Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy podrzucenia odpadów już trzy razy wyższa (zdjęcia)

Osoba, której informacje przyczynią się do zatrzymania sprawcy podrzucenia odpadów w miejscowości Osówka, otrzyma nagrodę finansową. Kwota ta już wynosi 15 tys. złotych. Jak zapewnia Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, anonimowość jest w pełni zagwarantowana.

Nie ma jeszcze wyników badań próbek pobranych odpadów, które zostały podrzucone w miejscowości Osówka w gminie Niemce. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie sprawdzają też pochodzącą z tego terenu glebę, gdyż część pojemników uległa uszkodzeniu i wydostawała się z nich zawartość. Przeprowadzone przez strażaków w sobotę, na miejscu zdarzenia badania wykazały, że są to substancje niepalne, nie zawierające rozpuszczalników organicznych, a więc nie powinny być szkodliwe dla ludzi. Wydobywał się z nich jednak niezwykle intensywny zapach, który początkowo uniemożliwiał prowadzenie jakichkolwiek działań. Problemem okazał się fakt, iż znajdujące się w pojemnikach substancje są rozpuszczalne w wodzie. To niosło za sobą ryzyko zanieczyszczenia wód gruntowych oraz podziemnych. Odpady zostały uznane za niebezpieczne.

Zebrany w nocy sztab, w którym uczestniczyli m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie, zastępca komendanta miejskiego Policji w Lublinie, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś zadecydowali, że pojemniki muszą zostać niezwłocznie zabezpieczone. Wójt zorganizował ciężki sprzęt oraz folię, na którą całą noc ustawiano pojemniki. Całość otoczono ziemnym wałem. Po otrzymaniu wyników badań ich zawartości, podejmowane będą kolejne decyzje związane z odpadami, w tym z ich utylizacją. Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że mogą to być substancje w skład których wchodzą farby, są też tam odpady przemysłowe.

Sprawą ustalenia sprawcy, bądź też sprawców podrzucenia odpadów, zajmują się lubelscy policjanci. Jak ustaliliśmy, są to zakrojone na szeroką skalę działania, w które zaangażowani zostali kryminalni. Mają oni już pierwsze podejrzenia, jednak na chwilę obecną, ze względu na dobro prowadzonych czynności, nie chcą zdradzać szczegółów. Ze swojej strony w zatrzymaniu osób odpowiedzialnych za ten czyn chce jak najbardziej pomóc gmina Niemce. Rano informowaliśmy, że Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś wyznaczył nagrodę w kwocie 5 tys. zł dla osoby, której informacje przyczynią się do ustaleniu sprawcy. Obecnie nagroda ta wynosi już 15 tys. złotych. Kwotę 10 tys. złotych dołożył bowiem właściciel terenu, na który zostały podrzucone pojemniki z odpadami. Anonimowość jest w pełni zagwarantowana.

(fot. Polsat, lublin112)

21 komentarzy

  1. W niedzielę otrzymał rozgrzeszenie oraz usłyszał od księdza czyńcie sobie ziemię poddaną i wywalił te śmiecie.

  2. Wygląda trochę jak pozostałości po 1000 l wina które robił ostatnio Malinowy Nos.

  3. To wygląda na przepracowany olej…obstawiam jakiś okoliczny zakład naprawy samochodów .Olejami silnikowymi do niedawna robili za opał na zimę,teraz się boją bo badają co z kominów leci…Gdyby bylo z innego województwa to by raczej zadbali by nikt tego nie znalazł.To pewnie robota umówiona tzw „stówka za zabranie”.Amatorszczyzna .

  4. namierzą go PEGASUS-em

Wiadomości z info112