Na terenie budowy drogi S19 przeprowadzono badania archeologiczne okopów z czasów I wojny światowej (zdjęcia) 13:12 30-01-2020

W grudniu 2019 i styczniu 2020 r. przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie kilkukrotnie przeprowadzili odbiory terenowe oraz dokumentacji badań archeologicznych wykonywanych na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie w związku z realizowaną budową drogi ekspresowej S19 na odcinku obwodnicy Kraśnika.
Decyzją LWKZ wskazano tu dwa miejsca do ratowniczych prac wykopaliskowych w Pułankowicach i Kolonii Słodków Drugi. Pierwsze z nich, to położone w lesie pozostałości wojennych fortyfikacji polowych, które zostały odkryte podczas analizy numerycznego modelu terenu.
Badania ratownicze przeprowadzono na terenie stanowiska o powierzchni 63 arów. Wynikiem tych prac było wyeksplorowanie trzech okopów liniowych, biegnących równolegle do dzisiejszej drogi krajowej DK19, oraz kilkadziesiąt jam i dołków posłupowych.
Z okopów pozyskano pozostałości amunicji będącej wyposażeniem żołnierzy armii austro-węgierskiej w czasie I wojny światowej. Przebadane pozostałości wojennych fortyfikacji polowych są związane z toczącymi się w okolicach Kraśnika intensywnymi walkami pomiędzy armią rosyjską i austro-węgierską w latach 1914 – 1915.
Być może na etapie opracowania wyników badań archeologom uda archeologom uda się powiązać je dokładniej z przebiegiem wydarzeń na froncie. Drugim z przebadanych miejsc była domniemana mogiła zlokalizowana na skraju lasu przy drodze DK 19 w miejscowości Kolonia Słodków Drugi. Prace wykopaliskowe nie potwierdziły lokalnej tradycji, iż pod drewnianym krzyżem, ustawionym tuż po zakończeniu II wojny światowej w miejscu starszego zniszczonego przez wichurę, znajdował się pochówek.
(fot. WUOZ)
Archeologia to nic innego jak łopatologia stosowana
To pierwsza wojna jest już pod nadzorem archeologicznym?
Ludzie chowajcie babcie bo je pozabieraja jako zabytki.