Na terenie budowy drogi S19 przeprowadzono badania archeologiczne okopów z czasów I wojny światowej (zdjęcia)

W Pułankowicach i Kolonii Słodków Drugi w powiecie kraśnickim przeprowadzono ratownicze badania wykopaliskowe na terenie budowy drogi S19. Z okopów pozyskano pozostałości po żołnierzach armii austro-węgierskiej z czasów I wojny światowej.

W grudniu 2019 i styczniu 2020 r. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie kilkukrotnie przeprowadzili odbiory terenowe oraz dokumentacji badań archeologicznych wykonywanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie w związku z realizowaną budową drogi ekspresowej S19 na odcinku obwodnicy Kraśnika.

Decyzją LWKZ wskazano tu dwa miejsca do ratowniczych prac wykopaliskowych w Pułankowicach i Kolonii Słodków Drugi. Pierwsze z nich, to położone w lesie pozostałości wojennych fortyfikacji polowych, które zostały odkryte podczas analizy numerycznego modelu terenu.

Badania ratownicze przeprowadzono na terenie stanowiska o powierzchni 63 arów. Wynikiem tych prac było wyeksplorowanie trzech okopów liniowych, biegnących równolegle do dzisiejszej drogi krajowej DK19, oraz kilkadziesiąt jam i dołków posłupowych.

Z okopów pozyskano pozostałości amunicji będącej wyposażeniem żołnierzy armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej. Przebadane pozostałości wojennych fortyfikacji polowych są związane z toczącymi się w okolicach Kraśnika intensywnymi walkami pomiędzy armią rosyjską i austro-węgierską w latach 1914 – 1915.

Być może na etapie opracowania wyników badań archeologom uda archeologom uda się powiązać je dokładniej z przebiegiem wydarzeń na froncie. Drugim z przebadanych miejsc była domniemana mogiła zlokalizowana na skraju lasu przy drodze DK 19 w miejscowości Kolonia Słodków Drugi. Prace wykopaliskowe nie potwierdziły lokalnej tradycji, iż pod drewnianym krzyżem, ustawionym tuż po zakończeniu II wojny światowej w miejscu starszego zniszczonego przez wichurę, znajdował się pochówek.

(fot. WUOZ)

Zobacz również

2 komentarze

 1. Archeologia to nic innego jak łopatologia stosowana

 2. To pierwsza wojna jest już pod nadzorem archeologicznym?
  Ludzie chowajcie babcie bo je pozabieraja jako zabytki.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.968zł -0.88%
  • GBP 4.9223zł 0.02%
  • EUR 4.4202zł -0.68%
  • CHF 4.1401zł -0.53%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online