Największy szpital na Lubelszczyźnie zyskał nowe oblicze. Zakończono termomodernizację obiektu (zdjęcia)

Nowa elewacja, wymienione okna i drzwi zewnętrzne, energooszczędne oświetlenie – szpital przy ul. Jaczewskiego w Lublinie przeszedł trwającą ponad dwa lata termomodernizację. Dzięki inwestycji placówka ma zaoszczędzić na kosztach ogrzewania oraz energii elektrycznej.

Zakończyły się trwające od połowy 2019 roku prace budowlane związane z termomodernizacją Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Inwestycja, która była największą modernizacją obiektu od momentu jego wybudowania w 1964 roku, objęła budynek główny oraz Poradnie Specjalistyczne. Oprócz ocieplenia ścian, wymienione zostały okna, zmodernizowano system ogrzewania, docieplono dachy i stropy, a także zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Głównym celem, jaki szpital chce osiągnąć dzięki zrealizowanemu zadaniu, jest obniżenie kosztów ogrzewania oraz podniesienie standardu budynków zgodnej z przepisami o ochronie cieplej. Do tego dochodzi zmniejszenie: zapotrzebowania na energię, emisji CO2 do środowiska i stopnia degradacji środowiska, oraz rozwój świadomości ekologicznej mieszkańców. Aby to osiągnąć, konieczna było również wymiana oświetlenia części wewnętrznych ciągów komunikacyjnych na ledowe. Pojawiła się także nowa iluminacja budynku.

Jeżeli chodzi zaś o instalację fotowoltaiczną, to dzięki niej zmniejszy się zapotrzebowanie na energię pobieraną z sieci. To z kolei wygeneruje oszczędności. Panele pozwalają na produkcję energii elektrycznej na poziomie ok. 49 MWh. Od dnia uruchomienia system wyprodukował dla szpitala już 37,6 MWh energii.

– Dokładniejsze dane pozwalające na określenie generowanej oszczędności energii cieplnej będzie można ustalić po co najmniej rocznej pracy nowej instalacji, a więc nie wcześniej niż pod koniec roku 2022. Już teraz dzięki przeprowadzeniu robót termoizolacyjnych zauważalne jest obniżenie zużycia energii cieplnej, w porównywalnych miesiącach kształtuje się ono na poziomie ok. 18-19 proc. Obecnie trwają regulacje i dostosowywanie automatyki instalacji w celu osiągnięcia optymalnych ustawień systemu, tak aby efekt obniżenia zużycia energii cieplnej był optymalny – mówi mgr inż. Rafał Grzeszczuk, Zastępca Dyrektora ds. Infrastruktury i Inwestycji SPSK Nr 4.

Inwestycja pochłonęła ponad 46 milionów złotych, jednak ponad 21 mln złotych placówka pozyskała ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą kwotę stanowi pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz środki własne.

(fot. Rafał Grzeszczuk)

Zobacz również

19 komentarzy

  1. Jaka oszczędność jak wszystko drożeje

  2. Pieknie to wszystko brzmi, ale w rzeczywistosci banka peka. Okna na nowe wymieniono malo gdzie-moze na 1 pietrze w dyrektorskich i kadrowych gabinetach. Na pozostalych oddzialach (o ile wymieniano)wstawiono uzywane stare okna. Z zewnatrz wszystko pieknie a w srodku nadal gleboki PRL, niektore miejsca jak z horroru

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Kaufland wraz z partnerami – LUX MED i Geneva Trust zapraszają mieszkanki województwa lubelskiego do udziału w bezpłatnym badaniu mammograficznym
Kiermasz Bożonarodzeniowy Podmiotów Ekonomii Społecznej
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Weź udział w „Wampiriadzie”! Przyjdź i oddaj krew