Nie będzie podwyżek cen prądu. Na razie

Dzięki przyjętej wczoraj ustawie przez Parlament RP ceny energii elektrycznej w 2019 r. nie wzrosną. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

– Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom w ustawie, która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, rachunki za energię dla odbiorców pozostaną na tym samym poziomie, co w 2018 roku – powiedział w Sejmie 28 grudnia 2018 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Sejm i Senat przyjęły wczoraj ustawę, teraz dokument trafi do podpisu Prezydenta RP. Przygotowana w Ministerstwie Energii ustawa przewiduje program składający się z czterech działań, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Pierwszym działaniem, które ma pozwolić na ustabilizowanie cen energii elektrycznej w roku 2019 jest obniżenie podatku akcyzowego na energię z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh. Rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto.

Drugie to obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95%. Dzięki tej zmianie rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł.

Trzecią zmianą jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu Na ten cel zaplanowano ok. 4 mld zł.

Czwarty element to przeznaczenie ok. 1 mld zł na inwestycje prośrodowiskowe, dzięki którym zmniejszy się emisyjność naszej gospodarki. Środki te zostaną skierowane do Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji.

Ustawa dotyczy wszystkich odbiorców w kraju, a w więc ponad 17,5 mln odbiorców energii elektrycznej, w tym gospodarstwa domowe, samorządy, przedsiębiorstwa, szpitale, hospicja, czy domy dziecka.

Ustawa zawiera mechanizm zmiany dotychczas zawartych umów, tak, aby nie zostali pokrzywdzeni odbiorcy energii elektrycznej, którzy w II półroczu 2018 r. zawarli niekorzystne dla nich kontrakty. Jako cenę odniesienia przyjęto cenę energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r.

Środki na przygotowane w ramach ustawy rozwiązania będą pochodzić głównie ze sprzedaży dodatkowych 55,8 mln ton uprawnień do emisji CO2, z których przychody dotychczas nie zostały ujęte w budżecie na rok 2019. To ok. 5 mld zł. Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż tej dodatkowej puli w dniu 5 grudnia 2018 r. Pozostała część będzie pochodziła z obniżenia podatku akcyzowego i opłaty przejściowej.

– Przygotowane nas propozycje legislacyjne to kompleksowe rozwiązania, zarówno dla polskich gospodarstw domowych, samorządów oraz pozostałych odbiorców w naszym kraju, dzięki którym w nadchodzącym 2019 roku ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Dodatkowo przy okazji obniżamy podatki – podkreśla Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Na chwilę obecną politycy nie wypowiadają się na temat tego jak będą kształtować się ceny energii w 2020 roku.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

Zobacz również

24 komentarze

 1. Cewka magnetyczna Tesli i prąd za darmo poszukajcie w internecie ja mam na razie 300 wat za darmo ale się rozwijam pozdrawiam kumatych.

  • Czyżby zamiast tworzenia błyskawic, zamierzasz je łapać? Powodzenia!

   • Cewka + pręt ferrytowy w środek coś a la generator darmowej energii jak ogarniesz będziesz się cieszył darmowym prądem ja zrobiłem z cewki trochę uproszczonej bez dodatkowej elektroniki 300 wat i robię nową na 2 kw trochę jest więcej elektroniki i trzeba się pomęczyć ,a nie jestem elektronikiem tylko samoukiem ale warto nie dać się łoić za prąd podsyłam filmik http://www.youtube.com/watch?v=BvTWKHoncK4.

 2. Obniżka akcyzy to wspaniały prezent, jeśli gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie ok. 200 kWh to dzięki obniżce zapłaci 3 zł mniej, brawo 🙂

 3. Moge płacic i 1000 zł za prad, ale mam zarabiac 10 000. Tyle w temacie. Pozdrawiam.

 4. „Trzecią zmianą jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu Na ten cel zaplanowano ok. 4 mld zł.”
  Mega pole do nadużyć, nawet Ukraina już od takich durnych pomysłów odchodzi.

 5. Wolał bym liczyć na naboje niż na te nasze obce rządy.

  Martwi i zasmuca mnie fakt taki, że w tym tempie okradania ludzi, coraz biedniejsze społeczeństwo nie ma powszechnego prawa do posiadania broni. Policyjne państwo, w którym nie mamy prawa do obrony(obraz pana z batem nad niewolnikiem). Ameryka na ten przykład jest demokratyczna i uzbrojona przeciwko własnej władzy. Tam się liczą ze społeczeństwem bo wybrany rząd jest na usługach ludności a u nas odwrotnie: tutaj to my jesteśmy sługami przez nas wybranego rządu. Jak ktoś Cię zatrudnia to Ci za to płaci i wymaga, jeżeli pracodawca jest niezadowolony to cię wyrzuca i mówi won!!! Jeżeli nic nie robiłeś lub działałeś na szkodę pracodawcy to nawet pójdziesz za to do więzienia. My zatrudniamy ich, płacimy im, i jeszcze wykonujemy ich rozkazy. Nikt nie idzie do więzienia!!! Podwyżka cen paliw czy prądu spowoduje, że podrożeje wszystko bez wyjątku. Dlatego inne kraje walczą o to żeby te podstawowe rzeczy były jak najtańsze bo są motorem gospodarki i wszystkiego. U nas oczywiście odwrotnie. Aby kraj się rozwijał, nie może być tymi cenami sparaliżowany. Wojnę przegraliśmy bo mieliśmy słabych polityków i kupę zdrajców. Napisałem to o czym sobie myślałem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7509zł -0.68%
  • GBP 5.245zł 0.16%
  • EUR 4.5393zł 0.11%
  • CHF 4.0981zł -0.34%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!