W niedzielę kolejna przysięga terytorialsów

W weekend lubelska brygada Obrony Terytorialnej powiększy się o ponad setkę żołnierzy. Złożą oni uroczystą przysięgę. Tym razem odbędzie się ona w Tomaszowie Lubelskim.

W najbliższą niedzielę, 12 sierpnia, na Rynku w Tomaszowie Lubelskim ponad 100 żołnierzy – ochotników złoży uroczystą przysięgę na sztandar 9 Pułku Piechoty Legionów AK. Tym samym zasilą oni szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Ceremonię, która rozpocznie się o godz. 10.45 poprzedzi Msza św. w intencji żołnierzy. Zostanie ona odprawiona o godz. 9.00 w Kościele Rzymskokatolickim pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny przy ul. Królewskiej 1.

Tak jak przy poprzednich tego typu uroczystościach, gdyż będzie to już trzynasta przysięga w historii brygady, nie zabraknie defilady pododdziałów oraz atrakcji dla mieszkańców i przybyłych gości. W programie przewidziano bowiem prezentację sprzętu oraz pojazdów będących na wyposażeniu lubelskiej brygady. Będzie też okazja, aby porozmawiać z Terytorialsami o misji i zadaniach WOT, a także dowiedzieć się, jak zostać żołnierzem tej formacji.

Ochotnicy, którzy złożą w niedzielę przysięgę, przechodzą obecnie intensywne szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”, na terenie jednostki wojskowej w Zamościu. Pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywają podstawowe umiejętności z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania, a także udzielania pierwszej pomocy medycznej.

„Szesnastka” to wstęp do trzyletniego cyklu szkoleniowego Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Po trzech latach i zaliczeniu w sumie ponad 124 dni szkoleniowych, żołnierze zyskują status gotowości bojowej. Warto dodać, że szkolenia odbywają się głównie w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne, czy też naukę, ze służbą wojskową.

2018-08-10 14:39:36
(fot. lublin112.pl)

Zobacz również

12 komentarzy

 1. Śmiech na sali, komu oni są potrzebni … Dzieci w mundurkach, kompromitacja

  • ale przynajmniej cos robia z soba,a ty nic nie robisz pasibrzuchu i internetowy napinaczu.

  • T są ułani,tylko wojsku pieniędzy zabrakło na konie.Ale mogą walić każdy ułan swego konia.Za to wojsko ma pieniądze na ławeczki za 35tysi sztuka.

 2. kompromitacją to jesteś ty i tym co sobą reprezentujesz,,, mocny w gębie jesteś w necie idź na tą przysięgę stan na wprost nich i powiedz im to prosto w twarz zobaczymy jaki jesteś odważny na żywo…

 3. Kaźdego szanuje który coś robi ,umie czy nie umie ale bynajmniej próbuje.A wnerwiają mnie ci co są mocni w gębie a nie potrafi gwoździa wbić.

 4. harcerzyki z bronią od maciara , pierwsi narobią w gacie w wypadku zagrożenia.

  • Sądzę, że jednak jako pierwszy „w wypadku zagrożenia” w gacie narobi Jan.

   • Niestety, taka jest prawda, nasze siły zbrojne są niestety słabe. Niejeden specjalista od wojskowości już to dawno mówi, choćby ostatnio jeden z oficerów WP….

    • Jak myślisz jeśli potrafisz. Czyja to zasługa? Obecnego Rządu czy zaniedbań POprzedniech ekip? W/g założenia platfusów, po co nam silna armia skoro mamy Bundeswerę? Dlatego Siemoniak w tablice Mendelejewa armię wyposażył a nie w broń. Czytasz ogłoszenia o przetargach AMW? Co w magazynach PO sobie zostawili poprzedni ministrowie?

 5. dobry pomysł na taką partyzantkę będą wiedzieć co robić i jak, i na pewno jest to dużo tańsze jak zawodowe wojsko. Nic nie zastąpi żołnierza i tego jak jest wyszkolonym i co umie

 6. Japa cywilbanda!

 7. Wszystko fajnie, tylko czemu taki żołnierz pozostający w gotowości bojowej dostaje 500 zł miesięcznie a strażak OSP ani grosza, choć częściej uczestniczy w zdarzeniach?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7303zł -0.3%
  • GBP 5.1069zł 0.34%
  • EUR 4.5237zł -0.23%
  • CHF 4.1974zł -0.37%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL