Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebawem koniec z kursami niwelującymi punkty karne. WORD-y przeżywają oblężenie

Jeszcze tylko przez ponad dwa tygodnie kierowcy mogą zmniejszyć liczbę punktów karnych poprzez udział w specjalnym szkoleniu. Zainteresowanie jest spore. Lubelski WORD zaczął organizować tego typu kursy niemal codziennie.

Od 17 września wejdą w życie kolejne zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Jedną z ważniejszych jest likwidacja szkoleń dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego. Chodzi o organizowane przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego kursy, które umożliwiają zniwelowanie liczby punktów karnych.

Obecnie kierowca posiadający prawo jazdy przynajmniej od roku, raz na 6 miesięcy może zmniejszyć liczbę swoich punktów karnych o 6. Musi jednak wziąć udział w trwającym 6 godzin kursie. W trakcie takiego szkolenia uczestnikom wyjaśniane są m.in. skutki naruszania przepisów ruchu drogowego.

Po zmianach nie będzie już możliwości zniwelowania punktów karnych, które to będą usuwane dopiero po 2 latach od zapłacenia nałożonego mandatu. Przekroczenie limitu punktów będzie się wiązało z koniecznością ponownego podejścia do egzaminu na prawo jazdy. Zanim to jednak nastąpi, kierowca będzie musiał również odbyć obowiązkowy kurs, w trakcie którego wyjaśniane będzie m.in. do czego prowadzi nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Ma on trwać 28 godzin a wstępna cena za udział w nim została określona na 500 zł.

Jak wyjaśniał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, szkolenia pozwalające na zmniejszenie liczby punktów karnych zostały zlikwidowane gdyż miały one przynosić niewielki efekt. Wskazał, iż chodzi tu o uświadamianie kierowców, że poprzez swoją brawurę zagrażają nie tylko sobie. Wsiadając bowiem za kierownicę samochodu odpowiadają również za pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W związku z nadchodzącymi zmianami Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego przeżywają oblężenie kierowców, którzy chcą zdążyć z zapisaniem się na kurs. Jak wyjaśnia Jarosław Piątek z lubelskiego WORD-u, zwiększone zainteresowanie sprawiło, iż postanowiono organizować tego typu szkolenia niemal codziennie. Dodatkowo uruchomiona została możliwość odbycia takiego kursu online. Ośrodek stara się tak zorganizować pracę, aby każdy chętny mógł do 16 września wziąć udział w szkoleniu a tym samym zniwelować część swoich punktów karnych.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

 1. Biedna ta nasza Polska. Biedna umysłowo. Tak się z nas śmieją w krajach na zachodzie,np. w Niderlandach. Jedyny kraje Europie który przylepia do mandatu punkty karne. Chore. Powodzenia. Jeżdżę busem po Holandii z 8 pasażerami, wzdłuż i w poprzek. Oczywiście mandaty nieraz płacę. Same mandaty!!!

  • W Polsce Holender też zapłaci tylko mandat. Punktów nie dostanie. Pomyśl dlaczego.
   We Francji jest limit 16 punktów i się nie przedawniają.

  • „Jedyny kraje Europie który przylepia do mandatu punkty karne” – nieprawdę piszesz, świadomie albo przez swoją niewiedzę

 2. Brawo PIS -zamordyzm totalny

 3. „wstępna cena za udział w nim została określona na 500 zł” – ot i cała zmiana

 4. a moze ktos sie zastanowi dlaczego ludzie sie spiesza w polsce? a no dlatego ,ze musi pracowac na 2 etaty a by zyc lub zyc b, szybko by zarobic etc. czasami zastanawiałes sie dlaczego nie moge jechac wolno- bo tak nam zorganizowali zycie i zarobki ze musisz sie spieszyc – zobaczcie kierowcow tirow jak sie zachowuja kazda minutka sie liczy nawet wyprzedzani drugiego tira na autostradzie prze b dlugi czas bo mam 3km szybszy samochod dlaczego tak robia – bo kasa bo szef itd- MOZE LEPIEJ SPOJRZEC NA TA STRONE ZYCIA I COS ZROBIC A NIE ZAMORDYZM LUDZI WALCFZACYCH O BYT — WYKLUCCZAM Z TEGO GRONA MALOLATOW PSYCHOPATOW DROGOWYCH I WSZELKIEJ MASCI NAWIEDZONYYCH RAJDOWCOW-KUBICOW

  • Nie da się tego czytać to raz a dwa nawet po zmuszeniu się do przeczytania dalej nie wiem o co ci chodziło.

  • jesteś panem swojego czasu – jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz
   popracuj nad lepszą organizacją swojego życia

 5. I super mniej buraków będzie na ulicach w bmw I awdi ,niedorajdy życiowi będą jeździć busami

Z kraju