690 680 960

Nowa akcja prozdrowotna lubelskiego NFZ. Zbadaj się w samoobsługowym kiosku profilaktycznym (zdjęcia)

Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Ministerstwem Zdrowia rozpoczął nową akcję prozdrowotną. We wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ stworzone zostały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W samoobsługowych punktach dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne, które określają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.

We wszystkich 16 oddziałach wojewódzkich NFZ, w tym również w lubelskim uruchomione zostały stanowiska ds. profilaktyki i promocji zdrowia. W każdym z nich pracuje profesjonalny doradca, który pomoże skorzystać z programów ochrony zdrowia oraz podpowie, jak wykonać podstawowe pomiary w samoobsługowym kiosku profilaktycznym.

– Wszyscy chcemy być zdrowi. Jednak ciągle za mało uwagi poświęcamy codziennej profilaktyce. Z powodu pandemii rzadziej wykonujemy badania – mówi Dagmara Marczewska, p.o. dyrektor lubelskiego oddziału NFZ. – Niestety zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi nie zmniejszyło się. Systematyczna kontrola podstawowych parametrów, takich jak ciśnienie, tętno, masa ciała jest dobrym sposobem monitorowania naszego organizmu. Teraz te podstawowe pomiary można wykonać także przy okazji wizyty w naszym oddziale. Dodatkowo, rozmowa z doradcą ds. profilaktyki i promocji, pozwoli uczynić krok w kierunku zachowania zdrowia na długie lata – dodaje.

Samoobsługowe kioski profilaktyczne

Wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Zapewniają jednocześnie prywatność i bezpieczeństwo osobom, które zdecydują się na wykonanie pomiarów: wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała, czyli BMI, składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi.

Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą, na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są:

– program Profilaktyka 40 PLUS (konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie),

– Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 (doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19),

– portal Diety.nfz.gov.pl (konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu).

Konsultant pomoże także założyć Profil Zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub mailem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

Informacje praktyczne

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez strony internetowe oddziałów wojewódzkich NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Punkt jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30. NFZ zaprasza na pomiary do Sali Obsługi Klientów w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4.

– Skuteczna profilaktyka to systematyczna kontrola stanu zdrowia. Podstawowe parametry, takie jak masa ciała, ciśnienie krwi, tętno – pozwalają ocenić funkcjonowanie organizmu. Teraz można to sprawdzić w kiosku profilaktycznym – mówi dr hab. n. o zdr. Anna Pacian, Profesor UM w Lublinie, p.o. kierownik zakładu edukacji zdrowotnej. – Warto pamiętać, aby regularnie monitorować funkcjonowanie swojego organizmu i jak najwcześniej reagować na niepokojące sygnały – podkreśliła.

Nowa akcja prozdrowotna lubelskiego NFZ. Zbadaj się w samoobsługowym kiosku profilaktycznym (zdjęcia)

Nowa akcja prozdrowotna lubelskiego NFZ. Zbadaj się w samoobsługowym kiosku profilaktycznym (zdjęcia)

(fot. NFZ)

8 komentarzy

 1. Dzbany betonowe nie chcą się szczepić to tak będzie.

 2. Czekam na dalszy rozwój akcji – operacjomat: pacjencie zoperuj się sam.

 3. Badaj się sam, lecz się sam, skutki rządów tych pisuarów będą opłakane.

 4. Jak ktoś da radę siadać na krześle przymocowanym do ściany, to jest zdrowy jak byk i badać się nie musi.

 5. To jest nasz miś i my tym misiem pokazujemy niedowiarkom!

  Wzrost, waga i inne bzdety? I jeszcze „doradcy nie interpretują wyników tylko pokazują programy”, to akcja marketingowa, a nie zdrowotna.

 6. Idealna kapsuła do roznoszenia Covid 19

 7. Takie badania kiedys robili przy kazdej wizycie w przychodni. Ale nie trza bylo pozamykac wszystko i poustawiac puszki z miernikiem. Ciekawe ila taka puszka i kto kase wzia? Moze brat tego od respiratorow? Moze ten lakarz promujacy firne z maseczkami…..
  Ile to nas bedzie kosztowac? Ile by nie bylo to bylo w przychodni za darmo…..

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.15%
 • GBP 5.0417zł -0.18%
 • EUR 4.3233zł -0.24%
 • CHF 4.5689zł 0.02%

Polub nas