Obchody stulecia odzyskania niepodległości w regionie. Każde miasto przygotowało swój program

W niedzielę świętujemy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Praktycznie w każdej większej lub mniejszej miejscowości zaplanowano z tej okazji uroczystości. Przedstawiamy program wydarzeń w miastach powiatowych naszego regionu.

CHEŁM
Uroczyste obchody 100. Rocznicy Niepodległości Polski w Chełmie rozpoczną się w garnizonie przy ul. Lubelskiej. O godz. 9:45 nastąpi wymarsz kolumny uczestników uroczystości do Bazyliki Narodzenia NMP, gdzie odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny. Wezmą w nim udział: Kompania Honorowa i Pododdziały Garnizonu Chełm; klasy mundurowe Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych; Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych; Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych; Szwadron Rekonstrukcyjny Oddziału Kawalerii II Rzeczypospolitej Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej Edukacja. O godz. 11:50 na skwerze miejskim u zbiegu ulic: J. Młodowskiej i M. Kopernika nastąpi uroczyste Odsłonięcie Pomnika Kazimierza Czernickiego. Część oficjalna uroczystości rozpocznie się o godz. 12:20 na pl. Łuczkowskiego. Po niej, o godzinie 13:10 , nastąpi część artystyczna. W programie przewidziano pokaz musztry paradnej i taniec z ogniem, koncert pieśni i piosenek patriotycznych, montaż słowno-muzyczny „Polskie drogi do wolności”, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej oraz projekcja filmu pt. „Jak Chełm gościł Piłsudskiego”. W godz. od 14:00 do 15:30 obok zabytkowego kiosku dostępne będzie stoisko Młodzieżowego Domu Kultury oraz Chełmskiego Domu Kultury. Na nim mieszkańcy znajdą upominki o charakterze patriotycznym, słodki poczęstunek dla małych i dużych dzieci, konkursy oraz inne atrakcje, upominki dla osób w ubiorach z okresu międzywojennego, poczęstunki w postaci bigosu, kawy i herbaty będzie też możliwość wykonywania okolicznościowych fotografii.

BIAŁA PODLASKA
Uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godz. 10.00 mszą św. w parafii Narodzenia NMP. Następnie uczestnicy przemaszerują na plac Wolności, gdzie nastąpi podniesienie flagi państwowej i przemówienie okolicznościowe prezydenta miasta. O godz. 16.00 zostanie oficjalnie zaprezentowany, odzyskany po latach fragment pomnika Odrodzenie Ojczyzny z czasów 20-lecia międzywojennego. Historyczny kamień umieszczono na cokole przed urzędem miasta. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom będzie wernisaż wystawy w Galerii Podlaskiej, na której zostaną zaprezentowane eksponaty z kolekcji historyka i regionalisty Szczepana Kalinowskiego, poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

BIŁGORAJ
W Biłgoraju uroczystości związane ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali wspólnie starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, burmistrz Janusz Rosłan i wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński. Całość rozpocznie się o godzinie 9.15 zbiórką pocztów sztandarowych, delegacji i uczestników uroczystości przed kościołem Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP. Po mszy świętej w intencji ojczyzny nastąpi odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie uczestnicy przemaszerują z Biłgorajską Orkiestrą Dętą do Centrum Kultury, gdzie o godzinie 11:00 rozpocznie się uroczysta sesja biłgorajskich samorządów powiatu, miasta i gminy. Podczas niej wręczone zostaną tytuły „Zasłużony dla Miasta Biłgoraj” oraz „Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj”. Na godzinę 18:00 w hali OSiR zaplanowano spektakl muzyczny „Wolność nasza” w aranżacji i reżyserii Wiesława Pieregorólki z udziałem Orkiestry Symfonicznej z Zamościa, Katarzyny Groniec oraz lokalnych wokalistów.

