Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki trzech osób (zdjęcia)

Na początku kwietnia tego roku zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w ramach postępowania prowadzonego przez OKŚZpNP w Lublinie, pod nadzorem prokuratora, przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Ich celem było odnalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku w Lublinie na mocy wyroków orzeczonych przez sądy wojskowe.

– W trakcie pierwszych dni prac przebadano jedną jamę grobową oraz sąsiadujący z nią plac ziemny. Na głębokości 1, 80 m ujawniono szczątki należące do mężczyzny, które spoczywały w pozostałościach trumny bądź skrzyni. Szkielet zachował się w układzie anatomicznym. Układ szczątków oraz ich cechy antropologiczne (wiek, wzrost) wskazują, że mogą należeć one do poszukiwanej ofiary zbrodni sądowej zabójstwa dokonanego w więzieniu na Zamku w Lublinie – wyjaśnia dr Artur Piekarz, OBPiI IPN w Lublinie.

W kolejnych dniach przebadano trzy sąsiadujące ze sobą groby. W pierwszym z nich, po podjęciu szczątków osoby pochowanej w latach 70. XX w., ujawniono pozostałość wkopu sięgającego do głębokości 2, 20 m.

– Nie odnaleziono jednak szczątków ludzkich. W kolejnych jamach grobowych, pod wtórnymi warstwami pochówków, odnaleziono pozostałości szczątków dwóch osób, pochowanych przypuszczalnie w drewnianych skrzyniach lub trumnach. Szczątki zostały najprawdopodobniej wyekshumowane w latach 60. XX w., podczas pogłębiania grobów pod wtórne pochówki. Wiele wskazuje na to, że zostały one przeniesione w inne, nieoznaczone miejsce na cmentarzu – dodaje dr Artur Piekarz.

Podjęte szczątki kostne przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki trzech osób (zdjęcia)

fot. Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki trzech osób (zdjęcia)

fot. Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki trzech osób (zdjęcia)

fot. Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki trzech osób (zdjęcia)

fot. Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

(Źródło: IPN Lublin)

18 komentarzy

 1. tak to jest jak sie komu nudzi to sie glupoty czepia,zeby nawet po smierci nie dac komus lezec,pytanie po jakiego H …ja oni ich wykopuja

  • milcz !
   UBole z POKO mają ból doopy ?
   PAŁA I UCHWAŁA to jest ich PRAWO – tak ja my je rozumiemy

   • ubole ? mówisz o towarzyszach z przekrętów i sku***stwa? O potomkach komunistów którzy odbierali bohaterom wille na Żoliborzu i oddawali zasłużonym towarzyszom? Jak tak o spoko..

  • Ciebie nikt nie ruszy, bo jesteś nikim.

  • Do ograniczonego myślowo – po to kopią, żeby dla przykładu rodzina wiedziała gdzie leżą ich bliscy i co się z nimi stało.
   Tak jak powiedział Mickiewicz Bez serc bez ducha to szkieletów ludy.

  • On się boibo może w egzekucję w jakiś sposób zamieszany jest których z jego nieodległych przodków.

  • A ty jesteś ubek czy pomiot ubeka?

   • Za władzy pisuarów dowiedziałem się że nie jestem Polakiem tylko gorszym sortem. Ale sraczka już minęła.

   • twoi towarzysze i towarzyszki, powiązani z Koalicją 13 Grudnia, zagłosowali wczoraj za paktem migracyjnym, umożliwiającym przypływ imigrantów do Polski.
    Ich obłudny lider – Donald Tusk, przed wyborami 🇪🇺 zarzeka się, że Polsce to nie grozi. Natychmiast po wyborach, zmieni narrację

 2. Dziadek Józek ze Slamsowa

  Szczątki kostne przewieziono do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie, gdzie zostaną poddane szczegółowym badaniom medycznym oraz próbie identyfikacji genetycznej.
  I w tym momencie przydałaby się centralna, nowoczesna baza danych z DNA i liniami papilarnymi Obywatelek i Obywateli III RP.

 3. To jest takie bajanie w obłokach nic więcej bo tych co zatlukli Niemcy czy potem komuna na zamku w trumnach czy skrzyniach nie grzebano to bzdura I jiewiedza genialnego piekarza

 4. Myślałem, że ekshumację przeprowadzają fachowcy, ubrani w odpowiednie stroje i maski….a nie „robole” cmentarni !!!

 5. Do „Pola”
  Proszeę im tego nie tłumaczyć,ponieważ interpretacja „Ody do młodości ” to dla niektórych komentujących to czarna magia oczywiscie w tak modnej ostatnio” przenośni”

 6. Kłopot w tym że te glupole wykopały szczatki ludzi tu pochowanych w czasie wojny lub nawet przed a że nikt się nie opiekował grobami więc pochowano w tym miejscu nowych taka kolei rzeczy na cmentarzach Akurat ci z zamkiem nie mają nic wspólnego bo ofiar zamka nie grzebano w żadnych skrzyniach czy trumnach tylko w workach

  • Przekażę im co napisałeś o pracownikach IPN, mam nadzieję, że wytłumaczysz się ze swoich słów. Myślisz, że będzie kogoś obrażał w sieci. Kto dał ci prawo obrażać kogoś?

 7. Kolega co ty możesz wiedzieć o ekschumacjach czy systemie pochówku ofiar wojny oraz po wojnie jak miewam zupełne zero więc każdy kto coś wie o historii więzienia na zamku to skuma że ci wykopani nie są jego ofiarami więc nie strasz nie strasz

Dodaj komentarz