Na miasteczku akademickim pojawią się moduły zabezpieczające drzewa przed kierowcami

Został rozstrzygnięty konkurs zrealizowany przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Rewiry. Miał on na celu wyłonienie projektów małej architektury, która skutecznie zabezpieczy drzewa przed kierowcami parkującymi pojazdy na terenach zielonych.

W ramach tegorocznej edycji Zielonego Budżetu miasto poprosiło o pomoc w zaprojektowaniu modułów zabezpieczających drzewa przed lekkomyślnie parkującymi kierowcami. Pojazdy zaparkowane w pobliżu drzew często niszczą glebę, a także korę i ukorzenienie roślin.

Uczestnicy konkursu „Przestrzeń dla drzewa” mieli za zadanie zaprojektowanie elementów małej architektury chroniących rośliny przed uszkodzeniami ze strony kierowców i ich pojazdów. Nadesłane prace prezentowały wysoki poziom i pomysłowość ich autorów. Cztery z nich zostały wytypowane do prototypowej instalacji na miasteczku akademickim, przy miejscach parkingowych ulicy Radziszewskiego.

Na konkurs wpłynęło 45 projektów. Autorzy prezentowanych poniżej projektów zostali nagrodzeniu równorzędnymi nagrodami w wysokości 3250 zł.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

16 komentarzy

 1. Wszystko pięknie a może by taki projekt przyjazne parkowanie coo bo nie ma gdzie.

  • To powiedz gdzie i które budynki wyburzyć.

   • Zamiast w wielkie place parkingowe powinno się inwestować w parkingi wielopoziomowe. Spora oszczędność miejsca i więcej miejsc parkingowych.

  • I nie będzie gdzie parkować. Najlepszy sposób na parkowanie to zmniejszenie liczby miejsc parkingowych . TO skutecznie aczkolwiek nie bez krzyku i boleści zatwardziałych kierowców zmusi do pozostawienia samochodu w garażu lub na własnym miejscu parkingowym pod domem. Nie masz takiego miejsca?? To płać za nie wtedy zastanowisz się czy rzeczywiście stać twoją rodzinę na posiadanie 2-3 samochodów, A może jeden wystarczy???

  • kup sobie parking albo araz a nie na frajera dziadu w szrocie

 2. Trzeźwy inaczej.

  Proponuję aby wkopać takie urządzenie, które po najechaniu na nie kołem auta przecinałoby oponę. Bezpieczne dla pieszych, bo wkopane więc nikt by się nie potknął. Estetyczne, bo niewidoczne wśród trawy. Ostrze wychodziłoby dopiero pod naciskiem kilkuset kilogramów.
  Gwarantuje wysoką skuteczność!

 3. Koniec świata !!! To już nawet o drzewo nie będzie się można spokojnie rozbić ???

 4. najlepszy sposób to blokada na koło SM + mandat:-)

 5. Narodowy Akrobata

  Ciekawe ile tym razem na „projekcie” przytulił młody Pietrasiewicz.

 6. To wygięte rury wbite w ziemię przy drzewach to moduły ? Kiedyś moduły kojarzyły się z elektroniką ale czasy się zmieniają. Ile setek tysięcy te moduły będą kosztować ? Ja zrobię podobne zabezpieczenia za jedną czwartą ceny….ale nie mam wujka w ratuszu, to chyba nie przejdzie.

 7. Co to za badziewie i jaki koszt tych dwóch rurek

 8. Takie moduły powinny być zamontowane w tej zatoce parkingowej na ul. Zbożowej przy tym paskudnie zielonym bloku. Jedne z niewielu drzew na Zbożowej, regularnie rozjeżdżane przez mieszkańców i okolicznych. Wiele z tych drzew choruje. Żuk chyba wie, bo prawie codziennie jeździ na pomidorową z ryżem.

 9. Chyba „w” miasteczku…

 10. trzeźwy inaczej ma super pomysł, zabezpieczmy drzewa tą technologią, co tam dla lublina z 100 milionów złotych albo i lepiej. oczywiście ile ekologiczniej będzie jak przy każdym drzewie nakopią dołów żeby wstawić coś tam w ziemie. chyba mordo jeszcze cię trzęsie po świętach i mózg już nie broni się inteligentnymi myślami.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7509zł -0.68%
  • GBP 5.245zł 0.16%
  • EUR 4.5393zł 0.11%
  • CHF 4.0981zł -0.34%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!