HRUBIESZÓW
W Hrubieszowie uroczystości patriotyczno – religijne rozpoczną się o godzinie 9:00 na placu przy kościele p.w. św. Mikołaja. Nastąpi tam uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, wystąpienie burmistrza, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem legionistów. Na godzinę 10:00 zaplanowano mszę świętą za ojczyznę, a o 11:11 nastąpi odśpiewanie hymnu państwowego na deptaku miejskim. Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 11:30, w którym wezmą udział mieszkańcy miasta, dzieci i młodzież szkolna, oraz sprzęt i pojazdy służb mundurowych. Trasa wiedzie z deptaku przez ul: Rynek, Prosną, Plac Wolności Partyzantów, Kilińskiego, 3 Maja z powrotem na deptak. Bieg rekreacyjny „Biegamy razem w dniu Niepodległości” z deptaku do HOSiR rozpocznie się o godzinie 12:30. Na godzinę 13:00 zaplanowano „Koncert dla Niepodległej” o tematyce patriotycznej z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, który odbędzie się na deptaku. Służby mundurowe zaprezentują swoje wyposażenie, będzie można też spróbować grochówki z kuchni polowej.

JANÓW LUBELSKI
W Janowie Lubelskim uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 8:30 zbiórką uczestników przed budynkiem Starostwa Powiatowego. O godzinie 9:00 rozpocznie się msza święta za ojczyznę w Kolegiacie Janowskiej. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie wygłoszony zostanie apel pamięci. Nie zabraknie salwy honorowej, przemówienia starosty Janowskiego i złożenia symbolicznej róży pod pomnikiem. Uroczystość uświetni grupa rekonstrukcji historycznej imienia pułkownika Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

KRASNYSTAW
Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Krasnymstawie rozpoczną się o godzinie 14:00 uroczystym pochodem, który wyruszy sprzed kościoła Matki Bożej Pocieszenia w stronę Rynku Miejskiego. Tam właśnie o 15:00 rozpocznie się Msza święta w intencji ojczyzny, po której nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej, pokaz sztucznych ogni i występy lokalnych zespołów artystycznych. Wszyscy uczestnicy pochodu mogą liczyć na ciepły posiłek. O godz. 18.00, po zakończeniu oficjalnych uroczystości, w Sali widowiskowej Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się finał projektu „Krasnystaw dla Niepodległej”. Złożą się na niego promocja książki „Dzieje Krasnostawskie” oraz koncert zespołu Ani Brody i Maćka Pruchniewicza – Nova Energia.

KRAŚNIK
Kraśnickie uroczystości w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie „Sztafeta Niepodległości” na dystansie 100 km. Wystartuje ona o godzinie 6:00 rano sprzed Centrum Kultury i Promocji. O godzinie 10:30 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. WNMP. Uroczystości na rynku, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, rozpoczną się w samo południe, na godzinę 17:00 zaplanowano uroczystą galę w sali widowiskowej CKiP przy al. Niepodległości 44. Z kolei o godzinie 18:00 odbędzie się koncert „Dźwięki Wolności”.

LUBARTÓW
W Lubartowie świętowanie rozpocznie się o godzinie 10:15 zbiórką pocztów sztandarowych przed ratuszem. O godzinie 10:30 w bazylice św Anny odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Oficjalne uroczystości przed budynkiem Lubartowskiego Ośrodka Kultury zaplanowano na godzinę 11:30. Odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, złożenie wiązanek i wieńców oraz wpis do księgi Pamięć i Zobowiązanie. Posłuchać będzie można koncertu Pamięci Mieszkańców Lubartowa, na koniec zaplanowano Toast dla Niepodległej.

ŁĘCZNA
Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łęcznej rozpoczną się o godzinie 11:00 zbiórką pocztów sztandarowych przed kościołem pw. św. Barbary w Łęcznej. Następnie w programie zaplanowano: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie oraz Chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko, mszę świętą w kościele pw. św. Barbary w Łęcznej, przemarsz na Plac Powstań Narodowych, zaciągnięcie wart honorowych, odegranie hymnu państwowego, wystąpienia okolicznościowe, apel poległych i modlitwę, złożenie kwiatów i wieńców oraz wiązankę melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Górniczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. O godzinie 18:45 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru Cordi Est pod dyrekcją Joanny Ćwirko w kościele pw. św. Józefa Opiekuna Rodzin w Łęcznej.

