Obchody stulecia odzyskania niepodległości w regionie. Każde miasto przygotowało swój program

W niedzielę świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Praktycznie w każdej większej lub mniejszej miejscowości zaplanowano z tej okazji uroczystości. Przedstawiamy program wydarzeń w miastach powiatowych naszego regionu.

CHEŁM
Uroczyste obchody 100. Rocznicy Niepodległości Polski w Chełmie rozpoczną się w garnizonie przy ul. Lubelskiej. O godz. 9:45 nastąpi wymarsz kolumny uczestników uroczystości do Bazyliki Narodzenia NMP, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wezmą w nim udział: Kompania Honorowa i Pododdziały Garnizonu Chełm; klasy mundurowe Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych; Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych; Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych; Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej Edukacja. O godz. 11:50 na skwerze miejskim u zbiegu ulic: J. Młodowskiej i M. Kopernika nastąpi uroczyste Odsłonięcie Pomnika Kazimierza Czernickiego. Część oficjalna uroczystości rozpocznie się o godz. 12:20 na pl. Łuczkowskiego. Po niej, o godzinie 13:10 , nastąpi część artystyczna. W programie przewidziano pokaz musztry paradnej i taniec z ogniem, koncert pieśni i piosenek patriotycznych, montaż słowno-muzyczny „Polskie drogi do wolności”, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz projekcja filmu pt. „Jak Chełm gościł Piłsudskiego”. W godz. od 14:00 do 15:30 obok zabytkowego kiosku dostępne będzie stoisko Młodzieżowego Domu Kultury oraz Chełmskiego Domu Kultury. Na nim mieszkańcy znajdą upominki o charakterze patriotycznym, słodki poczęstunek dla małych i dużych dzieci, konkursy oraz inne atrakcje, upominki dla osób w ubiorach z okresu międzywojennego, poczęstunki w postaci bigosu, kawy i herbaty będzie też możliwość wykonywania okolicznościowych fotografii.

BIAŁA PODLASKA
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w parafii Narodzenia NMP. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Wolności, gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej i przemówienie okolicznościowe prezydenta miasta. O godz. 16.00 zostanie oficjalnie zaprezentowany, odzyskany po latach fragment pomnika Odrodzenie Ojczyzny z czasów 20-lecia międzywojennego. Historyczny kamień umieszczono na cokole przed urzędem miasta. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie wernisaż wystawy w Galerii Podlaskiej, na której zostaną zaprezentowane eksponaty z kolekcji historyka i regionalisty Szczepana Kalinowskiego, poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

BIŁGORAJ
W Biłgoraju uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali wspólnie starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, burmistrz Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Całość rozpocznie się o godzinie 9.15 zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed kościołem Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP. Po mszy świętej w intencji ojczyzny nastąpi odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy przemaszerują z Biłgorajską Orkiestrą Dętą do Centrum Kultury, gdzie o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczysta sesja biłgorajskich samorządów powiatu, miasta i gminy. Podczas niej wręczone zostaną tytuły „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj” oraz „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj”. Na godzinę 18:00 w hali OSiR zaplanowano spektakl muzyczny „Wolność nasza” w aranżacji i reżyserii Wiesława Pieregorólki z udziałem Orkiestry Symfonicznej z Zamościa, Katarzyny Groniec oraz lokalnych wokalistów.

HRUBIESZÓW
W Hrubieszowie uroczystości patriotyczno – religijne rozpoczną się o godzinie 9:00 na placu przy kościele p.w. św. Mikołaja. Nastąpi tam uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, wystąpienie burmistrza, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem legionistów. Na godzinę 10:00 zaplanowano mszę świętą za ojczyznę, a o 11:11 nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego na deptaku miejskim. Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 11:30, w którym wezmą udział mieszkańcy miasta, dzieci i młodzież szkolna, oraz sprzęt i pojazdy służb mundurowych. Trasa wiedzie z deptaku przez ul: Rynek, Prosną, Plac Wolności Partyzantów, Kilińskiego, 3 Maja z powrotem na deptak. Bieg rekreacyjny „Biegamy razem w dniu Niepodległości” z deptaku do HOSiR rozpocznie się o godzinie 12:30. Na godzinę 13:00 zaplanowano „Koncert dla Niepodległej” o tematyce patriotycznej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który odbędzie się na deptaku. Służby mundurowe zaprezentują swoje wyposażenie, będzie można też spróbować grochówki z kuchni polowej.

JANÓW LUBELSKI
W Janowie Lubelskim uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 8:30 zbiórką uczestników przed budynkiem Starostwa Powiatowego. O godzinie 9:00 rozpocznie się msza święta za ojczyznę w Kolegiacie Janowskiej. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie wygłoszony zostanie apel pamięci. Nie zabraknie salwy honorowej, przemówienia starosty Janowskiego i złożenia symbolicznej róży pod pomnikiem. Uroczystość uświetni grupa rekonstrukcji historycznej imienia pułkownika Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

KRASNYSTAW
Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Krasnymstawie rozpoczną się o godzinie 14:00 uroczystym pochodem, który wyruszy sprzed kościoła Matki Bożej Pocieszenia w stronę Rynku Miejskiego. Tam właśnie o 15:00 rozpocznie się Msza święta w intencji ojczyzny, po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz sztucznych ogni i występy lokalnych zespołów artystycznych. Wszyscy uczestnicy pochodu mogą liczyć na ciepły posiłek. O godz. 18.00, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w Sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego promocja książki „Dzieje Krasnostawskie” oraz koncert zespołu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza – Nova Energia.

KRAŚNIK
Kraśnickie uroczystości w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie „Sztafeta Niepodległości” na dystansie 100 km. Wystartuje ona o godzinie 6:00 rano sprzed Centrum Kultury i Promocji. O godzinie 10:30 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP. Uroczystości na rynku, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczną się w samo południe, na godzinę 17:00 zaplanowano uroczystą galę w sali widowiskowej CKiP przy al. Niepodległości 44. Z kolei o godzinie 18:00 odbędzie się koncert „Dźwięki Wolności”.

LUBARTÓW
W Lubartowie świętowanie rozpocznie się o godzinie 10:15 zbiórką pocztów sztandarowych przed ratuszem. O godzinie 10:30 w bazylice św Anny odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Oficjalne uroczystości przed budynkiem Lubartowskiego Ośrodka Kultury zaplanowano na godzinę 11:30. Odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, złożenie wiązanek i wieńców oraz wpis do księgi Pamięć i Zobowiązanie. Posłuchać będzie można koncertu Pamięci Mieszkańców Lubartowa, na koniec zaplanowano Toast dla Niepodległej.

ŁĘCZNA
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łęcznej rozpoczną się o godzinie 11:00 zbiórką pocztów sztandarowych przed kościołem pw. św. Barbary w Łęcznej. Następnie w programie zaplanowano: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko, mszę świętą w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej, przemarsz na Plac Powstań Narodowych, zaciągnięcie wart honorowych, odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, apel poległych i modlitwę, złożenie kwiatów i wieńców oraz wiązankę melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. O godzinie 18:45 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.

ŁUKÓW
Uroczystości patriotyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Łukowie rozpoczną się o godz. 9:00 mszą świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. W dalszej części uroczystości odbędzie się przemarsz pod tablicę upamiętniającą Polską Organizację Wojskową. W programie zaplanowano m.in. wystąpienia okolicznościowe, składanie wieńców i wiązanek oraz oprawę muzyczna w wykonaniu Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. W ramach obchodów odbędą się również XXVI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków oraz honorowym patronatem Pana Jarosława Stawiarskiego Sekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Biegi rozpoczną się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. W trakcie pikniku motoryzacyjnego zostanie odsłonięty „Mówiący Kamień” Eugeniusza Kwiatkowskiego w Parku Miejskim w Łukowie.

OPOLE LUBELSKIE
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Opolu Lubelskim rozpoczną się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski, co nastąpi o godzinie 11:30. W południe rozpocznie się msza święta za ojczyznę. Na godzinę 14:00 zaplanowano część artystyczną w Opolskim Centrum Kultury. Program przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Godzinę później rozpocznie się prezentacja stowarzyszenia Nasza Historia, na godzinę 15:30 zaplanowano Wielki Test Wiedzy „Historia Opola Lubelskiego na tle historii Polski”. Godzinę później odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „100 lat Niepodległości Polski – 600 lat Opola Lubelskiego” Koncert młodzieżowej orkiestry dętej rozpocznie się o 17:00 a godzinę później nastąpi projekcja filmu z udziałem stowarzyszenia Nasza Historia.

PARCZEW
W Parczewie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 zbiórką przed urzędem miejskim. Na godzinę 10:50 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości, o godzinie 11:20 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Mniejszej w Parczewie rozpocznie się w południe. Na godzinę 13:00 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych z kontekstem historycznym w wykonaniu artystów w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

ŚWIDNIK
W Świdniku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny, jaka odbędzie się w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Następnie nastąpi przemarsz na plac Konstytucji 3 maja. W południe odśpiewany zostanie hymn państwowy – Niepodległa do hymnu. Uroczystości oficjalne połączone będą z Ulicznymi Biegami Niepodległości. O godzinie 14.30 zaplanowano wspólne patriotyczne śpiewanie w ramach części artystycznej Biegów Niepodległości. O godzinie 16:00 w Spółdzielczym Domu Kultury odbędzie się Spektakl muzyczno-teatralny.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. no i gdzie tu rozdział kościoła od państwa????

 2. Czarna mafia ponad wszystko, nie ruszą jej rządy ani sądy.

 3. Normalny człowiek

  A kodziarskie trolle w akcji, jak się wam nie podoba to won z Polski, do swoich mocodawców i tam się wypłakiwać.

 4. Czym mniej policji tym większy spokój.

 5. Niepodległość – niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Czy Polska jest niepodległa? Ostatnimy czasy KE pod wodzą Junkersa i Timermansa zarządziła w Polsce jak ma wyglądać SN.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9319zł 0.13%
  • GBP 4.9277zł 0.44%
  • EUR 4.3438zł 0.03%
  • CHF 3.9668zł 0.14%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Godzina dla życia – wykład otwarty na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym
   Święto Pieczonego Ziemniaka w Deszkowicach Pierwszych
   Przyjdź na piknik charytatywny, pomóż małej Anielce. Dziewczynka urodziła się z połową serduszka
   120 lat minęło. Strażacy z Nałęczowa będą świętować rocznicę powstania jednostki
   Poznajmy Się: Rodzinny piknik integracyjny na Kryształowym Osiedlu
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.