690 680 960

Niesprzyjająca pogoda nie odstraszyła uczestników akcji „Sprzątanie Świata”

W wielu miastach i gminach naszego regionu odbyły się działania zwiaząne z akcją „Sprzątanie Świata”. Uczestniczyły w nich całe rodziny.

Jak co roku w każdy trzeci weekend września, w całym kraju odbywa się ogólnoświatowa akcja „Sprzątanie Świata”. Polega ona na zbiorowym porządkowaniu miejsc, w których zalegają śmieci. Są to często parki, plaże, tereny zielone, rzeki, lub też inne, gdzie występuje problem z zalegającymi odpadami. Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Myślę, więc nie śmiecę”. W naszym kraju celem tegorocznych działań jest, oprócz podniesienia świadomości ekologicznej społeczeństwa, przypomnienie zasad poprawnej segregacji odpadów.

W całym województwie lubelskim, działania organizują miasta, gminy, organizacje ekologiczne, różnego rodzaju instytucje, często są sami mieszkańcy. W Białej Podlaskiej z inicjatywy prezydenta miasta Michała Litwiniuka i miłośników czystej przestrzeni sprzątano pawilon edukacyjny przy ul. Żurawiej, tereny przy oczku wodnym i za targowiskiem miejskim oraz wjazd na ścieżkę rowerową przy Al. 1000-lecia. Z inicjatywy Wód Polskich i ratowników Międzyrzeckiej Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego posprzątano rzekę Krzna.

W Chełmie na deptaku zorganizowano happening pod hasłem „Myślę, więc nie śmiecę”. W Biłgoraju mieszkańcy wspomagani przez Biłgoraj EKO Challenge, Urząd Miasta Biłgoraja i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju porządkowali park Stanisława Nowakowskiego oraz teren wokół Zalewu Bojary. W Krasnymstawie władze miasta zachęcali mieszkańców, aby podejmowali działania, dzięki którym wszyscy nauczą się nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i będą stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji dzięki temu nie będą zaśmiecać ani w takim stopniu jak dotąd zużywać i niszczyć środowiska.

Starostwo Powiatowe w Kraśniku zorganizowało konkurs „Każdy Chwat Sprząta Świat” przeznaczony dla uczniów szkół i wychowanków przedszkoli. Związek Komunalny Gmin Ziemi Lubartowskiej dla wszystkich, którzy chcą włączyć się do akcji, aż do 24 września zapewnia worki i rękawice, jak też odbiór zebranych odpadów. W Łęcznej mieszkańcy sprzątali las za osiedlem Bobrowniki, były też też warsztaty z budowania mebli z palet czy robienia lalek motanek.

Sporą akcję sprzątania miasta przygotowano w Puławach. Odbędzie się ona we wtorek, uczestnicy uporządkują: Skwer Niepodległości, las na Osiedlu Wróblewskiego, Włostowice, osiedle Leśna, cmentarz wojenny, ul. Ceglaną, ul. Piękną, Drogę Głęboką, ul. Hauke-Bosaka, las przy ul. Sosnowej, ul. Moniuszki, ul. Księżnej Izabelli, Kościół na górce, plac przy Pałacu Marynki, lasy komunalne koło Nadleśnictwa, oraz ścieżkę rowerową do Zakładów Azotowych. W Zamościu teren przylegający do ulic Legionów, Hrubieszowskiej, Wyszyńskiego i al. Jana Pawła II posprzątali osadzeni w zamojskim Zakładzie Karnym. Podobne działania odbywały się również w wielu innych miejscach.

Jeżeli chodzi o Lublin, grupa „Posprzątajmy Lublin” zorganizowała akcję porządkowania zagajnika obok Centrum Handlowego Skende, położonego na granicy miasta z Elizówką. W działaniach wzięli udział również pracownicy Skende i Ikea. Uczestnicy zebrali ponad 40 worków odpadów, jak też m.in. przewody i łóżka. Na zakończenie przygotowano spotkanie z kawą i ciastkiem Szwedzkim Stole. Na każdego czekały też fajne nagrody.

(fot. Posprzątajmy Lublin/nadesłane)

6 komentarzy

 1. Chcieć to móc.

 2. Z jednej strony pytam za co służby sprzątania miasta biorą pieniądze… ?
  Z drugiej, ludzie to gorsze niż świnie…
  Miałem okazję tym tygodniu szwendać się po brzegach Bystrzycy w okolicach Prawiednik i Jakubowic Murowanych.
  Jak by zebrał wszystkie śmiecie pływające w wodzie i wyrzucone na brzeg przez wodę to nie zabrał by na kilka wagonów… jest tego ogrom, syf i śmieciowisko… Szkoda że nie mogę doda zdjęcia.
  wstyd dla człowieczeństwa… i hańba… tracę nadzieję w społeczeństwo…!
  i choć słuszne pojedyncze akcje garstki idealistów tego nie zmienią…

  • Przez ostatnie 100 lat ludzie zdegradowali matkę ziemię niż kiedykolwiek wcześniej, na oceanie pływa wyspa z plastikowych śmieci znacznej wielkości.
   pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Pacyficzna_Plama_%C5%9Amieci

 3. kiedyś dzieciaki sprzatały po ignorantach, to już nie ma szkolnych akcji sprzątania? sama sprzątałam i miałam poczucie że robię coś co ma efekt. fantastyczni ludzie którzy chcieli, poszli, i w taką pogodę posprzątali PO INNYCH. ale społeczeństwo schodzi na psy, tylko tyle osób? ważne jednak, znów, że edukują dzieci. brawo drodzy państwo.
  ps. i nie komentujcie mi tu politycznie ze pis ze po, za jak ci mieli wladzd albo inni, bo tego sie juz czytac nie chce.bleee

 4. W życiu bym nie sprzatał po brudasch.

Kursy walut

 • USD 4.5111zł 0.02%
 • GBP 5.4497zł -0.08%
 • EUR 4.6884zł -0.23%
 • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…