Piątek, 13 września 202413/09/2024
690 680 960
690 680 960

Nowa metoda leczenia tętniaków mózgu dostępna dla pacjentów USK Nr 4 w Lublinie (zdjęcia)

Zakres świadczeń medycznych wykonywanych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie został niedawno poszerzony o nową metodę leczenia tętniaków wewnątrzczaszkowych. Pojawienie się technologii w postaci systemu WEB™ Embolization System otwiera możliwość bezpieczniejszego leczenia, w szczególności u pacjentów z nietypową budową tętniaka.

Do tej pory z nowej metody leczenia skorzystało 20 pacjentów Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie. Było to możliwe dzięki ścisłej współpracy specjalistów tego oddziału z wykonującymi zabiegi embolizacji radiologami z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii USK Nr 4 w Lublinie.

– Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii w szpitalu przy ul. Jaczewskiego powstał jako pierwszy odrębny ośrodek tego typu w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Posiada ogromną tradycję leczenia wewnątrznaczyniowego na drodze embolizacji patologii naczyń wewnątrzmózgowych: malformacji tętniczo żylnych, przetok, zmian pourazaowych w obrębie tętnic wenątrzczaszkowych oraz tętniaków. Zakład ma doskonale wyposażoną pracownię, m.in. o nowoczesny angiograf i świetny zespół, w którym znajdują się specjaliści neuroradiologii kształcący się za granicą. W ubiegłym roku w Zakładzie wykonano 381 zabiegów wewnątrznaczyniowych w obrębie tętnic mózgowych, co niewątpliwie czyni naszą jednostkę liderem. Jednak to nie liczby są najważniejsze, ale pacjenci. Z myślą o nich wprowadziliśmy nową metodę leczenia, która daje możliwość udzielania pomocy szerszej grupie chorych. System WEB™ Embolization jest jedną z najnowocześniejszych stosowanych na świecie metod. Ma ona szczególne zastosowanie w leczeniu trudnych tętniaków wewnątrzczaszkowych. Najczęstszym wskazaniem do takiego leczenia jest szeroka szyja tętniaka – mówi prof. dr hab. n. med. Anna Drelich-Zbroja kierująca Zakładem Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii USK Nr 4 w Lublinie.

Pacjenci

Pacjentów do zabiegu kwalifikują wspólnie radiolodzy zabiegowi i neurochirurdzy. Do Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie kierowane są osoby z całego województwa, a także z różnych części kraju. Z racji wysokospecjalistycznego charakteru ośrodka są to często pacjenci z najtrudniejszą do leczenia postacią tętniaka – także w trakcie jego pęknięcia i wylewu krwi do mózgu.

73-letnia pani Halina z Lublina przeszła zabiegi embolizacji trzech tętniaków przeprowadzone w USK Nr 4 w Lublinie. Ostatni z nich został wykonany z użyciem systemu WEB™ Embolization.

– Miałam migrenowe bóle głowy. Pewnego dnia po prostu zemdlałam i zostałam przewieziona do jednego z lubelskich szpitali. Miałam rozstrój żołądka i początkowo lekarze podejrzewali poważne zatrucie. Nie było żadnych typowych oznak wylewu krwi do mózgu, a właśnie on miał miejsce. Prawdziwą przyczynę omdlenia wskazało dopiero badanie za pomocą tomografii komputerowej. Zostałam przewieziona do szpitala przy ul. Jaczewskiego, gdzie wykonano zabieg embolizacji w trybie pilnym – mówi pani Halina.

– Żona była w strasznym stanie, lekarze nie mogli ze mną rozmawiać o rokowaniach, bo pół mózgu było zalane krwią, z żoną urwał się kontakt, sytuacja była krytyczna. Byliśmy różnych myśli. Na szczęście zabieg się udał i po wyjściu ze szpitala małżonka stopniowo dochodziła do siebie. Okazało się, że wówczas przeprowadzono embolizację dwóch tętniaków, w tym pękniętego, a także stwierdzono obecność kolejnych. Za pierwszym razem pobyt małżonki w szpitalach trwał ponad 2,5 miesiąca. Niewiele pamięta z tego okresu. Po ponad siedmiu miesiącach od pierwszego zabiegu w szpitalu przy ul. Jaczewskiego wykonano planowy zabieg embolizacji trzeciego tętniaka nowym systemem. Małżonka wróciła do domu trzy dni po zabiegu – mówi pani mąż pani Haliny, pan Krzysztof.

73-letnia pani Zofia przyjechała na zabieg ze Stalowej Woli.

– Miałam powtarzające się bóle głowy, byłam osłabiona, często kręciło mi się w głowie. Badanie wykonane w moim mieście wykazało tętniaka. Od razu zostałam skierowana przez mojego lekarza do Lublina, bo w Stalowej Woli nie było dla mnie możliwości leczenia. Wykonanie zabiegu nie było takie proste, bo tuż przed nim w badaniach okazało się, że moje serce nie pracuje prawidłowo i potrzebny jest mi rozrusznik. Otrzymałam tymczasowy rozrusznik na czas samego zabiegu, następnie, kilka dni po nim, stały. W Lublinie ratowano więc moje zdrowie dwa razy – mówi pani Zofia.

