Nie wiadomo ile ma lat, ani czemu służyła. Naukowcy starają się poznać tajemnicę wieży w Stołpiu (zdjęcia)
12:05 25-09-2024 | Autor: redakcja
Przejeżdża obok niej każdy kierowca, poruszający się trasą pomiędzy Lublinem a Chełmem. Wieża w Stołpiu jest najstarszą zachowaną budowlą po prawej stronie Wisły. Jeszcze niedawno jej powstanie datowano na XIII wiek, jednak badania archeologiczne wykazały, że jest przynajmniej o sto lat starsza. Naukowcy wskazali bowiem, iż drzewo z którego ją wykonano, zostało ścięte około 1193 roku.
Zabytek ten jest również niezwykle tajemniczy. Do tej pory nie udało się bowiem odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakim celu wybudował ten obiekt. Sugerowano, iż mogła to być kaplica, miejsce pogańskiego kultu, że pełniła funkcję militarną a nawet stanowiła budowlę w którejś przed laty kogoś zamknięto.
Od kilku lat w Stołpiu archeolodzy prowadzą badania, które mają pozwolić w odpowiedzi na nurtujące ich zagadki. Pracami kieruje dr Stanisław Gołub, który stara się rozpoznać sposób zagospodarowania terenu wokół kamiennej wieży. Od 2018 r., opierając się źródłach pisanych biskupa unickiego Jakuba Suszy z XVII w. i licznych tekstach XIX-wiecznych, stara się zlokalizować w pobliżu wieży z gródkiem inne murowane budowle.
Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski, tegoroczny sezon badawczy przyniósł nowe sensacyjne odkrycia. Na południowy wschód od kapliczki nad źródłem „Anna” odsłonięto fragment zawalonej ściany wieży kamienno-ceglanej, wzniesionej na fundamencie z kamienia. Udało się zadokumentować narożnik południowo-zachodni partii fundamentowej. Mur miał grubość około 110-120 cm i wysokość około 6-8 m. Na podstawie cech metrycznych cegły wieżę można datować wstępnie na XV w. Naukowcy podejrzewają, iż została ona w dużym stopniu zniszczona i rozebrana w celu pozyskania materiału budowlanego.
– Wstępnie wyniki badań już zmieniają dotychczasowe ustalenia dotyczące zespołu wieżowego w Stołpiu, a w szczególności jego funkcjonowania oraz obiektów budowlanych, które tworzyły całe założenie. Wydobyte z ziemi relikty świadczą o tym, że tworzyły go nie tylko obecnie istniejąca wieża i unikatowe relikty kapliczki z XII w., lecz także nieistniejące obecnie, a wspominane przez biskupa Jakuba Suszę „słupy” – wyjaśnia dr. Dariusz Kopciowski.
Wiadomo już, że badania będą kontynuowane w przyszłym roku. Archeolodzy będą starali się zlokalizować pozostałości lub ślady fundamentów obiektu. Wyniki tych prac pozwolą na odtworzenie układu budowli zespołu w Stołpiu.
Jak to nie wiedzą do czego była zbudowana. Wieża stanowiła funkcję strażniczą. Książę halicko-wołyński, który przyjechał do Chełma, chcąc umocnić miasto i uczynić je bardziej obronnym, zbudował niedaleko niego wieżę, z której widać było okolice Chełma.
Tylko stoi w dołku, by lepiej było widać daliby ja pol km w drugą stronę
Bez kitu.Po co wzywali archeologów po studiach,skoro mogli zapytać ciebie…
Też jestem po studiach i to 3 kierunkach, więc jak chciałaś zabłysnąć to trzeba się było brokatem posypać.
to zdaje się nie widoki Chełma były ważne dla Daniela Romanowicza , tylko widoki w kierunku zachodnim,
skąd polscy woje mogli się pojawić
„Jeszcze niedawno jej powstanie datowano na XIII wiek, jednak badania archeologiczne wykazały, że jest przynajmniej o sto lat starsza. Naukowcy wskazali bowiem, iż drzewo z którego ją wykonano, zostało ścięte około 1193 roku”. Fajne rachunki z tym „o sto lat starsza”. Jeżeli rzeczone drzewo zostało ścięte około 1193 roku, to nietrudno wyliczyć, że do XIII wieku brakowało wtedy raptem siedem, a nie „przynajmniej” sto lat, a przecież drzewo, po
ścięciu, też swoje musiało poleżeć. Inna sprawa, gdyby powstanie wieży datowano na koniec XIII wieku.
„Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków” na FB.Sporo wiadomości o wielu miejscach i zabytkach lubelszczyzny.
nie mam FB.
od tego jest Biuletyn Informacji Publicznej
Nie prościej zapytać Marylę Rodowicz? Może pamięta
ona jest przechylona /
BĘDZIE KRZYWA WIEŻA