organizowane przez Dowódcę Garnizonu Lublin gen. bryg. Rafała Miernika

W programie:
*godz. 9.30 – złożenie kwiatów pod pomnikami: Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego, na Placu Litewskim;
*godz. 10.00 – Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej;
*ok. godz. 11.15 – przemarsz, z orkiestrą wojskową i pododdziałami honorowymi, ulicami: Królewska, Lubartowska, al. Tysiąclecia, na Plac Zamkowy;
*godz. 12.00 – uroczystość z ceremoniałem wojskowym, na Placu Zamkowym, złożenie kwiatów pod pomnikiem Zaporczyków;
*godz. 13.00 – 17.00 – Festyn na Błoniach przy Zamku Lubelskim, w tym pokaz pojazdów i sprzętu wojskowego, występy artystyczne, atrakcje dla dzieci, grochówka wojskowa.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest od 1923 r. na pamiątkę zwycięstwa oręża polskiego w Bitwie Warszawskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., uznawanego za jedną z decydujących bitew w dziejach Europy i świata. W latach 1947 -1989, w okresie PRL, Święto Wojska Polskiego obchodzone 12 października, w rocznicę bitwy stoczonej przez I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

W latach 1990 – 1992, w okresie przemian ustrojowych i przywracania demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzono je 3 maja wraz ze Świętem Narodowym Trzeciego Maja. Od 15 sierpnia 1992 r., na mocy ustawy Sejmu RP, Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia.

(fot. lublin112.pl)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Eko Targ w Świdniku
Dożynki w Mieście czyli Dożynkowy Jarmark Lubelski
I Ogólnopolski Bieg Ariański na Nartorolkach
Trwają zapisy do CITY TRAIL!
ZooCentrum wraz ze Schroniskiem dla Zwierząt w Lublinie organizują Jesienny Piknik dla miłośników zwierząt