Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

Naprawa placu Litewskiego będzie kosztowała 100 tys. złotych. Fontanny zabezpieczono przed kolejnymi uszkodzeniami

Niebawem zostaną naprawione fontanny linearne, uszkodzone przez samochody na placu Litewskim. Pracownicy służb zaś otrzymali specjalne mapy z zaznaczonymi miejscami, które należy omijać.

Wiadomo już, że naprawa uszkodzeń spowodowanych przez pojazdy na placu Litewskim nie będzie tania. Jak wstępnie oszacowano, wymiana dysz w zniszczonej fontannie i połamanych płyt to łączny koszt około 100 tys. złotych. Najdroższe będzie usunięcie uszkodzeń fontanny, gdyż za wymianę dysz trzeba będzie zapłacić blisko 60 tys. złotych. Pozostała kwota to wartość nowych płyt kamiennych oraz robocizna.

Do uszkodzeń na placu Litewskim doszło dwukrotnie. Najpierw, kilka dni po udostępnieniu go mieszkańcom, radiowóz najechał na fontannę linearną. Zdarzenie miało miejsce nad ranem, kiedy to policjanci interweniowali do leżącej na placu kobiety. Wodotrysk na wysokości kościoła Kapucynów, w którym dysze wmontowane są w kamienne płyty, został trwale uszkodzony przez koła radiowozu. Kilka dni później, kierowca śmieciarki dokonał podobnego czynu. Tym razem zniszczonych zostało 13 płyt w tym również fontanna linearna.

Miasto zapewniało wtedy, że miejsca po których nie można się poruszać pojazdami, odróżniają się od tych, o większej wytrzymałości. Jak ustaliliśmy, służby ratunkowe nie były również poinformowane, którędy można jeździć, a którędy nie.

– Nikt nam nie przekazał żadnych informacji na temat tego, że niektóre elementy placu Litewskiego mogą się zawalić podczas najechania na nie samochodem – tłumaczyli zgodnie policjanci i ratownicy medyczni, z którymi rozmawialiśmy zaraz po zdarzeniach.

O ile płyty kamienne zostały już wymienione, to prace związane z naprawą zniszczonych elementów fontann mają się zakończyć w ciągu kilku tygodni. Z kolei, aby ponownie nie dochodziło do tego typu zdarzeń, ustawione zostały donice blokujące przejazd. Dodatkowo kierowcy pojazdów, którzy w przyszłości mogą wjeżdżać na plac Litewski, otrzymali specjalne mapy z zaznaczonymi miejscami, które należy omijać.

(fot. lublin112)
2017-07-06 21:45:27

46 komentarzy

 1. Projektują i wykonując taki plac powinno się wziąć pod uwagę, że ktoś będzie potrzebował pomocy i wjazd karetki będzie niezbędny. Postawienie paru donic uniemożliwiające wjazdu pojazdom to żadne rozwiązanie. Chcąc zrobić jaką paradę na placu, przyjąć wizytę prezydenta lub kogoś w tym rodzaju jak można sobie wyobrazić funkcjonowanie placu bez możliwości wjazdu pojazdów?

  • Zapytaj geniusza Żuka i jego dworzan. Też jestem ciekaw ich wytłumaczenia. Jedna zima o wszystko na złom pójdzie lub za 20 baniek doprowadzą do ładu. Wszak rodzinny interes musi się kręcić, najlepiej kosztem miejskiego podatnika.

   • Takim znawca jestes? Czy patrzysz tak jak obecna wladza ze wszystko co robili poprzednicy bylo zle natomiast tylko oni sa nieomylni. O jakim biznesie rodzinnym mowisz bo latwo jest oczerniac ludzi ale podaj jakies dowody. Oswiadczenia majatkowe sa skladane co roku i nie widac tam wzmianki o biznesie tzw rodzinnym.
    A to ze teraz wszystko bedzie drozalo i beda nowe podatki to jest dla ciebie super?! Mam jedno dziecko i zadne 500 plus nie zmusi a tym bardziej nie zacheci do zwiekszenia rodziny gdyz ktos musi zaplacic za ten program a nie bedzie to pis bo ludzie nie zdaja sobie sprawy ze rzad nie ma pieniedzy gdyz to sa nasze pieniądze i zeby komus dac musza rowniez zabrac.

    Pomysl dwa razy zanim zaczniesz oczerniac osoby które chca cos robic dla lublina. Pamietam poprzednikow i ich osiagniecia…

  • Jakiego prezydenta ? Marionetki z długopisem ?

   • czyżby jakieś ustawy Komorowski nie podpisał, którą przepchnął Rząd PO-PSL?

    • Tylko zobacz pomiędzy kim wtedy musieliśmy wybierać. Niestety, do Lecha się nie umywa żaden z następców, a i nic nie poradzimy że jego brat jest chorym człowiekiem.

 2. A chodzić po tym można? A jak np. kilka osób stanie to co?
  Coś mi się zdaje, że to projektant i wykonawca powinni za to dostać po d…

 3. Ja to zrobię za 25 tys zł za całość i będę bardzo zadowolony☺☺☺

 4. Koszt takich płyt to ok 3 tys. dysze niech będzie 10 tys. a reszta?

 5. Sprzedajmy jakąś kamienice w centrum! Będą pieniądze na konserwacje fontann… ☺

 6. Czyli tam nie mogą odbywać się imprezy , skoro służby ratunkowe nie mogą wjechać …

 7. A kiedy remont Balladyny bo już jeżdzić się nie da ?!

 8. To jakas zenada, tyle kasy wydali a teraz znow do poprawki??? Jeszcze zeby tam jakies cuda byly, przedtem byl beton i teraz beton, szaro, buro i ponuro, paskudztwo za nasze podatki, tfu

 9. to może komisja śledcza i szukanie winy Tuska ?? w tym PIS jest mistrzem i tylko to potrafi