Na jubileusz Województwa Lubelskiego posadzą kilkaset drzew. Na liście sześć miast naszego regionu
21:30 10-09-2024 | Autor: redakcja
W miastach takich jak Lublin, Krasnystaw, Kraśnik, Lubartów, Świdnik i Włodawa już wkrótce pojawią się nowe nasadzenia. Działaniom tym będą towarzyszyły inicjatywy edukacyjne skierowane do lokalnych społeczności – przedszkolaków, uczniów i seniorów. Wicemarszałek Marek Wojciechowski, reprezentujący województwo, podkreślił wagę projektu w kontekście walki z suszą i niedoborem zieleni w miastach.
Sadzonki powinny być posadzone bezpośrednio do gruntu a nie w donicach, wykluczono również możliwość nasadzeń sadzonek drzew karłowych i niskopiennych, a także gatunków drzew obcych i inwazyjnych. Natomiast tematyka działań edukacyjnych powinna dotyczyć roli drzew w przyrodzie ze szczególnym akcentem na ich znaczenie dla człowieka w obliczu zmian klimatu oraz nadmiernego, nieprzemyślanego wykorzystywania betonu w przestrzeni publicznej miast.
– Jestem pod wrażeniem zaangażowania w tę akcję, która początkowo miała nawiązywać do 550-lecia Województwa Lubelskiego. Dzięki gospodarności wykonawców liczba drzew osiągnęła 690 sztuk. Całość zostanie wsparta działaniami edukacyjnymi, co czyni to przedsięwzięcie jeszcze bardziej wartościowym” – powiedział Wojciechowski.
Konkurs został ogłoszony z myślą o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym, w tym zmniejszającej się liczbie terenów zielonych w miastach. Zadanie obejmuje sadzenie rodzimych gatunków drzew na terenach należących do samorządów lokalnych, przy drogach, obiektach sportowych i wspólnotach mieszkaniowych. W ramach akcji każda sadzonka będzie miała co najmniej 120 cm wysokości, a projektowi towarzyszyć będą działania edukacyjne na temat roli drzew w przyrodzie oraz skutków nadmiernego betonowania przestrzeni miejskich.
Realizacja konkursu potrwa od 17 września do 15 listopada 2024 r. W tym czasie Fundacja Pszczoły i Drzewa ma posadzić 60 drzew w Świdniku i 50 w Lublinie. Będą to: grusze drobnoowocowe, jabłonie rajskie, sosny czarne, klony zwyczajne, lipy drobnolistne, głogi pośrednie, wiśnie piłkowane, jarząby szwedzkie, klony zwyczajne oraz graby. Fundacja Odzyskaj Środowisko posadzi 200 lip, morw i klonów na terenie zalewu przy ul. Nadstawnej w Kraśniku a Inicjatywa Lokalna Między Drzewami posadzi 50 drzew we Włodawie. W tym przypadku lipy drobnolistne, jarząby pospolite, klony zwyczajne, brzozy brodawkowate oraz dęby szypułkowe pojawią się punktach częstego przebywania mieszkańców czyli: przy budynku Starostwa Powiatowego; w otoczeniu placówki Dzienny Dom Senior+ przy ul. Sztabowej i Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej; wzdłuż ulicy Żołnierzy WiN oraz drodze wojewódzkiej nr 812 na odcinku w pobliżu dojścia do SP nr 3.
Lokalna Organizacja Turystyczna Krasnystaw – Wrota Roztocza zaplanowała posadzenie 230 głogów pośrednich i dębów szypułkowych przy ulicach Okrzei, Mickiewicza, Mostowej i Sikorskiego w Krasnymstawie. Natomiast Stowarzyszenie Sąsiedzi w ramach projektu „W Lubartowie sadzimy drzewa z Sąsiadami z okazji 550-lecia Województwa Lubelskiego” posadzi 100 klonów jaworów, lip drobnolistnych, buków zwyczajnych oraz dębów szypułkowanych na terenie przyszkolnym Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej przy boisku sportowym oraz wzdłuż ulic miasta, w miejscach ogólnodostępnych.
Posadzą 550 drzew, które uschną po roku albo wcześniej, a w tym samym czasie wytną 55.000 dorodnych drzew.