690 680 960

Na terenie budowy drogi S19 przeprowadzono badania archeologiczne okopów z czasów I wojny światowej (zdjęcia)

W Pułankowicach i Kolonii Słodków Drugi w powiecie kraśnickim przeprowadzono ratownicze badania wykopaliskowe na terenie budowy drogi S19. Z okopów pozyskano pozostałości po żołnierzach armii austro-węgierskiej z czasów I wojny światowej.

W grudniu 2019 i styczniu 2020 r. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie kilkukrotnie przeprowadzili odbiory terenowe oraz dokumentacji badań archeologicznych wykonywanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie w związku z realizowaną budową drogi ekspresowej S19 na odcinku obwodnicy Kraśnika.

Decyzją LWKZ wskazano tu dwa miejsca do ratowniczych prac wykopaliskowych w Pułankowicach i Kolonii Słodków Drugi. Pierwsze z nich, to położone w lesie pozostałości wojennych fortyfikacji polowych, które zostały odkryte podczas analizy numerycznego modelu terenu.

Badania ratownicze przeprowadzono na terenie stanowiska o powierzchni 63 arów. Wynikiem tych prac było wyeksplorowanie trzech okopów liniowych, biegnących równolegle do dzisiejszej drogi krajowej DK19, oraz kilkadziesiąt jam i dołków posłupowych.

Z okopów pozyskano pozostałości amunicji będącej wyposażeniem żołnierzy armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej. Przebadane pozostałości wojennych fortyfikacji polowych są związane z toczącymi się w okolicach Kraśnika intensywnymi walkami pomiędzy armią rosyjską i austro-węgierską w latach 1914 – 1915.

Być może na etapie opracowania wyników badań archeologom uda archeologom uda się powiązać je dokładniej z przebiegiem wydarzeń na froncie. Drugim z przebadanych miejsc była domniemana mogiła zlokalizowana na skraju lasu przy drodze DK 19 w miejscowości Kolonia Słodków Drugi. Prace wykopaliskowe nie potwierdziły lokalnej tradycji, iż pod drewnianym krzyżem, ustawionym tuż po zakończeniu II wojny światowej w miejscu starszego zniszczonego przez wichurę, znajdował się pochówek.

(fot. WUOZ)

2 komentarze

  1. Archeologia to nic innego jak łopatologia stosowana

  2. To pierwsza wojna jest już pod nadzorem archeologicznym?
    Ludzie chowajcie babcie bo je pozabieraja jako zabytki.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas