Niepodległościowy mural powstał na ogrodzeniu więzienia. Miejsce wybrano nieprzypadkowo (zdjęcia)
18:41 02-11-2024 | Autor: redakcja
Na murze Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu można podziwiać mural o tematyce powstańczej i niepodległościowej. Powstał on przy współpracy zamojskiej jednostki penitencjarnej z warszawską Fundacją Pamięci Narodów. Ta pierwsza udostępniła miejsce na stworzenie dzieła, druga odpowiadała za jego przygotowanie.
Efektowny mural przestawia jadące przez las drewniane wagony oraz powstańców i żołnierza niemieckiego. W centralnej części obrazu namalowana jest twarz młodej dziewczyny – Czesi Kwoki, która jako Dziecko Zamojszczyzny stała się ofiarą niemieckich akcji wysiedleńczych. Została ona zamordowana w wieku 14 lat w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau.
Jak wyjaśnia kpt. Jarosław Małecki z Zakładu Karnego w Zamościu, miejsce na mural wybrano nieprzypadkowo. W pobliżu znajduje się skrzyżowanie najbardziej ruchliwych ulic w mieście, dzięki czemu jest on doskonale widoczny. To jednak nie wszystko. Nie bez znaczenia są względy historyczne. To właśnie w zamojskim areszcie kary pozbawienia wolności odbywało wielu patriotów – bohaterów walki o niepodległość, którzy dzięki brawurowej akcji powstańców zostali odbici 8 maja 1946 roku.
W odsłonięciu muralu, który powstał w ramach konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej, uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych, urzędnicy, członkowie Fundacji Pamięci Narodów oraz mieszkańcy Zamościa oraz oczywiście gospodarze uroczystości.
Czesiu, Aniele, niech Cię wielbi Zamojszczyzna cała.
Należało ponadto umieścić na osobnym muralu naszych politycznych, wąsika kaminskiego i Olszewskiego🤣
No nie wiem, czy to dobry pomysł, robić taki mural z zakatowanym dzieckiem w obozie, na murach więzienia, gdzie największe przygłupy z Polski siedzą za przestępstwa.