ŁUKÓW
Uroczystości patriotyczne z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Łukowie rozpoczną się o godz. 9:00 mszą świętą w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego. W dalszej części uroczystości odbędzie się przemarsz pod tablicę upamiętniającą Polską Organizację Wojskową. W programie zaplanowano m.in. wystąpienia okolicznościowe, składanie wieńców i wiązanek oraz oprawę muzyczna w wykonaniu Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie. W ramach obchodów odbędą się również XXVI Łukowskie Uliczne Biegi Niepodległości pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków oraz honorowym patronatem Pana Jarosława Stawiarskiego Sekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Biegi rozpoczną się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. W trakcie pikniku motoryzacyjnego zostanie odsłonięty „Mówiący Kamień” Eugeniusza Kwiatkowskiego w Parku Miejskim w Łukowie.

OPOLE LUBELSKIE
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Opolu Lubelskim rozpoczną się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Matki Boskiej Królowej Polski, co nastąpi o godzinie 11:30. W południe rozpocznie się msza święta za ojczyznę. Na godzinę 14:00 zaplanowano część artystyczną w Opolskim Centrum Kultury. Program przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. Godzinę później rozpocznie się prezentacja stowarzyszenia Nasza Historia, na godzinę 15:30 zaplanowano Wielki Test Wiedzy „Historia Opola Lubelskiego na tle historii Polski”. Godzinę później odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „100 lat Niepodległości Polski – 600 lat Opola Lubelskiego” Koncert młodzieżowej orkiestry dętej rozpocznie się o 17:00 a godzinę później nastąpi projekcja filmu z udziałem stowarzyszenia Nasza Historia.

PARCZEW
W Parczewie uroczystości rozpoczną się o godzinie 10:30 zbiórką przed urzędem miejskim. Na godzinę 10:50 zaplanowano złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości, o godzinie 11:20 kwiaty zostaną złożone pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczysta msza święta w intencji ojczyzny w Bazylice Mniejszej w Parczewie rozpocznie się w południe. Na godzinę 13:00 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych z kontekstem historycznym w wykonaniu artystów w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie.

ŚWIDNIK
W Świdniku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 10.00 mszą świętą w intencji ojczyzny, jaka odbędzie się w parafii pw. NMP Matki Kościoła. Następnie nastąpi przemarsz na plac Konstytucji 3 maja. W południe odśpiewany zostanie hymn państwowy – Niepodległa do hymnu. Uroczystości oficjalne połączone będą z Ulicznymi Biegami Niepodległości. O godzinie 14.30 zaplanowano wspólne patriotyczne śpiewanie w ramach części artystycznej Biegów Niepodległości. O godzinie 16:00 w Spółdzielczym Domu Kultury odbędzie się Spektakl muzyczno-teatralny.

(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. no i gdzie tu rozdział kościoła od państwa????

 2. Czarna mafia ponad wszystko, nie ruszą jej rządy ani sądy.

 3. Normalny człowiek

  A kodziarskie trolle w akcji, jak się wam nie podoba to won z Polski, do swoich mocodawców i tam się wypłakiwać.

 4. Czym mniej policji tym większy spokój.

 5. Niepodległość – niezależność państwa od formalnego i nieformalnego wpływu innych jednostek politycznych. Czy Polska jest niepodległa? Ostatnimy czasy KE pod wodzą Junkersa i Timermansa zarządziła w Polsce jak ma wyglądać SN.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8136zł 0.52%
  • GBP 5.2984zł 0.69%
  • EUR 4.5752zł 0.47%
  • CHF 4.1655zł 0.49%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS