Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Nowe mundury dla funkcjonariuszy Straży Granicznej (wideo, zdjęcia)

Jeszcze w tym miesiącu (grudzień) zakończą się dostawy nowych mundurów dla funkcjonariuszy z Wydziałów Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej i dla funkcjonariuszy SG, którzy wyjeżdżają na misje poza granice Polski. Już w styczniu mundury trafią do funkcjonariuszy.

Nowe umundurowanie to przede wszystkim kolejne unowocześnienia zarówno w kwestii zastosowanych tkanin, jak i w projektach poszczególnych elementów umundurowania. Dzięki tym rozwiązaniom umundurowanie będzie bardziej funkcjonalne, dostosowane do konkretnych zadań funkcjonariuszy SG w różnych warunkach pogodowych i terenowych. Nowe mundury to również odpowiedź na uwagi i oczekiwania, zgłaszane przez funkcjonariuszy SG. Wprowadzenie nowych elementów umundurowania poprzedziły wcześniejsze, wielomiesięczne testy.

Nowe mundury to:

UBIÓR REALIZACYJNY – mundur dla funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań (WZD SG), przeznaczony do wykonywania działań specjalnych – bojowych w terenie zurbanizowanym. Mundur ma zapewnić bezpieczeństwo podczas zatrzymań, z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia, szczególnie niebezpiecznych przestępców. Został zaprojektowany, tak aby był kompatybilny wraz z całym wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym.

Mundur w kolorze oliwkowym został wykonany z tkaniny trudnopalnej, ze wzmocnieniami okolic kolan i łokci. Kieszenie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły skryć dedykowany sprzęt. Mundur zapewni komfort w czasie służby i swobodę ruchów. Spodnie i bluza zostały wyposażone w kaptur ochronny, umożliwiający zakładanie go na hełm. Zestaw jest uzupełniony o koszulo-bluzę realizacyjną typu combat-shirt, która może być zakładana pod kamizelkę kuloodporną i używana w okresie letnim.

UBIÓR SPECJALNY – mundur dla funkcjonariuszy WZD SG do wykonywania działań specjalnych w terenie, który ma im zapewnić maskowanie oraz możliwość wykonywania skrytych podejść i obserwacji, a także bezpieczeństwo podczas zatrzymań z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia i uzbrojenia.

Został zaprojektowany tak, aby był kompatybilny wraz z całym wyposażeniem WZD dedykowanym do działań bojowych, w tym ze sprzętem wysokościowym – alpinistycznym. Mundur został wykonany w kamuflażu SG 14, reaktywnym w świetle Infrared (noktowizji). Dodatkowo został zabezpieczony środkiem odstraszającym kleszcze. Podobnie jak w ubiorze realizacyjnym, zestaw został uzupełniony koszulo-bluzą realizacyjną typu combat-shirt.

Pozostałe elementy umundurowania

Kolejnymi przedmiotami umundurowania, dedykowanymi funkcjonariuszom WZD, są kurtka specjalna z podpinką, kapelusz z moskitierą oraz czapka tupu baseball.

Funkcjonariusze delegowani do pełnienia służby poza granicami państwa wyposażani będą z kolei w nowe kurtki i ubrania na złą pogodę, oliwkowe koszulki (t-shirt), koszulo-bluzy specjalne typu combat-shirt, kapelusze z moskitierą i czapki tupu baseball. Całość umundurowania ma zapewnić bezpieczeństwo w czasie służby, swobodę ruchów oraz komfort w różnych, trudnych warunkach pogodowych i terenowych.

Wprowadzone w mundurach zmiany konstrukcyjne oraz różnego rodzaju nowe rozwiązania technologiczne wpłyną na zwiększenie komfortu użytkowania i funkcjonalności odzieży podczas wykonywania czynności służbowych przez funkcjonariuszy SG. Uwzględnione zostały zarówno uwagi, które zebrano podczas przeprowadzanych ankiet, jak i przekazane przez użytkowników na spotkaniach z funkcjonariuszami formacji.

 

 

(Źródło: Zespół Prasowy KGSG)

13 komentarzy

 1. Fafelka okragła (sztuk 1)

  Przebierańców czas nadszedł.

 2. Z tym kadafi na łbie nie będzie mógł ścigać w nocy po lesie nielegalnych inżynierów i lekarzy.

 3. Po filmie wydają się być ok. Ciekawe jaka jakość materiałów…

 4. Z tym na głowie bieg po lesie , chciałbym to zobaczyć ,materiał na komedię murowany.!

 5. nawet jak im czołgi dacie to ich nie użyja a opalona hoł ota dalej bedzie ich atakować

 6. Cyber Marian ha ha ?.

 7. Wszystkich, którzy nie szanują pograniczników wysłałbym na pierwszą linię frontu w razie konfliktu.
  Do nich dołączyłbym wszystkich konfederatów krzyczących „tonienaszawojna”, ale ich trzeba by pilnować, bo nie wiadomo czy nie przejdą na stronę wroga, jak zrobił to ich idol, rosyjki poseł Dmowski.

 8. Galowy mundur będzie tęczowy. Podobno marszałkiem ma być Biedroń a szefem sztabu Śmiszek.

 9. Siatka na komary ok wrona na łbie dla zamaskowania ok ale gdzie jest uchwyt z rurką na browara

 10. PIS -Pieniądze i Stołki

  brawo dość PISwskich Pomiotów ,żegnamy się bez żalu , odetchną i POgranicznicy

Dodaj komentarz

Z kraju