– Rocznie w Klinicznym Oddziale Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej leczonych jest ok. 400 pacjentów z tętniakami mózgu. Wśród nich są osoby z nietypową morfologią tętniaka, dla których pojawienie się nowych technologii otwiera możliwość bezpieczniejszego leczenia. WEB™ Embolization System to urządzenie zastępujące standardową technikę leczenia przy użyciu spiral embolizacyjnych, podobnie blokujących napływ krwi i wystąpienie krwawienia. Stosujemy je w momencie, gdy tętniak ma nietypowy kształt, np. stożka. System w odróżnieniu od klasycznej embolizacji pomaga zabezpieczyć strefę wejścia do tętniaka, umożliwiając następnie wyłączenie go z krążenia i rekonstrukcję naczynia macierzystego. Jeszcze do niedawna nie dysponowaliśmy tą technologią, z tego względu część pacjentów, u których występowała nietypowa morfologia tętniaka, była dyskwalifikowana do zabiegu przeznaczyniowego. Wprowadzenie nowych technik umożliwia oferowanie im usług endowaskularnych, charakteryzujących się mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań i szybszą hospitalizacją. Z takiego leczenia skorzystało 20 osób, w tym chorzy, którym ze względu na duże ryzyko odmówiono leczenia w innych ośrodkach – mówi prof. dr hab. n. med. Radosław Rola, Lekarz Kierujący Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej USK Nr 4 w Lublinie.

Nowa metoda leczenia

WEB™ Embolization System (Woven EndoBridge) to innowacyjne narzędzie medyczne stosowane w leczeniu tętniaków mózgu. Jest to wewnątrznaczyniowy system embolizacji, który umożliwia skuteczne zamykanie tętniaków bez potrzeby wykonania otwartego zabiegu chirurgicznego. Dodatkowo stanowi swoiste rusztowanie dla leczenia, które zwiększa bezpieczeństwo chorego.

System składa się z drutów nitinolowych, które są odpowiednio splecione, tworząc siatkową strukturę. Za pomocą cewnika jest wprowadzany przez naczynia krwionośne, a następnie, pod kontrolą fluoroskopii, precyzyjnie umieszczany w tętniaku. System WEB™ wypełnia nieprawidłowość w tętnicy, umożliwiając tworzenie się skrzepliny wewnątrz i odcięcie tętniaka od dopływu krwi. Tym samym zmniejszeniu ulega ryzyko pęknięcia tętniaka.

– Dzięki zastosowaniu tej metody poszerzamy możliwości małoinwazyjnego leczenia tętniaków mózgu. Należy podkreślić, że wszystkie zabiegi w obrębie naczyń mózgowych są zabiegami poważnymi. Leczenie tą metodą nie nakłada natomiast na chorego konieczności dłuższej rekonwalescencji bądź rehabilitacji, bo nie wymaga chirurgicznego otwarcia czaszki. Najczęściej potrzebne jest jedynie ok. dwumilimetrowe nacięcie w okolicy prawego nadgarstka. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, w warunkach specjalnie przygotowanej do niego pracowni. Sama procedura trwa zwykle do dwóch godzin. Po wstępnej angiograficznej ocenie tętniaka dokonuje się szczegółowych pomiarów i dobiera optymalne projekcje robocze. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie mikrocewnika do leczonego tętniaka i implantacja urządzenia. Proces ten wymaga wieloetapowej oceny. Po skutecznym wszczepieniu urządzenia wykonywane jest badanie za pomocą tomografu komputerowego z kontrastem, aby dodatkowo potwierdzić prawidłową pozycję urządzenia. Dopiero wtedy implant jest ostatecznie uwalniany. W razie potrzeby można go wycofać, repozycjonować bądź wymienić na inny model czy rozmiar. Ostatnim krokiem jest wykonanie badania kontrolnego oceniającego unaczynienie danej półkuli mózgu bądź móżdżku. Na tym etapie można zidentyfikować i podjąć leczenie ewentualnych uszkodzeń naczyń, skurczu bądź zatoru. Jakkolwiek powikłania te zdarzają się rzadko, przy pomocy metod endowaskularnych można je zarówno identyfikować, jak i leczyć, co pozwala na minimalizację negatywnych następstw klinicznych – mówi lek. Tomasz Roman, radiolog zabiegowy z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii, który przeprowadza zabiegi nową metodą od początku jej wdrożenia w USK Nr 4 w Lublinie.

Gdzie się zgłosić

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie od roku zabiegi z użyciem WEB™ Embolization System wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ. Okres oczekiwania na endowaskularne leczenie tętniaków mózgu w USK Nr 4 w Lublinie wynosi zwykle ok. 3 tygodnie. Okres hospitalizacji to ok. 2-3 dni.

Oprócz leczenia tętniaków mózgu Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii we współpracy z Klinicznym Oddziałem Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej leczy malformacje naczyniowe głowy i rdzenia kręgowego, przetoki opony twardej, przetoki szyjno-jamiste i w wybranych przypadkach również nawrotowe przewlekłe krwiaki podtwardówkowe.

W USK Nr 4 w Lublinie konsultację w powyższym zakresie można uzyskać w Poradni Neurochirurgicznej (rejestracja pod nr 81 72 44 611) bądź w Pracowni Neuroradiologii (nr 81 72 44 214).

(Źródło: UKS4 Lublin)

3 komentarze

  1. Gratulacje i owacje na stojąco (kto nie może na leżąco) 😀

    Jesteście wspaniałym zespołem neurochirurgów, miałem okazję poznać Was 22 lata temu przy pierwszej operacji i tak już 4 razy mnie uratowaliście (łącznie z dwukrotnym odbiciem siłowym z Grenadierów – na pewno wiecie co mam na myśli :))

    Reasumując – jesteście prawdziwymi Bohaterami, co prawda nosicie peleryny i maski, ale na to miano zasługujecie w pierwszej kolejności (Batmany i inne Super coś tam zaczekają na końcu kolejki).

    Pozdrawiam i życzę sukcesów

  2. W kontraście fazowym – warto dopisać. No i świetnie, dobra robota – Lubelaki jak zwykle górą!

  3. W 2014 dostałem tam drugie życie . Szacun dla całej ekipy oddziału neurochirurgi i radiologi interwencyjnej

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport