Nie będzie podwyżek cen prądu. Na razie

Dzięki przyjętej wczoraj ustawie przez Parlament RP ceny energii elektrycznej w 2019 r. nie wzrosną. Teraz ustawa czeka na podpis prezydenta.

– Dzięki zaproponowanym rozwiązaniom w ustawie, która m.in. obniża akcyzę na energię elektryczną, rachunki za energię dla odbiorców pozostaną na tym samym poziomie, co w 2018 roku – powiedział w Sejmie 28 grudnia 2018 r. minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Sejm i Senat przyjęły wczoraj ustawę, teraz dokument trafi do podpisu Prezydenta RP. Przygotowana w Ministerstwie Energii ustawa przewiduje program składający się z czterech działań, które pozwolą ustabilizować ceny energii elektrycznej w 2019 r.

Jakie zmiany wprowadza ustawa?

Pierwszym działaniem, które ma pozwolić na ustabilizowanie cen energii elektrycznej w roku 2019 jest obniżenie podatku akcyzowego na energię z 20 zł/MWh do 5 zł/MWh. Rachunki odbiorców energii elektrycznej z tego tytułu zostaną obniżone w 2019 r. o 1,85 mld zł netto.

Drugie to obniżenie opłaty przejściowej dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej o 95%. Dzięki tej zmianie rachunki za energię elektryczną odbiorców w Polsce zmniejszą się o 2,24 mld zł.

Trzecią zmianą jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu Na ten cel zaplanowano ok. 4 mld zł.

Czwarty element to przeznaczenie ok. 1 mld zł na inwestycje prośrodowiskowe, dzięki którym zmniejszy się emisyjność naszej gospodarki. Środki te zostaną skierowane do Krajowego Systemu Zielonych Inwestycji.

Ustawa dotyczy wszystkich odbiorców w kraju, a w więc ponad 17,5 mln odbiorców energii elektrycznej, w tym gospodarstwa domowe, samorządy, przedsiębiorstwa, szpitale, hospicja, czy domy dziecka.

Ustawa zawiera mechanizm zmiany dotychczas zawartych umów, tak, aby nie zostali pokrzywdzeni odbiorcy energii elektrycznej, którzy w II półroczu 2018 r. zawarli niekorzystne dla nich kontrakty. Jako cenę odniesienia przyjęto cenę energii elektrycznej z 30 czerwca 2018 r.

Środki na przygotowane w ramach ustawy rozwiązania będą pochodzić głównie ze sprzedaży dodatkowych 55,8 mln ton uprawnień do emisji CO2, z których przychody dotychczas nie zostały ujęte w budżecie na rok 2019. To ok. 5 mld zł. Komisja Europejska wyraziła zgodę na sprzedaż tej dodatkowej puli w dniu 5 grudnia 2018 r. Pozostała część będzie pochodziła z obniżenia podatku akcyzowego i opłaty przejściowej.

– Przygotowane nas propozycje legislacyjne to kompleksowe rozwiązania, zarówno dla polskich gospodarstw domowych, samorządów oraz pozostałych odbiorców w naszym kraju, dzięki którym w nadchodzącym 2019 roku ceny energii elektrycznej nie wzrosną. Dodatkowo przy okazji obniżamy podatki – podkreśla Minister Energii Krzysztof Tchórzewski.

Na chwilę obecną politycy nie wypowiadają się na temat tego jak będą kształtować się ceny energii w 2020 roku.

(fot. pixabay.com – ilustracyjne)

Zobacz również

24 komentarze

 1. HAHAHA…na początki tego roku podniesiono „opłatę przejściową” o jakieś 1500%…bo wynosiła w 2017 toku jakieś 6 z rocznie…a w 2018 do 98 zł!!!!!!!!!! dla każdego gospodarstwa!!!!!!!!!! nawet dla właścicieli elektrowni fotowoltaicznych!!!!!!!!!!
  a teraz łaskawie wracają do poprzedniej wysokości opłat….ale prąd idzie w górę, więc podwyżka którą wprowadzili na początku roku ZOSTAJE!!!!!!!!!!!
  muszę pogratulować rządowi, że wprowadziła podwyżkę, której nikt nie zauważył…ja to widziałam, bo rachunki dostawałam dwa razy w roku….i z 74 zł wzrosło na 119zł….da się zauważyć skoro miało sie płacić tylko za licznik skoro mam elektrownię na dachu…

 2. czego to się nie robi przed wyborami, jak nie z energii to zagrabią gdzieś indziej … żeby pixy i dixy miały swoje dole za robienie prezesowskiej laski nbp

  • My to wiemy, do lepszego sortu musisz prosto..: prónd nie zdrożeje ale kopara wam opadnie jak przyjdo rachunki pod koniec 2019 roku….

 3. Bezpośrednio może nie ale pośrednio wszystko pójdzie w górę.

 4. Dalej dokładajmy miliardy do nierentownych kopalni to prąd będzie tańszy. Przecież ta ustawa to mydlenie oczu. Nie zapłacimy w roku wyborczym wyższych rachunków za prąd? A kto niby te miliardy będzie spłacał? Dla mnie to jest tak kuriozalne że brak mi słów, nasze dzieci te długi będą spłacać całe życie.

 5. Za błędy popełnione w 2008 i 2014 przez Tuska i Kopacz zapłacimy wszyscy. Rządy tych ludzi dotkną jeszcze nasze dzieci i wnuki.

  • masz odpowiedni podPIS …janusz…

   • jak Tusk i Kopacz podpisywali były plany na rozwój OZE…dotacje dla ludzi żeby zakładali mikro elektrownie…40% dotacji z programu Prosument…przez 3 lata doszli byśmy do poziomu emisji dwutlenku węgla takiej jak było podpisane…
    mieli płacić po 65 groszy za wyprodukowaną kWh…więc kupę ludzi by to założyło…bo się opłaca…
    ale nastał piss…i całe pieniądze z NFOŚ szyszko wysłał do rydzyka….i cały program poszedł w pis..du….
    dlatego kary za wyższą energię pójdą w cenę prądu…
    ja mam wszystko w dużym poważaniu…bo mam 10kW na dachu i cenę prądu mogą sobie podnosić…

    • Tak, były dotacje i ludzie brali ogromne kredyty, a potem nie mogli sprzedać prądu, ani przetworzonej biomasy, przez co zostali bankrutami! Wielkie dzięki za takie nabijanie w butelkę. Prąd z ,,dachu” należał do elektrowni i jaki był interes sprzedać za 1 zł i odkupić za 2 zł? Przy tym, spełnić normy oddawanego prądu, nawet nie ma o czym mówić. Teraz troszkę zmieniono przepisy i można zużywać prąd na swoje potrzeby, a nadwyżkę rozliczać z elektrownią.

     • OD 01.07.15 miały wejść nowe przepisy…które zablokował pis…i zabiera 20% oddanej energii do magazynu…zwykły człowiek nie może zarobić na energii…
      ja mając elektrownię 10kW zużyła bym ok 2,5 kW…resztę mogłabym sprzedać po 0,65 gr…więc 4800zł by mi zapłaciła elektrownia…akurat na rachunki za gaz by mi wystarczyło…
      nadmiar energii wykorzystuję do ogrzewania w zimie….ale to za gaz mniej ok 2500zł…a mogło być tak pięknie

 6. O wielkie dzięki najlepszy rządzie i partio od 1918 roku. Adrian Adrian czyni cuda.

 7. Tak zrobio że bedzie i elektorat piskorzy bedzie zadowolony . Tak było z 500+ kuwa . wszystko pokrywa dodatkowy podatek za paliwo ale ciemnogrodzie na wsi gdzie piskorze majo elektorat tego nie zuważa bo jest ciemny.Z prundem bydzie tak samo zobaczyta.

 8. Wracamy do systemu ręcznej regulacji cen. Rząd stworzył „FUNDUSZ WYPŁATY RÓŻNICY CENY” no normalnie PRL-bis.

  Do mojego rachunku za prąd dopłacą z budżetu do którego są wypłacane przecież moje pieniądze z podatków. Sam sobie dopłacam, tylko po to żeby utrzymywać nierentowne kopalnie. Wszystko po to żeby przed wyborami nie odstraszać ludzi od PiS. W roku 2020 niech wszystko się wali…

 9. Nareszcie jest rząd który nie kradnie i robi coś dla ludzi brawo PIS.

  • olo….ty chyba nie tą telewizję oglądasz…rusycystka jest doradcą prezesa NBP I ZARABIA 65 000ZŁ miesięcznie…i uważasz, ze to takie uczciwe???

 10. błyskiem po ślepiach

  Dzisiejsze opóźnione wyłączenie świateł na niektórych ulicach na Porębie i nie wyłączenie podświetlenia ozdób świątecznych na Krakowskim Przedmieściu było w ramach likwidowania nadwyżki finansowej z tego tytułu? Brawa dla zarządu i prezydenta miasta za szczególną „oszczędność”.

  • Za dzisiejsze opóźnione wyłączenie świateł na niektórych ulicach na Porębie odpowiada PGE Dystrybucja Oddział Lublin która konserwuje oświetlenie. Jeśli jutro będzie ok, to pracownicy PGE dziś usunęli awarię. Jeśli nie, to jutro zgłaszaj awarię do PGE. Zarząd i prezydent nic do tego nie mają.

 11. Cewka magnetyczna Tesli i prąd za darmo poszukajcie w internecie ja mam na razie 300 wat za darmo ale się rozwijam pozdrawiam kumatych.

  • Czyżby zamiast tworzenia błyskawic, zamierzasz je łapać? Powodzenia!

   • Cewka + pręt ferrytowy w środek coś a la generator darmowej energii jak ogarniesz będziesz się cieszył darmowym prądem ja zrobiłem z cewki trochę uproszczonej bez dodatkowej elektroniki 300 wat i robię nową na 2 kw trochę jest więcej elektroniki i trzeba się pomęczyć ,a nie jestem elektronikiem tylko samoukiem ale warto nie dać się łoić za prąd podsyłam filmik http://www.youtube.com/watch?v=BvTWKHoncK4.

 12. Obniżka akcyzy to wspaniały prezent, jeśli gospodarstwo domowe zużywa miesięcznie ok. 200 kWh to dzięki obniżce zapłaci 3 zł mniej, brawo 🙂

 13. Moge płacic i 1000 zł za prad, ale mam zarabiac 10 000. Tyle w temacie. Pozdrawiam.

 14. „Trzecią zmianą jest bezpośredni zwrot utraconego przychodu spółek obrotu Na ten cel zaplanowano ok. 4 mld zł.”
  Mega pole do nadużyć, nawet Ukraina już od takich durnych pomysłów odchodzi.

 15. Wolał bym liczyć na naboje niż na te nasze obce rządy.

  Martwi i zasmuca mnie fakt taki, że w tym tempie okradania ludzi, coraz biedniejsze społeczeństwo nie ma powszechnego prawa do posiadania broni. Policyjne państwo, w którym nie mamy prawa do obrony(obraz pana z batem nad niewolnikiem). Ameryka na ten przykład jest demokratyczna i uzbrojona przeciwko własnej władzy. Tam się liczą ze społeczeństwem bo wybrany rząd jest na usługach ludności a u nas odwrotnie: tutaj to my jesteśmy sługami przez nas wybranego rządu. Jak ktoś Cię zatrudnia to Ci za to płaci i wymaga, jeżeli pracodawca jest niezadowolony to cię wyrzuca i mówi won!!! Jeżeli nic nie robiłeś lub działałeś na szkodę pracodawcy to nawet pójdziesz za to do więzienia. My zatrudniamy ich, płacimy im, i jeszcze wykonujemy ich rozkazy. Nikt nie idzie do więzienia!!! Podwyżka cen paliw czy prądu spowoduje, że podrożeje wszystko bez wyjątku. Dlatego inne kraje walczą o to żeby te podstawowe rzeczy były jak najtańsze bo są motorem gospodarki i wszystkiego. U nas oczywiście odwrotnie. Aby kraj się rozwijał, nie może być tymi cenami sparaliżowany. Wojnę przegraliśmy bo mieliśmy słabych polityków i kupę zdrajców. Napisałem to o czym sobie myślałem.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach