Niebezpieczne wypalanie słomy i traw po żniwach

Problem wypalania traw i słomy powrócił z końcem żniw. Na polach w regionie widać, że niektórzy rolnicy wolą słomę spalić niż zabrać ją z pola. Stwarza to duże zagrożenie pożarem.

Strażacy w regionie co chwila dostają wezwanie do pożaru ścierniska lub nieużytku. Głównie są to niewielkie pożary spowodowane celowym podpaleniem lub nierozważnym zachowaniem w pobliżu miejsc, gdzie znajdują się wysuszone, łatwopalne trawy lub słoma.

Wyschnięte trawy i ścierniska, na których leży słoma palą się bardzo szybko, niestety bardzo często ogień przenosi się również na tereny leśne oraz zabudowania powodując dużo większe pożary. O ile mały z początku ogień wydaje się do opanowania, to wystarczy tylko większy powiew wiatru aby płomienie zaczęły się rozprzestrzeniać z dużą szybkością we wszystkich kierunkach.

Panuje niestety jeszcze przekonanie, że wypalanie traw i słomy użyźnia glebę, tymczasem jest wprost odwrotnie. Ogień sprawia, że ziemia zostaje wyjałowiona do głębokości kilku centymetrów oraz giną wszelkie stworzenia które użyźniają glebę, czyli pomagają rolnikom w zwiększaniu plonów. Życie tracą również większe zwierzęta. A więc podkładając ogień rolnik sam sobie szkodzi.

Kolejny aspekt to ogromne koszty, jakie są ponoszone w związku z wyjazdami jednostek strażaków do takich akcji. Każdorazowy wyjazd zastępu do pożaru to nawet 1000 zł, a więc tylko w naszym regionie koszty z tym związane potrafią osiągnąć nawet miliona złotych. A za tak ogromną sumę można by zakupić nowoczesne wyposażenie dla kilku jednostek straży pożarnej. Dodatkowo strażacy nie zajmują się tylko pożarami, lecz również ratują życie poszkodowanym np. w wypadkach drogowych. I może się zdarzyć sytuacja, że zamiast pomagać ludziom, zastępy strażaków gaszą trawę podpaloną dla zabawy przez nieodpowiedzialne osoby.

(fot. tytułowe Przemysław Ciuraj)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew